Helm Greycastle #1 – D&D Suicide Squad?

Helm Greycastle od Image Comics sa snaží čitateľa očariť kombináciou známych charakterov a nového, stredoamerického fantasy settingu. Je to inteligentná dekonštrukcia fantastických archetypov? Alebo sa len niekto snaží zviezť na úspechu Critical Role?

Prvý diel komiksu vyšiel rozdelený na dve polovice, pričom druhá je predpísané dobrodružstvo pre piatu edíciu Dungeons & Dragons (D&D 5e) od Wizards of Coast. Napriek tomu sa v komikse nejedná o prerozprávanie odohranej hry, aspoň ak môžeme veriť slovám autora. Čo je trochu škoda, pretože by to bola poľahčujúca okolnosť.

Príbeh Helm Greycastle je, aspoň teoreticky, o skupine hrdinov bojujúcich proti tyranovi Montezumovi. Aztékovia tohto sveta porazili španielskych kolonizátorov pomocou temnej mágie. Aspoň toľko tvrdí kickstarter, v komikse samotnom o tom nie je ani zmienka.

Áno, tento komiks vznikol vďaka kickstarteru, ktorý sľuboval spojenie latinx, stredoamerickej mytológie s klasickou D&D 5e. Prevedenie však vyvoláva kopu otázok. Mágia, netvory, obrovskí orkovia či stáročia žijúci elfovia očividne nezmenili dejiny Európy natoľko, aby nevzniklo Španielsko, ktoré kolonizuje. Aztékovia použili na obranu mágiu, ktorú však očividne majú aj „naši hrdinovia“…

Hnidopišsky by som mohol takto pokračovať ďalej ešte dlho. A ako už býva pre Komiks v stredu pravidlom, toto robím len keď je komiks samotný zle napísaný. A bohužiaľ, Helm Greycastle do tejto kategórie spadá.

Postáv je priveľa a sú nudné a archetypálne. Zároveň však rozprávajú o tuctoch dobrodružstvách, ktoré zažili, o napätí v družine, o zradách a láskach. Hodenie čitateľa takto doprostred príbehu môže fungovať, no takémuto úvodu treba dať čas. Komiks však lieta medzi prítomnosťou a spomienkami, medzi tuctom postáv a desiatkou scén. Ešte 5 strán pred koncom predstavujeme nové postavy. A predstavujeme ich, tak ako všetky postavy v tomto komikse, tým najhorším spôsobom – menovkou s ich hlavnými charakterovými rysmi (*flashback na intro k Suicide Squad).

Možno je to len kontrastom s kvalitou príbehu, no po vizuálnej stránke je komiks o niečo lepší. Aj keď príbeh robí všetko preto, aby tomu zabránil, kresbe sa celkom darí charakterizovať postavy. Prostredia a charaktery sú nakreslené dobre, aj keď miestami trochu jednoducho. Sklamaním je aj dizajn mágie (nič kreatívne sa tu nestane). Najväčším nedostatkom je práca s panelmi, nie sú tu riadne spravené prechody medzi jednotlivými scénami či lokáciami. Komiks tak pôsobí mätúco a rozhádzane.

Spoločne teda máme zle napísaný a celkom pekne, i keď trochu jednoducho nakreslený komiks. Zlé spracovanie postáv spolu so spoľahnutím na vizuálnu stránku naozaj evokuje spojenie so Suicide Squad v D&D svete. A tým bohužiaľ myslím tú filmovú verziu z 2016.

  • Vydavateľstvo: Image
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Henry Barajas
  • Kresba: Bryan Valenza, Rahmat Handoko
  • Dátum vydania: 4/2021
  • Dátum vydania pokračovania: 5/2021

 

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
12 + 15 =