Image uvádza… #5

Po krátkej prestávke vás opäť vítam pri rubrike, ktorá sa venuje vydavateľstvu Image. Aké novinky nám toto kreatívne vydavateľstvo naservírovalo za posledný mesiac? Samozrejme, bola to, ako zvyčajne, pestrá zmes žánrov a príbehov. Však uznajte, tentoraz sú tu obchodujúci mimozemšťania, kopači hrobov, urýchlená evolúcia a psychedelický výlet naprieč galaxiou.

 

 

Predstavte si, že na Zem prídu mimozemšťania. Neprídu ale rozpútať vojnu ani hľadať spojenectvá. Prídu s obchodným návrhom. Zem je vďaka svojej polohe lákavá pre ich plán – postaviť tu prístav pre kozmické lode, ktoré potrebujú dotankovať. Ak sa teraz pýtate, čo už len na Zemi môžu tankovať, odpoveďou je voda. Na výmenu ľudstvo získa prístup k technológiám, ktoré ukončia energetickú krízu. Zo začiatku sa na Zemi zastavuje iba pár lodí, ale počty postupne gradujú. A s tým prichádzajú logicky problémy. Svet ľudí a priestory prístavu boli vždy striktne oddelené a k vzájomným interakciám nemalo dochádzať. Určite ale viete, ako to nakoniec dopadlo, a tak vznikla ESA – Earth Security Agents. Ich úlohou je chrániť ľudí a aj mimozemšťanov, aby medzi nimi nevznikali problémy, ktoré môžu kaziť obchod.

 

 

V Port of Earth ma v prvom rade zaujali mimozemštania. Neprichádzajú totiž ako nejaká mimozemská verzia OSN, ale skôr si ich treba predstaviť ako tvrdých biznismenov. A ich prístav nie je veľvyslanectvo, skôr niečo ako čerpacia stanica Shell. Na vysvetlení základných vzťahov a situácie si dalo Port of Earth záležať. Dá sa povedať, že tým tak trochu prvé číslo trpí, keďže až na posledných pár strán sa tam prakticky nič nedeje a sledujeme skoro až encyklopedický prehľad toho, čo sa od prvého pristátia mimozemšťanov na Zemi odohrávalo. Nie je to ale nič nudné, všetko do seba logicky zapadá a vývoj udalostí je preto plynulý. V rámci budovania sveta teda nemám čo vytknúť, čo sa týka vývoja postáv a príbehu, zatiaľ nie je čo hodnotiť. Nepoznáme postavy, nepoznáme ich pozadie, nepoznáme problém, ktorý sa bude v ďalších číslach riešiť. Niečo tušíme, ale môže to byť úplne inak.

 

 

Ak teda máte radi sci-fi, ktoré je založené na interakcii s mimozemštanmi, príbehy, kde je dôležitá politika a obchodné vzťahy, mohol by vás Port of Earth zaujať. Príbeh píše Zack Kaplan, ktorý v Image Comics debutoval postapo sci-fi sériou Eclipse. Kreslí Andrea Mutti, ktorý má na konte napríklad Rebels, Evil Empire, Star Wars: Knight of the Old Republic, Prometheus, Batman Eternal a pod. Druhého čísla, ktoré nám už dúfam poskytne o niečo viac z príbehu, sa dočkáme už 13. 12. 2017.

 

 

Nadprirodzený svet sa zbláznil. To, čo sa stávalo len občas, sa deje prakticky neustále. Zombie, vampíri, tornáda plné duchov a rôzne iné monštrá útočia po celom svete. A existuje jediná organizácia, ktorá to môže zastaviť – The Gravediggers Union, alebo, ak chcete, Únia kopáčov hrobov (angličtina znie lepšie, budem ju používať 😉 ).

Znie vám to povedome? Určite vám napadli Ghostbusters alebo rôzne iné organizácie z tohto fachu. Sám tvorca scenára, Wes Craig, povedal, že Gravediggers sú niečo ako temnejší Ghostbusters. A musím uznať, že to je naozaj tak. Členovia organizácie, ktorí sa cez deň starajú, aby boli mŕtvi pochovaní, a v noci dávajú pozor, aby z toho hrobu nevyliezli, sa s tým naozaj nepárajú. Akcia je krvavá, nahláškovaná, slizká, ale neberie sa úplne vážne. Kresba, o ktorú sa postaral Toby Cypress, sa k tejto forme príbehu veľmi hodí a iba podtrháva nadprirodzenosť všetkého v okolí, ale nie je to žiadny mainstream, takže nemusí sadnúť každému.

 

 

Ako som už v úvode naznačil, v nadprirodzenom svete sa niečo deje. Trojica hlavných postáv sa snaží zistiť prečo, ale už v úvode naráža na byrokraciu vlastnej organizácie, respektíve na zákaz kontaktu s bosorkami. Sú totiž s Gravediggers úhlavní nepriatelia. Ale čo ak vie bosorka niečo, čo môže zachrániť svet?

