Home Sick Pilots #1 – Punk, skejty a duchovia

Home Sick Pilots od Image Comics sleduje príbeh titulnej punkovej tínedžerskej skupiny. A zároveň je tu dom, v ktorom straší. Takže, ako tradične, sa môžeme spýtať: pomáhajú si tieto prvky spoločne k zaujímavému príbehu? Alebo sa miešajú rovnako ako olej s vodou?

Prvý diel nám predstavuje Home Sick Pilots, punkovú tínedžerskú skupinu v polovici 90. rokov. Po úspešnom koncerte svojich rivalov sa rozhodnú, že usporiadajú vlastný koncert. A aké miesto by bolo lepšie, než starý dom na kopci, o ktorom kolujú desivé legendy…

Po príbehovej stránke pracuje Home Sick Pilots s priestorom celkom efektívne. Ak nateraz odignorujeme úvodnú scénu (ku ktorej sa dostaneme), začiatok nás zavedie rovno doprostred punkovej scény. Zľahka spoznáme hlavné postavy komiksu, ich životnú situáciu aj ich najväčších rivalov – Nukleárnych Bastardov. Komiks sa postupne prehupne do svojej hororovej stránky, kde na scénu vstúpi aj onen strašidelný dom.

Na prevedení hororu v komikse je najlepšie to, že sa priveľmi neponáhľa. Horor sa zjavuje až potom, čo je dostatočne naznačený v dialógu, násilie je rýchle a nečakané. Avšak dojem trochu kazia dve veci. Prvou je, že celý komiks začína scénou, kde sa dom zodvihne a sformuluje do humanoidného tvaru. Nie, nežartujem. Druhým problémom je, že z hororu sa rýchlo posúva pozornosť na… superhrdinské prvky?

Na jednej strane dáva zmysel, že ak komiks začína bombastickou prvou scénou, nebojí sa následne trochu spomaliť. A dáva aj zmysel, že ak chceli autori príbeh so superhrdinskými prvkami, je dobré, aby sa tieto zjavili už v prvom dieli. Na druhej strane je už tých žánrových skokov na ani nie 30 strán textu trochu priveľa. Príbeh ledva drží pokope, a to vďaka onej efektívnej práci s priestorom.

Vizuálna stránka komiksu je výrazne „deväťdesiatková“. Neónové farby sú ako v pozadí, tak na samotných charakteroch. Nielen že sa to dobre kombinuje s temnou „underground punk“ estetikou, pekne to podtrhuje aj násilie a hororové prvky. Nie je to práve najkrvavejší štýl, komiks sa však správne sústredí (pomerne) viac na ilúzie a hry s vnímaním. Ako sa to na strašidelný dom vlastne aj patrí. Jediná škoda je, že charaktery v pozadí punkového koncertu neboli ani zďaleka tak neónové alebo zaujímavé, ako naše hlavné postavy.

Dokopy teda máme pekne nakreslený komiks s efektívnym, trochu prepchatým príbehom. Hlavné motívy tínedžerského punku nie sú zvládnuté hrozne, no ani úžasne. Čo však komiks celkom dobre zvláda, je navodenie atmosféry a vykreslenie charakterov. V komikse takéhoto druhu sa toho môže pokaziť naozaj veľa. Avšak Home Sick Pilots toho zvláda tak akurát dosť na to, aby som si rád prečítal i druhý diel.

  • Vydavateľstvo: Image Comics
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Dan Watters
  • Kresba: Caspar Wijngaard
  • Dátum vydania: 12/2020
  • Dátum vydania pokračovania: 1/2021

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
15 × 26 =