HeroClix: Úvod

Na decembrovej HRAtislave sa naša redakcia snažila širokej verejnosti aspoň trošku priblížiť vo svete populárnu, ale u nás stále neprávom zabudnutú hru, HeroClix. Ako sme už v reporte z tejto akcie spomínali, máme v pláne sa tejto hre venovať dlhodobejšie a pokúsiť sa tak vytvoriť dostatočnú hráčsku základňu. V prvom článku na túto tému sa pozrieme, čo HeroClix vlastne je a prečo je taký skvelý.

Heroclix

HeroClix je zberateľská figúrková hra, ktorá, ako už názov napovedá, využíva tzv. clix systém. To znamená, že si nie je nutné nikde zapisovať stratu životov, schopností, pohyblivosti a podobne, keďže všetko za nás eviduje samotná figúrka pomocou otočného kolieska na jej základni. Na hranie potrebujeme figúrky, ktorých už od roku 2002, keď HeroClix debutoval, vyšlo neskutočné kvantum. Prím samozrejme hrajú DC a Marvel figúrky, ale občas sú vydané figúrky aj z iných univerz ako napríklad Pán Prsteňov, Watchmen, Pacific Rim, Assassin’s Creed, Halo a pod. Figúrky si viete kúpiť v tzv. boostroch, kde ich kupujete naslepo istý počet alebo v špecializovaných obchodoch ako kusovky. Vzácnejšie figúrky sú samozrejme v boostroch menej frekventované, ale ako kusovky zase podstatne drahšie. Pre nových hráčov samozrejme existujú aj základné štartovacie balíčky, ale záleží to od konkrétnej edície.

20151213_150036

HeroClix proti sebe hrajú v základe dvaja hráči, ale sú možné aj iné herné varianty a scenáre, ale tými by som to tu teraz nechcel komplikovať. Hráči si vyskladajú tímy v určitej vopred dohodnutej bodovej hodnote a okamžite sa to môže začať mlieť. Obrovská výhoda HeroClixu je fakt, že sa tu rôzne univerzá môžu bez problémov mixovať. Samozrejme, strácajú sa tu občas nejaké tímové výhody, ale pokiaľ hráte pre zábavu, nie je problém postaviť do jedného tímu Batmana a Iron Mana. Bojovať môžu napríklad proti Azogovi z Hobbita a Ultronovi. V tom tkvie neskutočná variabilita a prakticky neobmedzený počet možností.

Hru ako takú veľmi ovplyvňuje už spomínané koliesko na základni, keďže podľa jeho polohy má alebo nemá figúrka isté špecifické schopnosti. Môže sa napríklad stať, že budete mať vymyslenú taktiku a vďaka damage, ktorý vaša figúrka obdrží, ju budete musieť kompletne zmeniť, lebo po posunutí kolieska charakter nejakú z potrebných schopností stratí. Logické je napríklad aj to, že čím je viac figúrka dobitá, tým menšiu má obranu alebo útok. Pri Hulkovi sa ale zase napríklad stáva, že čím viac ho bijú, tým je silnejší. To ale žiadneho fanúšika komiksu neprekvapí. Samotná základňa prešla značnou evolúciou a od pôvodnej, nie príliš praktickej, sa pomaly vyvinula na pohodlne sa otáčajúcu.

20151213_150014

K hraniu je treba aj mapa, ktorých je veľké množstvo druhov a veľkostí, kocky a tokeny, ktoré ale môžu pokojne suplovať napríklad drobné centy.

20151213_150200

Toľko asi k úvodnému predstaveniu hry HeroClix. Nabudúce sa pozrieme na základné pravidlá.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách!

 

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
33 ⁄ 11 =