 

Prvé číslo som si naozaj užil. Páčila sa mi kresba, a dá sa povedať že aj nápad, aj keď je už stokrát prepraný. Celkovo tento komiks dávam do zásuvky, v ktorej je napríklad Shirtless Bear-Fighter! alebo Rock Candy Mountain – zábavné úlety. Ďalšie číslo vychádza už v týchto dňoch, a tak uvidíme, či okrem zábavy a zbesilej akcie Gravediggers Union prinesie aj nejakú zaujímavú zápletku.

 

 

K doktorovi príde sedemročný chlapec, astmatik. Príznaky jeho ochorenia však údajne zmizli. Chlapec nemá žiadne problémy a nepotrebuje už ani inhalátor. A čo je ešte čudnejšie, narástlo mu niečo, čo sa podobá na žiabre. Nie, toto nie je žiadny zázrak. Toto je evolúcia.

V sérii Evolution prišli scenáristi James Asmus, Joseph Keatinge, Christopher Sebela a Joshua Williamson (áno, je ich veľa) s námetom, že evolúcia nemusí trvať milióny rokov a môže sa rozbehnúť oveľa rýchlejším tempom. Ľudstvo sa mení, ale všíma si to iba hŕstka ľudí. My spoznávame konkrétne troch, ktorým sú venované tri príbehové linky. Už spomínaný doktor, mníška a mladé dievča. Každý z nich je konfrontovaný s evolúciou inak a každý sa na ňu pozerá inou optikou. Doktora fascinuje, mníška to berie ako zlé znamenie a dievča je priamo ohrozené na živote.

 

 

Zatiaľ ma najviac bavila línia s doktorom, keďže celú záhadu vníma asi najkomplexnejšie. Na druhú stranu, aj zvyšné dve línie majú obrovský potenciál. O kresbu sa postaralo duo Joe Infurnari a Jordan Boyd a je to skvelá práca. Opäť to má ďaleko od čistej mainstreamovej kresby, ale v tomto príbehu je to viac ako vítané. Kresba je temná, záhadná, občas nechutná, nejednoznačná a niekedy až moc detailná. K príbehu dokonale sedí.

Druhý diel komiksu Evolution je naplánovaný na 20. decembra. Dúfam, že dianie neskĺzne do nejakého tuctového hororu, lebo prvé číslo nasadilo laťku naozaj vysoko a bola by to škoda.

 

 

Ana a Gabe sú poslední dvaja ľudia v galaxii. Chýba im benzín, majú málo jedla a taktiež im dochádza ich psychedelický martoš. Majú jedinú víziu. Chcú nájsť superplanétu Euphoria, ktorá by mala byť rajom, kde je všetkého dostatok. Je ale Euphoria tým pravým cieľom? Alebo je cieľom samotná cesta?

Hneď na úvod sa musím priznať, že mi tento komiks absolútne nesadol. Nesúrodá dvojica, z ktorej minimálne Ana neustále fičí na nejakých psychotropných látkach, má síce otvorenú myseľ a všetko berie v pohode, ale tento prezentovaný pocit na zaujímavý štart nestačil. Nejako ma obišli motívy postáv, či už hlavných, alebo vedľajších. Taktiež neviem, prečo sú už vo vesmíre iba oni dvaja. A pochybujem, že v ďalších číslach sa to bude nejako výraznejšie riešiť. Okrem pár podarených vtipov ma teda Void Trip výraznejšie nezaujal.

 

 

Celkovo má mať séria Void Trip 5 dielov a dovolím si tvrdiť, že je určená pre veľmi špecifické publikum, do ktorého ja nepatrím. Scenárista Ryan O´Sullivan to možno postupne rozbehne, ale mám pocit, že to bude rovnako psycho, abstraktné, uletené a neviem ešte aké a pôjde to opäť mimo mňa. Za vyskúšanie ale prvé číslo určite stojí. Možno sa v ňom nájdete a budeme chcieť Anu a Gabriela sprevádzať na ich úlete naprieč galaxiou. Druhé číslo bude vonku 27. decembra.

 

Na záver ešte doplním, že okrem horeuvedených sérií mali premiéru aj ďalšie, ako napríklad Dark Fang alebo Coyotes. Tieto dve série ale už opísal v Čitateľskom mesačníku kolega z redakcie, tak sa už nechcem opakovať. Ďalšie číslo Image uvádza môžete očakávať o mesiac, pár dní po novom roku, lebo už teraz je vydaných dosť noviniek, ktoré stojí za to vyskúšať a spoznať.

(zdroj obrázkov: imagecomis.com)

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
18 − 15 =