Halloween a posledná konfrontácia Laurie a Michaela?

John Carpenter v sedemdesiatom ôsmom natočil prvý Halloween a určite ani len netušil, čo všetko bude tento film v budúcnosti znamenať. Ústredná postava Michael Myers je jedným z najikonickejších hororových charakterov vôbec a film samotný je jeden z hlavných pilierov hororového subžánra slasher. Tvorcovia stvorili kult, ktorý nechýba v žiadnom rebríčku najlepších hororov. Neskôr vzniklo hneď niekoľko pokračovaní, no ani jedno nezožalo taký úspech ako prvý film. Hneď prvé pokračovanie ako-tak ctí originál a atmosféru, s ktorou prišiel. Žiaľ neskôr to už boli slabé, až podpriemerne záležitosti.

Zdroj: cine-max

Presunieme sa v čase dopredu, a to presne o dvadsať rokov, keď prišlo filmové štúdio Dimension Films s nápadom na znovunavrátenie cti tejto legende. Režisér Steve Miner, ktorý mal v tom čase svoje najlepšie režisérske roky, natočil film s názvom Halloween H20: 20 Years Later. Tvorcovia prišli so zaujímavým ťahom – nadväzovať na prvý a druhý diel, ostatné proste ignorovať. Opäť sa na plátne objavila Jamie Lee Curtis a všetko sa uzavrelo. Ale nie nadlho. Neskôr ešte prišiel kontroverzný remake metalistu Roba Zombieho a potom dlho nič.

V roku 2018 máme už štyridsiate výročie a nastal správny čas na…

Ďalší film skončil v rukách fanúšikov, i keď v tomto žánri sú to netypické mená, konkrétne režisér David Gordon Green a spoluscenárista Danny McBride. Zrazu tu máme film od fanúšikov pre fanúšikov. Nekompromisný, temný a dostatočne drsný výlet Michaela Myersa do Haddonfieldu. Rovnako ako to bolo v prípade Halloweenu H20, aj teraz sa tvorcovia rozhodli ignorovať nevydarené diely. Nový Halloween nadväzuje priamo na prvý diel. Iné pravidlá sa nemenia a dostaneme Halloween v šate pôvodného filmu. To znamená pekne atmosférické pokračovanie a zároveň akýsi poloremake.

Zdroj: cine-max

Veľa sa za 40 rokov nezmenilo. Na hlave Laurie Strode pribudli nejaké šediny, naopak z hlavy Myersa čo-to popadalo. Náš obľúbený boogeyman sa dostal z väzenia a konečne chce dokončiť to, čo začal pred desiatkami rokov. Tak ako vždy i tentokrát je to čisto osobné a Myersovi ide len o jediné – zabiť Laurie Strode. Atmosféra starých sedemdesiatkových filmov z plátna doslova srší, a to nie len kvôli kulisám či lokalite. David Gordon Green je zručný režisér a presne vedel, ako chce, aby jeho film vyzeral. Pomaly budovaná atmosféra sa už dnes veľmi nenosí, no tu si na to treba zvyknúť. Hneď v úvode filmu je nastavené, ako to bude ďalej vyzerať. Pre niekoho možno pomalé, ale keď režisér točí poctu svojmu obľúbenému hororu, nechce vybočovať z cesty, ktorá fungovala už v roku 1978.

Zdroj: cine-max

Veľmi dôležité je to, že Green a McBride natočili priame pokračovanie a zároveň spomínanú poctu originálu. Preto je film plný rôznych odkazov na pôvodný Halloween. Či už ikonické robotické pohyby Michaela Myersa, ale hlavne tie malé veci (duch z posteľnej plachty, pád z okna domu, ladenie policajného vysielania v aute či scéna so šatníkom), ktoré si všimne len fanúšik a znalec originálu. A to je možno zápor filmu, nie je až tak prístupný bežnému divákovi. Znalosť prvého dielu sa tu pýta. Napriek tomu to funguje ako samotný film a všetko dôležité je tu povedané prostredníctvom hlavných postav.

Zdroj: cine-max

Celé je to pekne nekompromisné a Myers si ide priamo za svojím cieľom. Vedľajšie postavy tu nie sú iba vata a každá dostane aspoň nejaký priestor. Až dokým nestojí zoči-voči čepeli pekne ostrého noža. Dlhými zábermi a pribúdajúcim bodycountom sa dostaneme k záveru filmu, ktorý sa logicky najviac líši od Carpenterovho filmu, i keď opačné garde lovec/lovený sme videli už v deväťdesiatom ôsmom. Nebudem zachádzať do detailov, spoilery nemá nikto rád. Mňa osobne záver trochu sklamal a moje očakávania sa nenaplnili. Čo ale musím tvorcom vytknúť, je absencia podpisu či nejakej svojej originality. Možno so mnou mnohí nebudú súhlasiť, no ja by som uvítal viac vlastného nápadu či niečo, vďaka čomu bude Halloween 2018 zapamätateľnejší a dokonalý po všetkých stránkach.

Zdroj: cine-max

Nechcem ku koncu pôsobiť negatívne, pretože napriek vyššie písanému ide o veľmi vydarený príspevok, do tejto ságy a zrejme sme dostali možné maximum. Hudba od tvorcu pôvodnej main theme Johna Carpentera je kapitola sama o sebe. Tak len v rýchlosti, tento soundtrack je jedným z vrcholov filmu.

Autorom recenzie je Tomáš Hrnčír.

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
3 + 6 =