Image uvádza… #7

Ďalší mesiac je za nami, preto sme tu zas. Za ten čas sa toho stalo v rámci komiksov veľa a nezaháľalo ani vydavateľstvo Image. O čom tento článok bude? Pozrieme sa do sveta, kde ožili skoro všetky politické a spoločenské nočné mory. Na druhú stranu tu bude ale aj svet, kde sa ľudia naučili žiť v symbióze s vyspelými astrálnymi bytosťami. No a na záver si dáme zmrzlinu. Fakt. 😉

 

 

Zhruba v polovici januára sme sa vďaka štartu série Days of Hate pozreli do USA v roku 2022. Ako už názov a cover napovedá, kvetinkové 60. roky sa nevrátili. Skôr naopak. Nenávisť je všadeprítomná a bežný deň sa zmenil na boj o život.

Vízia scenáristu Aleša Kota (Generations Gone) a kresliča Danijela Zezelja (Starve) nie je vôbec optimistická alebo lákavá. Evidentne sa inšpiroval aktuálnym spoločenským a politickým dianím a nebezpečenstvá, ktoré v dnešných dňoch len hrozia, Kot oživil a urobil z nich bežnú súčasť života. Tajná polícia, patriarchálne zriadenie, internačné tábory, odbojové hnutia, „nadvláda bielej rasy“ už nie sú iba strašiaci v skrini. Sú to elementy, ktoré si USA nechalo vyrašiť na svojej pôde, a tá aktuálne pripomína vojnovú zónu.

Na dianie sa pozeráme očami dvoch postáv, o ktorých toho zatiaľ veľa nevieme. Kedysi ich niečo spájalo a následne rozdelilo. Teraz sa nachádzajú každá inde a je len otázka času, kedy sa ich cesty opäť pretnú. Nemusí to byť ale pekné stretnutie. Ak niekde komiks trpí, tak je to vo sfére popisu hlavných postáv. Máme síce dokonalý prehľad o politickej situácii, ale o tom, čo sa odohráva v hlavách hlavných hrdiniek, netušíme skoro nič. Možno keby sa Kot namiesto politického manifestu viac venoval motiváciám a myšlienkam ústrednej dvojice, príbeh by bol oveľa komplexnejší. Takto to zatiaľ vyzerá ako pekne nakreslený politický prejav, ktorý ale nevytvoril potrebu ho čítať ďalej. Skonštatovanie, že ak sa nepolepšíme, skončíme veľmi zle, nie je nové a samo o sebe nie je ani veľmi strhujúce. Toho si je vedomý asi každý rozumne uvažujúci človek. Druhé číslo tejto 12-dielnej série bude vonku 28. februára.

 

 

Terra Fantasme je svet paralelný k tomu nášmu. Technologicky a kultúrne má však náskok niekoľko storočí. Na prvý pohľad dokonalému svetu však niečo chýba a tento chýbajúci element majú ľudia. Vznikne tak dohoda, ktorá zmení svet, ako ho poznáme.

V sérii Dissonance, ktorá premiérovala koncom januára, sa pozrieme do sveta, ktorý značne ovplyvnila symbióza medzi dvoma svetmi. Úvod komiksu venuje relatívne dosť priestoru tomu, aby sme pochopili základné pravidlá, akými sa svet plný hybridov riadi. Obyvatelia Terra Fantasme, duchovné bytosti, totiž potrebujú hostiteľa. A neexistuje nič lepšie ako človek. Sledujeme tak niečo medzi sci-fi a fantasy. Technológie sa tu spájajú s duchovnými záležitosťami. A aby toho nebolo málo, existuje aj skupina, ktorá riadi svet.

A aj prostredníctvom tejto skupiny sa o svete dozvedáme o niečo viac. Folke a Roisia Herviett sú dvaja súrodenci, ktorí majú veľmi rozdielny pohľad na svet. Spolu však musia obhájiť svoju pozíciu, ktorú zdedili po svojich rodičoch. A ľahké to určite nebude. Okrem toho sa na scéne objavuje aj Seraphim, bojovník a pôvodný obyvateľ Terra Fantasme, ktorý si uvedomuje hrozbu, ktorá môže ohroziť Zem a rovnako aj jeho vlastné univerzum.

Prvé číslo Dissonance z pera Singgiha Nugrohoa je dostatočne originálne a zaujímavé. Kresba Sami Basriho sa k nastolenému príbehu skvele hodí. Dostávame tak veľmi zaujímavý svet, ktorý zaujme myšlienkou, problémami, ktoré sa v ňom riešia, ale aj výtvarnou stránkou. Ak máte chuť na niečo, čo sa vymyká štandardným koľajam, určite Dissonance skúste. Druhé číslo bude vonku 7. marca.

 

 

Máte chuť na čokoládu, vanilku, existenčný horor, drogový trip, fantazijný muzikál alebo niečo úplne iné? Ice Cream Man má všetko, čo potrebujete.

Musím sa priznať, že pred tým, ako som otvoril komiks Ice Cream Man, nevedel som, čo čakať. Nerobil som si pred čítaním žiadny rešerš, skrátka som išiel do niečoho úplne neznámeho. Po prvých stránkach som sa bál, že pôjde o niečo fádne a nudné. Niečo, čo ma nezaujme. Potom však prišiel taký kopanec do zadku, že som bol okamžite vyvedený z omylu. Dianie sa začalo zauzľovať, kopancov pomaly pribúdalo a v závere som bol s tým, čo som práve prečítal, nadmieru spokojný.

Ice Cream Man je komiks, ktorý sa snaží ísť v šľapajách zvláštnych, ale úderných epizódnych hororov. Dôležitý je v tomto smere spojovací článok, ktorého tu predstavuje zmrzlinár. Dalo by sa to prirovnať k seriálovému Tales from the Crypt a Cryptkeeperovi. Čierny humor ide ruka v ruke so znechutením a prekvapivými pointami. O príbehu prvého čísla vám toho veľa povedať nemôžem, keďže sa spoilerom, ktoré by vás obrali o zážitok, skrátka vyhnúť nedá.

Ak máte chuť na niečo originálne, zábavné, zároveň jemne hororové, určite zmrzlinára skúste. Scenár napísal W. Maxwell Prince, o kresbu sa postaral Martin Morazzo.

 

Ďalšie číslo Image uvádza môžete očakávať opäť o mesiac. Aj keď február len začal, už nám stihol ponúknuť zaujímavé novinky, o ktorých vás budeme určite informovať.

(zdroj obrázkov: imagecomis.com)

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
26 + 3 =