Halloween – 7 videohier na hororový večer

Blíži sa Halloween a vy rozmýšľate, čo si zahrať? Alebo si chcete zopakovať klasiku? Tu je zopár tipov, možno ich poznáte možno nie. Hry nie sú radené podľa kvality, ale náhodne.

Amnesia: The Dark Descent (Frictional Games, 2010)

Moja osobná hororová topka. Jednoduchá adventúra so silnou gotickou atmosférou. Hráte za Daniela, muža, čo sa sa s Amnéziou preberie uprostred tajomného hradu. Vašou úlohou je prejsť hradom, nenechať sa zabiť monštrami a hľavne vyhýbať sa tme, pričom svetlo pritiahne monštrá, voči ktorým sa nemáte ako brániť.

Amnesia je duchovným nástupcom série Penumbra. A jej pokračovateľom je výborná SOMA. V podstate ide o rovnaké hry len v rozdielnom prostredí. No pokiaľ mám byť úprimný, herné mechaniky a atmosféra je najlepšia práve v Amnesia. Inak pokračovaniu (A Machine for Pigs) sa vyhnite. Príbeh a pointa bola fajn, ale hra sama o sebe bola nudná.

Outlast (Red Barrels, 2013)

Ja viem. Asi ste to hrali. Podobne ako obligátny F.E.A.R. Ale je to vyslovene moja halloweenska hra. Vždy okolo tohto sviatku si ju nainštalujem a skúšam v čo najkratšom čase dohrať. A nikdy sa to nedarí. Hlavne preto, že staršie verzie mali problém fungovať na notebookoch a padali. A nie vždy mám chuť dokoola prechádzať tú istú pasáž.

Outlast je krvavý, nechutný a temný. Tak ako podivný blázninec má byť. Je pravda, že hra sa začne rýchlo opakovať, ale to sa stane každej hororovej hre.

SlenderMan: The Arriwal (Blue Isle Studios, Parsec Productions, 2013)

Ďalšia klasika. A zároveň „one hit wonder“. Postava Slender Mana je síce zaujímavá, ale akosi rýchlo sa vyčerpala. Aj táto krátka hra. V podstate je dobrá na jeden večer. Na jeden večer, keď sa zídete s kamošmi, zhasnete svetlo a striedate sa pri hraní. Je zábavné sledovať niekoho iného, ako sa snaží vymotať z lesa a ujsť Slender Manovi. Ideálna videohra na halloweensku párty.

Until Dawn (Supermassive Games, 2015)

Máte radi slashery? Chcete, aby sa postavy v nich rozhodovali správne a prežili? Alebo naopak; máte ich po krk a prajete im čo najkrutejšiu smrť? Until Dawn je v podstate interaktívny film plný všetkého hororového klišé. Sledujete v ňom noc partie tínedžerov na chate. Príbeh je zaujímavý, animácia je super a herecké výkony sú skvelé. Je to dobrá hra pre fanúšikov žánru a takisto zaberie len jednu noc.

Dead Space (EA, 2013)

Občas aj EA stvorí niečo dobré. Napríklad Dead Space, vesmírnu survival strieľačku, na ktorej scenári pracoval aj komiksový tvorca Warren Ellis. Jasné, horor sa v nej rýchlo okuká a je postavený hlavne na telesných deformáciách, ale to, čo je na Dead Space (celej sérii) najzaujímavejšie, je jeho intertextualita (odkazovanie na iné texty, pozn. autora). Hlavný hrdina Issac Clarke je pomenovaný po majstroch sci-fi. Atmosférou hra odkazuje na horory Vec, Votrelec či Lovecraftovský kozmický horor. Koniec koncov, tretí diel je vyslovenou a priznanou parafrázou jeho novely V Horách šialenstva. Veľmi rád sa k tejto sérii vraciam. A prvý diel je vyslovene výborný.

I Have No Mouth, and I Must Scream (Cyberdreams, 1995)

Teraz si dáme trochu toho retra. Ide o hru, ktorá je adaptáciou poviedky Harlana Ellisona. Ten sa svoj príbeh rozhodol prerobiť ako videohru preto, aby preskúmal možnosti nového média pracovať s príbehom.

Ide o pomerne temnú, depresívnu a jednoduchú point-and-click adventúru, v ktorej hráč preberá úlohu piatich rôznych ľudí. Tí sú uväznení v obrovskom a všemocnom počítači, ktorých ich z dlhej chvíle týra. Pre každého pripraví osobitnú „hádanku“, v ktorej musia čeliť svojim démonom. Hra skúma témy ako paranoja, hystéria, šialenstvo, znásilnenie a podobné chuťovky. Všetko v peknej, farebnej, pixelovej grafike.

Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth (Bethesda Softworks, 2005)

Zatiaľ najlepšia adaptácia Lovecrafta (so všetkými jeho silnými i slabými stránkami), ktorú som hral. Ide o voľnú interpretáciu Tieňu nad Insmouthom. Hráte za detektíva, ktorý prichádza do spustnutého zapadnutého mestečka prešetriť zmiznutie. Zároveň trpíte víziami podivných tvorov a ich zmysel sa môže skrývať kdesi v Insmouthe. Hra je to akčná, plná zapeklitých hádaniek a zaujímavého prostredia. Ovládanie je občas trochu ťažkopádne a grafika je z konca toho obdobia, keď 3D bodalo oči. Ale ako hovorím, je to zatiaľ to najvernejšie Lovecraftovi, čo som hral. Nové Call of Cthulhu ma len čaká.

Jasné, vybral som trochu mainstream, pretože mám k týmto hrám citovú väzbu. Na podivnejšie veci sa pozrieme nabudúce. Ak máte nejaké tipy aj vy, pokojne ich napíšte do komentárov.

Ak budete hľadať filmové, seriálové či iné halloweenske tipy, prečítajte si náš článok, v ktorom odporúča naša redakcia.

 

Ak sa radšej bojíte pri knihe, tiež vás nenecháme v štichu. Na Fantasy knihách vás čaká várka halloweenskych tipov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
16 ⁄ 8 =