Hilda a trol – Luke Pearson

Možno ju niektorí poznáte z animovaného seriálu streamovacej platformy Netflix alebo ste ju zahliadli na obálke knižky pre deti na polici v kníhkupectve. Nech už to bolo akokoľvek, keď ju raz spoznáte, len tak ľahko na ňu nezabudnete. O kom je reč? Predsa o Hilde, modrovlasej dievčine z nórskej divočiny, pre ktorú žiadne dobrodružstvo nie je dostatočné a strach je (relatívne) neznámy pojem.

Hilda nie je ako väčšina detí. Žije so svojou maminkou na samote uprostred nórskej divočiny. Spoločnosť jej robí Pán Vetvička, ktorý je líškopes a neuveriteľne rozkošný. Hilda namiesto hrania sa s bábikami alebo na počítači radšej stanuje v daždi (žiaden dobrodruh by predsa nestanoval za pekného počasia a v pohodlí) alebo behá po okolí a kreslí si skaly (to nedokáže pochopiť ani jej mamka, ktorá je ilustrátorka, čiže by bolo zbytočné, keby sme sa o to pokúšali my, čitatelia).

Jedného dňa si Hilda prečíta o troloch a ako ich nájsť v prírode. Ako správna dobrodružka si povie, že sa s nejakým skamaráti. Asi nikoho (okrem Hildy) neprekvapí, že jej plán sa mierne skomplikuje, keď sa objavený trola namiesto kamarátstva nahnevá… alebo to celé bude inak?

Aj napriek tomu, že komiks Hilda a trol je pomerne krátky, autor Luke Pearson v ňom okrem dievčinky predstaví zaujímavé postavy a fantastické bytosti, ktoré Hilda bližšie spozná v nasledujúcich dieloch mapujúcich jej nezvyčajné dobrodružstvá. Jedným z nich (a asi najbizarnejší) je Polienko – drevený mužíček, ktorý príde k Hilde domov, kedykoľvek sa mu chce, s náručou plnou dreva a ľahne si pred ohnisko. Alebo obor, ktorý sa stratil, pretože sa týčil nad korunami stromov a nedovidel na chodník.

Ilustrácie Lukea Pearsona sú milé, hravé, v prívetivých farbách. Okrem „základného“ komiksu v knihe nájdete aj detailnú ilustráciu Hildinej izby plnej čačiek a mačiek, serepetičiek, hračiek a kadečoho iného či mapu (však ide o poriadnu dobrodružnú knihu!). V závere si môžete prečítať aj úryvok z knihy o troloch, ktorú študovala Hilda predtým, než sa vydala na svoju misiu. Na niektorých stranách mi mierne prekážalo rozloženie panelov, ktoré kazilo logické členenie deja, no je to niečo, cez čo sa ľahko dá preniesť.

Ako už bolo spomenuté, Hilda sa dočkala aj seriálovej adaptácie na Netflixe. Pokiaľ ste seriál ešte nevideli a komiksové dobrodružstvo tejto severskej modrovlásky vás zaujalo, neváhajte a pozrite si ho! Seriál je ešte rozkošnejší, pretože Luke Pearson v ňom upgradol svoj vizuálny štýl a Hilda vyzerá uhladenejšie a, jednoducho povedané, krajšie.

Hildine dobrodružstvá sú čarovné a vylúdia vám úsmev na perách. Jej svet je fantastický a vy neviete, či je to tak naozaj, alebo len v jej predstavivosti. Ale úprimne – záleží na tom vôbec? Tak vezmite svojho mladšieho súrodenca, neter so synovcom či vlastného potomka a vydajte sa s Hildou na jedno z jej mnohých dobrodružstiev.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Albatros.

  • Vydavateľstvo: Albatros
  • Kresba: Luke Pearson
  • Scenár: Luke Pearson
  • Preklad: Magdaléna Poppelková
  • Počet strán: 40
  • Väzba: pevná väzba
  • Jazyk: slovenský
  • Rok vydania: 2019
  • ISBN: 9788056610084

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
29 + 2 =