House of X / Powers of X – Zlomový bod v histórii X-Menov

X-Meni to mali v posledných rokoch v Marvel univerze ťažké. Absolvovali niekoľko reštartov, niekoľko masívnych rušení a následne zakladaní nových sérií, avšak nič z toho sa nestretlo so želaným výsledkom. Až na pár výnimiek boli mutanti v poslednej dobe vždy na druhej, niekedy až na tretej koľaji. Chcelo to zásadnú a radikálnu zmenu. A tak prišiel Jonathan Hickman.

Hickman je scenárista známy svojimi komplikovanými príbehovými konštrukciami, ktoré do seba zapadnú až po desiatkach zošitov. Na svoje vízie potrebuje minimálne dve série, niekoľko príbehových a časových línií – skrátka to nevie robiť jednoducho (super príklad sú série Avengers/New Avengers). A v podobnom duchu sa nesie aj dvojica sérií House of X a Powers of X (nie x, ale ten – desať). Hickman už v rámci teasovania povedal, že vo svete X-menov je neuveriteľný bordel a že tam treba upratať. A nebol by to Hickman, keby sa do upratovania nepustil vo veľkom štýle.

Na začiatok klasický Hickman

Od prvých stránok zošitu House of X vidíme typického Hickmana. Dej sa prakticky nehýbe a my sledujeme len útržky toho, aký je aktuálne vo svete stav. Mutanti majú navrch a sú si toho vedomí. Chcú, aby ich ľudstvo uznalo ako národ, aby všetci stíhaní mutanti dostali amnestiu a skrátka, aby nastal mier. Výmenou by za to ľudia dostali mocné lieky, ktoré sa získavajú z rastlín rastúcich na Krakoe – čo je žijúci ostrov, ktorý sa stal hlavnou základňou mutantov.

Ďalšou novinkou, ktorej sú mutanti schopní, je cestovať systémom brán, ktoré Krakoa ovláda vďaka vysadeným rastlinám v tzv. habitatoch. Super záležitosť, vďaka ktorej vidíme rôzne časti sveta v priebehu pár stránok. Ľudia ale nenechávajú nič na náhodu a vzniká organizácia Orchids Protocol, ktorá pozbierala vedcov a agentov z rôznych organizácií od SHIELDU cez AIM až po Hydru. A vyrábajú niečo, čo by mohlo pre ľudstvo nelichotivú situáciu zvrátiť. Je to fajn spestrenie, lebo ľudstvo by vyzeralo naozaj na kolenách.

Ak si plánujete House of X a Powers of X prečítať, v tomto momente prestaňte tento článok čítať, nasledovať budú totiž spoilery. Ak si túto sériu prečítať nechcete, ale chcete poznať aktuálne dianie, čítajte ďalej. Nebude nasledovať doslovné prerozprávanie deja, skôr najzásadnejšie momenty, ktoré najviac ovplyvnili svet X-Menov.

POZOR! NASLEDUJÚ SPOILERY!!!

Množstvo životov Moiry MacTaggert

Prvé zošity sérií House of X a Powers of X boli skvelé, avšak prinášali viac otázok ako odpovedí. Potom však prišiel zošit House of X #2 a Hickman po prvý raz fanúšikom zásadnejšie zamotal hlavy. Využil na to na prvý pohľad nenápadnú postavu – Moiru MacTaggert. Tá v komikse debutovala v roku 1975 ako vedkyňa zaoberajúca sa genetikou, ale čo je dôležitejšie, vždy bola prezentovaná ako človek. To sa ale zmenilo. Moira je mutant a jej schopnosť tkvie v reinkarnácii. Vždy, keď Moira zomrie, opäť sa narodí, ale so všetkými spomienkami z predošlého života. A tak môže svoj život absolvovať odznova a možno trochu inak. V zošite je ukázaných niekoľko jej verzií. V niektorých bola na strane dobra, v niektorých opustila Xavierovu víziu mierového riešenia mutantského problému. Celkovo sa pozeráme už na desiatu iteráciu Moiry MacTaggert. Na priloženej infografike si môžete pozrieť priebeh jej inkarnácií.

Ako zvrátiť genocídu?

Ak ste čítali sériu New X-Men od Granta Morrisona, určite si viete vybaviť katastrofu, ktorá pre mutantov nastala hneď v prvom príbehu E is for Extinction. Genocída, ktorá na ostrove Genosha vyhladila 16 miliónov mutantov, bola, je a ešte dlho bude pre X-Menov obrovskou traumou. Xavier sa túto katastrofu snažil napraviť a preto systematicky budoval záložný plán.

