Image uvádza… #1

Image Comics to nie je len Saga a Walking Dead. Image má neskutočné množštvo sérií a minisérií, ktoré žánrovo, príbehovo a vizuálne pokrývajú naozaj široké spektrum. A práve na série, ktoré v našich končinách nie sú až tak výrazne v žiari reflektorov, by som sa rád zameral.

 

 

Cason Ray Bennett je nemilosrdný zabijak z Chicaga. Juniper Blue je zo Seattlu a je to šikovná, ale utláčaná žena v domácnosti. Čo majú tieto dve postavy spoločné? Absolútne nič. Teda zo začiatku určite, ale to sa čoskoro veľmi zásadne zmení.

Minulý týždeň odštartovala séria Crosswind a keďže ju píše Gail Simone (Secret Six, Wonder Woman, Batgirl, Red Sonja), očakávania boli ako inak, vysoké. Prvé, čo mi napadlo pri čítaní obsahu bolo kvantum komédií z 80. a 90. rokov, kde si zamenili osobnosti matka s dcérou, boháč a bezdomovec, šéf a podriadený a podobne. Tu sa to tiež dotlačí do extrémov, keď je na jednom póle chladnokrvný zabijak a na druhom žena v domácnosti, ktorú nikto nerešpektuje. Obaja majú svoje problémy, svoje prostredie a práve vďaka vierohodnému vykresleniu situácie, v akej sa hlavné postavy nachádzajú, vzniká nádej na kvalitné zauzlenie.

 

 

Úprimne sa teším na druhé číslo, keď Ray porieši asi veľmi chladnokrvne šikanu, ktorú Juniper zažíva, a naopak Junniper bude asi kvalitne zmätkovať vo svete, kde sa za chyby tvrdo platí. Znie to ako neskutočné klišé a áno, je to tak. Avšak aj klišé schéma sa dá využiť kvalitne a to sa, myslím, Gail viac ako podarilo. Kresba Cat Staggs má svoje silné aj slabé stránky. Niekedy bola úžasná, niekedy mi vyslovene vadila. Dúfam, že pozitívne momenty časom prevládnu. Druhé číslo bude vonku 26. júla.

 

 

Ďalšou novinkou minulého týždňa je miniséria Shirtless Bear-Fighter! Áno, čítate správne. Chlapík, ktorý nenosí tričko (a prakticky celé číslo ani nohavice) bojuje proti medveďom. Svojho času bol jeden z nich, ale stalo sa niečo strašné a on im prisahal pomstu. Medvede sa pre neho stali nepriateľom číslo jeden. Znie to neskutočne absurdne a garantujem vám, že v tomto duchu sa nesie celý komiks.

 

 

Príbeh je akoby paródiou na akčné filmy z 80. rokov, kde vládni agenti skúšajú prehovoriť niekoho, kto býva mimo civilizácie, aby im pomohol s neodvrátiteľnou hrozbou. Lebo len on to môže zvládnuť! A v ohrození je neskutočné množstvo ľudí. Ak sa dokážete naladiť na túto absurdno-vtipnú vlnu, budete sa kvalitne baviť. Ak čakáte nejaké filozofovanie alebo ekologický príbeh (aj keď s takým názvom to môže čakať len … ), ste na zlej adrese. V tomto prípade treba vypnúť mozog, akceptovať absurdný príbeh a držať palce hlavnému hrdinovi v jeho boji proti tým chlpatým beštiám (už som sa na správnu vlnu naladil :D). Dúfam, že Bear-Fighterovi nedôjde v tejto 5-dielnej sérii para a zábava bude len gradovať. Druhý diel vyrazí do sveta 26. júla.

 

 

Po dvoch novinkách sa pozrieme na sériu, ktorá sa minulý týždeň dočkala svojho vyvrcholenia. Príbeh komiksu The Few sa odohráva v dystopickej budúcnosti, v ktorej sa nemilosrdne bojuje o prostriedky na prežitie. Amerika je rozvrátená, vláda sa otočila množstvu svojich občanov chrbtom, a tak vznikajú nepokoje. Tie majú na svedomí najmä rebeli, ktorí nie sú spokojní s aktuálnym rozložením moci. Aby toho nebolo málo, je tu aj kult, ktorý uctieva samozvaného kráľa-boha. Interakcie vlády, rebelov a kultu sú vždy krvavé. A v tejto situácii v lese dvaja rebeli narazia na zaujímavý nález. V snehu nájdu ležať ženu, ktorá v jednej ruke drží zbraň a v druhej dieťa s plynovou maskou. Kto sú a dá sa im veriť?

 

 

Prvé, čo vás na tomto komikse upúta, je kresba. Možno si poviete, že je veľmi jednoduchá a minimalistická a pustíte tento komiks z ruky, ale bola by to chyba. Na post-apo atmosféru sa totiž naozaj hodí. V scénach, ktoré sú akoby vystrihnuté z Mad Maxa, sa jej darí podčiarkovať dynamiku a akčné scény vás tak doslova strhnú. Les znázornený pár čiarami alebo zasnežená krajina vystihnutá rovnako jednoducho na celej strane. Atmosféru sa darí kresličovi Haydenovi Shermanovi vystihnúť lepšie ako mnohým jeho kolegom s fotorealistickým detailom. Je síce pravda, že keď sa na scéne objaví veľa postáv alebo sa akcia odohráva v zastavanej oblasti, je kresba občas neprehľadná, ale nestáva sa to často. Oceňujem aj prácu s červenou farbou. Kde má byť krv, je krv. Kde je výstrel, štekot, vrčanie motorky alebo výbuch, je červená. Kde má špinavú post-apo atmosféru niečo zdôrazniť, nechýba tam červená. Premyslené ťahy alebo na prvý pohľad prvoplánové cákance. Nemusí to sadnúť každému, ale ja som si to užíval.

 

 

Ohľadom príbehu je to trošku klišé so zaujímavými postavami, avšak tie nemajú dostatok priestoru sa nejako výraznejšie predstaviť, alebo odchádzajú zo scény príliš rýchlo. Teda okrem hlavnej hrdinky, ktorú ako jedinú máme šancu výraznejšie spoznať a dozvieme sa aj čo-to o jej minulosti. Jej motívy sú zo začiatku tajomstvom, ktoré sa časom odhalí a je to tak trochu pritiahnuté za vlasy, ale čo už. Nemám totiž rád také tie „stretávacie náhody“. Ale okrem toho príbeh šľape a nezaznamenal som nejaké výraznejšie lapsusy.

Ak máte teda chuť na sci-fi zo sveta, kde mnoho ľudí živorí a pár sa ich má luxusne a kde je revolúcia prakticky za dverami, je toto komiks práve pre vás. Ak sa naladíte na kresbu, určite nebudete ľutovať. Scenár napísal Sean Lewis a o kresbu sa postaral Hayden Sherman. Súborné TPB vydanie, ktoré bude mať viac ako 300-strán, výjde koncom augusta.

 

 

Toľko pre dnešok. Dúfam, že sa vám naša nová rubrika páčila a že sme konečne uspokojili dopyt po správach z vydavateľstva Image. A ak pôjde všetko tak, ako má, o dva týždne sme tu zas a s nami opäť množstvo zaujímavých príbehov.

(zdroj: imagecomics.com)

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
34 ⁄ 17 =