Image uvádza… #4

Ak ste v poslednom období zašli do kina na film Atomic Blonde, možno vám ušlo, že tento film je adaptáciou komiksu. Pre Oni Press ho napísal Antony Johnston a nesie názov The Coldest City. Antony Johnston, ktorý sa preslávil najmä vďaka sérii Wasteland, ktorá v Oni Press vychádzala v rokoch 2006 až 2015, napísal čo-to aj pre Image. A na podobnej vlne ako Atomic Blonde sa nesie aj séria Codename Baboushka.

 

 

Hlavnou hrdinkou je bývalá hlava ruskej mafie, ktorá však pod tlakom konkurencie musela odísť zo scény a z Moskvy sa presunúť do USA. Baboushka, ako ju jej kolegovia, ale aj nepriatelia poznajú, však dostane úlohu a jej odpočinok je tak prerušený. Keď hovorím o odpočinku, nepredstavujte si nejakú dôchodkyňu. Baboushka je femme fatale a vo svete špionážnych hier vie svoje predpoklady náležite využiť. Jedna z vládnych agentúr jej pod hrozbou deportácie dá za úlohu získať veľmi dôležité informácie, ktoré by mohli zvýšiť efektívnosť boja proti zločinu na globálnej úrovni. To aspoň tvrdí agentúra, ale všetci určite vieme, ako to chodí. Baboushka sa samozrejme do tejto misie pustí, avšak nič nejde tak, ako by malo. Na luxusnom parníku by sa mala o tieto informácie zviesť aukcia medzi zločineckou elitou, ale celé to skomplikujú somálski piráti. Samozrejme, vyskytne sa nejaká tá zrada a podobne.

 

 

Tento špionážny thriller odštartoval v októbri 2015 a príbeh The Conclave of Death sa dočkal rozuzlenia v piatom čísle v marci 2016. Ide o štandartnú špionážnu záležitosť, ktorá má dobrý príbeh, ale jej nedostatkom je kresba, ktorá mi absolútne nesadla. A je úplne jedno, či ide o statické obrazy alebo akciu. Baboushka vyzerá niekedy naozaj divne. Kresbu ale považujem za veľmi subjektívne vnímaný aspekt, preto ak vás zaujal príbeh, neváhajte.

 

 

Keďže sa tvorivý tím prakticky nezmenil, pocit z prvého čísla, ktoré vyšlo 2. augusta, je približne rovnaký, ako z predošlého arcu. Antony Johnston opäť rozohral spravodajskú hru, ktorá sa točí okolo sovietskych základní z dôb studenej vojny, ktoré zišli z očí aj mysle. Avšak keď sa okolo nich po rokoch opäť začne niečo diať, spozornie aj vládna agentúra EON a opäť sa obráti na Baboushku.

 

 

Dianie síce priamo nenadväzuje na predošlý príbeh, ale vychádza z neho a je ho nutné mať prečítaný, aby ste sa orientovali v postavách a vzťahoch. Ako som už písal, pocit z tohto čísla je rovnaký. Špionážny príbeh sa len rozbieha, kresba je približne rovnaká, o niečo kvalitnejší sa mi zdá coloring. Pre fanúšikov tejto postavy alebo žánra asi zaujímavá vec, pre ostatných je to vec vkusu. Ak vás nezaujal predošlý príbeh, Ghost Station Zero pokojne vynechajte. Druhé číslo z tejto 4-dielnej série bude na pultoch 13. septembra.

 

 

Hovorí vám niečo meno Amelia Earhartová? Pokiaľ nie ste fanúšik letectva alebo dychtivo nesledujete všetky letecké rekordy a podobné záležitosti, odpoveď bude asi nie. Amelia Earhartová bola americká pilotka, ktorá ako prvá žena v roku 1928 preletela Atlantický oceán. Keď sa však v roku 1937 pokúsila uskutočniť let okolo sveta, záhadne zmizla počas letu nad Tichým oceánom. Čo sa s ňou stalo, je doteraz predmetom dohadov, aj keď sa v roku 2010 našli fragmenty kostí a rôzne artefakty, ktoré by mohli patriť práve Amelii a jej navigátorovi. Vydavateľstvo Image vám v sérii Elsewhere ukáže svoj pohľad na to, čo sa možno stalo.

 

 

Komiksový príbeh sa začína tam, kde sa ten reálny končí. Amelia havaruje so svojím lietadlom, ale nie do oceána, ako by sa predpokladalo. Ocitne sa v krajine, kde už na prvý pohľad je všetko tak trochu iné. Mimozemská dvojica, ktorá uteká pred miestnym diktátorom, jej a rovnako aj čitateľovi v krátkosti vysvetlí, v akej situácii sa vyskytla. Ukážu jej lokálne dopravné prostriedky, ktorými sú zvláštne okrídlené tvory a fantasy príbeh sa môže začať. Tu však nastáva trochu problém. Pri predstavovaní lietajúcich tvorov som mal strašné Avatar déjà vu. Keď sa následne odlepili od zeme a videl som krajinu vznášajúcu sa vo vzduchu, déjà vu gradovalo.

 

 

Okrem tejto podobnosti ma ešte trochu sklamalo množstvo fantasy motívov. Bolo ich naozaj málo. Elsewhere nie je žiadna pastva pre oči. Pripomína skôr mesačnú krajinu. Možno to malo podčiarknuť dikatúru, pod ktorou obyvatelia tohto územia žijú, ale aspoň nejaký wau moment by sa zišiel. Ak to mali byť práve tie Avatar momenty, tak ďakujem, to je málo. Potenciál tu ale určite je. Amelia je celkom sympatická hrdinka a jej misia je len na začiatku. Prvé číslo vyšlo začiatkom augusta, pokračovania sa dočkáme 6. septembra.

 

 

Je noc. Dom uprostred ničoho osvetľujú len plamene z horiaceho stromu. V dome je dusno. Ozbrojení chlapi spoza zabarikádovaných dverí a okien sledujú, čo sa deje okolo. Vedia, že im ide o život.

 

 

Do zhruba takejto situácie nás hodí prvé číslo novinky Redlands. Nevieme prakticky nič, iba to, že v meste uprostred ničoho polícia stratila kontrolu a démonické sily naberajú na sile. A ako pravdepodobne správne predpokladáte, aj zabarikádovaný dom zoberú útokom. Na hodnotenie je po prvom čísle priskoro. Komiksu sa podarilo vytvoriť dusno a atmosféru, v ktorej ide o život. Sme si vedomí nadprirodzenej hrozby, ale nevieme, čo je zač. O tom, či pôjde o kvalitnú sériu, alebo len o ďalšiu tuctovku, sa rozhodne v ďalších číslach, kde sa optika pravdepodobne trochu oddiali a my uvidíme aj iné veci, ako iba detail na zúfalých ľudí v dome. Dôležitý teda bude kontext.

 

 

Ak bude mať vzniknutá situácia dobré pozadie, môžeme sa tešiť na nefalšovaný horor s čarodejnicami v hlavnej úlohe. Sériu tvorí scenáristka Jordie Bellaire (Pretty Deadly) a kreslička Vanesa R. Del Rey (Zero, Constantine). Čarodejnice budú opäť vyčíňať 13. septembra.

 

 

Zaujímavých noviniek je vo vydavateľstve Image stále veľa a tak sa pokúsime byť tu s novým číslom našej pravidelne nepravidelnej rubriky čo najskôr. Šírte osvetu o Image uvádza… ! Čím viac čitateľov táto rubrika priláka, tým väčšiu budeme mať v Multiverze radosť. ?

(zdroj: imagecomics.com)

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
15 − 12 =