Mister Sinister a jeho záľuba v DNA a klonovaní prišla Xavierovi vhod a tak ju využil. Vznikla dohoda na vzniku veľkej mutantskej databázy vzoriek DNA. Samotné vzorky by však boli bezcenné bez ďalšieho nástroja a tým je vylepšené Cerebro. Hickman ponúka v rámci HoX/PoX detailný návod, ako nové Cerebro funguje, ale veľmi zjednodušene povedané, Xavier pomocou neho vytvára zálohu osobností a myslí všetkých mutantov. Túto obrovskú databázu, pri ktorej vznikajú otázky ohľadom energetického zdroja, množstva záloh a veľkosti samotného úložného priestoru, mu pomohol vytvoriť Forge a shi´arské technológie, ku ktorým má prístup.

Na čo by ale Xavierovi boli dáta, ak ich nemá ako použiť. A v tomto momente na scénu prichádza pätica mutantov, ktorých schopnosti, respektíve ich spojenie, dáva mutantom obrovské možnosti. Goldballs, Proteus, Elixir, Tempus a Hope sú spolu schopní na základe dát z genetickej databázy a Cerebra klonovať mutantov. Respektíve vytvárať ich zo zálohy. Všetko má svoje pravidlá a svoj proces, ktorý Hickman veľmi podrobne popísal. Cieľom by malo byť opäť obnoviť mutantskú populáciu do pôvodných čísiel. A to je záležitosť, ktorá dosť podstatne mení pravidlá hry.

Mutantský okrúhly stôl

Krakoa bola v rámci sérií House of X / Powers of X uznaná ako zvrchovaná krajina. Samozrejme, niektoré štáty a režimy túto krajinu neuznali, ale to nebránilo jej vzniku, respektíve zostaveniu vlády. Riadenie bude mať na starosti tzv. Quiet Council of Krakoa. To je skupina dvanástich mutantov, ktorí sú vybraní naprieč všetkými skupinami, frakciami a názorovými prúdmi. Však posúďte sami. Koncil je rozdelený na štyri časti:

  • Autum – Professor X, Magneto, Apocalypse
  • Summer – Jean Grey, Storm, Nightcrawler
  • Spring – Sebastian Shaw, Emma Frost, „Red King“ (zatiaľ neobsadené miesto)
  • Winter – Mr. Sinister, Exodus, Mystique

Už na prvý pohľad je evidentné, že to je naozaj rôznorodá skupina. Sú tu entity, ktoré si ešte nedávno nevedeli prísť na meno a nedokázali spolu existovať. Ale to sa zmenilo a aspoň zatiaľ to funguje. Hneď prvé zasadanie riešilo zaujímavé aspekty novej vlády. Aké budú zákony? Na akých základoch bude postavená krajina ako taká? Po vcelku zaujímavej debate vznikli tri základné zákony. Založené sú na snahe obnoviť mutantskú populáciu, chrániť status quo s ľuďmi a samozrejme rešpektovať prostredie, v ktorom mutanti žijú, t.j. samotnú Krakou. Za najhorší zločin, ktorého sa môže mutant dopustiť, sa považuje zabitie človeka.

Trest za porušenie zákona si na svojej koži vyskúša Sabertooth. Keďže trest smrti nemá zmysel, viedol by totiž iba k znovuzrodeniu, a žiadny mutant nemôže byť vyhostený do sveta ľudí, stretne tohto zabijaka iný ortieľ. Je odsúdený na „živú smrť“ v útrobách samotného ostrova, uväznený v temných hĺbkach tohto organizmu a to naveky (otázne je, dokedy ho tam udržia naozaj).

A čo bude s mutantami ďalej? Na posledných stránkach vládne eufória, aj keď Xavier, Magneto a Moira vedia, ako to pravdepodobne dopadne. Dávajú však mutantom šancu a my im samozrejme držíme palce. Z pohľadu čitateľa na House of X a Powers of X nadväzujú série, ktoré nesú spoločné označenie Dawn of X. Konkrétne ide o série X-Men, Marauders, Excalibur, New Mutants, Fallen Angels a X-Force. Na to, ako tieto série odštartovali a ako sa životy X-Menov vyvíjajú ďalej, sa pozrieme nabudúce.

 

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
20 − 6 =