Infinity War: Thor a jeho maličkosť

Autori sľubujú, čitatelia sa radujú! Či je to nejak inak? U nás určite nie! V poslednom rozbore traileru sme si niečo sľúbili, a preto sme vám priniesli článok o upgrade Tonyho Starka. Dnes je ďalším pánom na holenie Thor. O ňom sme sa v snímke Thor: Ragnarok dozvedeli, že nie je bohom kladiva, ale bohom hromu. Napriek tomu bude mať v Avengers: Infinity War zvláštnu potrebu dať si ukuť nové kladivo. Stalo sa niečo podobné aj v komiksovej predlohe? Vymenil Thor vo svojej dlhej komiksovej histórii Mjolnir za niečo iné?

 

Jarnbjorn

No dobre, tu mi to nevychádza. Dôvodom, samozrejme, je, že Jarnbjorn nie je kladivo, ale bojová sekera kovaná trpaslíkmi. Thor ju používal dávno pred získaním slávneho Mjolniru. Už v 9. storočí s ňou Thor pobehoval po Midgarde a kosil ľadových obrov, trollov či drakov. Jarnbjorn je nadpozemsky ostrá sekera, ktorá môže preseknúť čokoľvek a zároveň má v sebe istý druh amuletu, vďaka ktorému je nezničiteľná. Vďaka požehnaniu vlastnou krvou bola sekera schopná preťať aj brnenie Celestiana, čo o nej vypovedá ako o veľmi mocnej a nebezpečnej zbrani. Zaujímavosťou je, že práve touto sekerou prišiel Odinson o ruku, postaral sa o to sám Malekith. Čo sa týka výskytu, prvýkrát sme sa s Jarnbjornom stretli prvom čísle série Thor: God of Thunder (2012) a tiež sa mu zvykne hovoriť Wrecker of Worlds (Ničiteľ svetov).

Jarnbjorn (zdroj: Marvel Comics)
Stormbreaker

A sme späť medzi kladivami! Stormbreaker je kladivom rovnako ako Mjolnir. Dokonca je vyrobené z rovnakého materiálu s názvom Uru, ktorý dokáže nasávať mágiu a oplýva aj rovnakou mocou (vrátenie sa k svojmu majiteľovi po jeho odhodení, vyvolať zemetrasenie úderom a víchricu točením či lietanie pomocou neho). Kladivo Stormbreaker sa prvýkrát objavilo v komikse Thor #339 a to už roku 1984! Jeho vznik podmienil spor medzi Thorom a Beta Ray Billom o Mjolnir. Možno vás to prekvapí, ale Thor bitku prehral, nakoniec však Beta Ray Bill usúdil, že Mjolnir aj tak patrí Thorovi. Požiadal však Odina, aby mu ukul vlastné kladivo, ten oslovil trpaslíka menom Eitriiho (vo filme ho podľa všetkého stvárni Peter Dinklage a.k.a. Tyrion Lannister z Game of Thrones), pochádzajúceho z jednej z deviatich ríš s názvom Nidavellir. Neexistuje síce žiadny očitý dôkaz, ale hovorí sa, že tak Mjolnir, ako aj Stormbreaker nemôže zdvihnúť nik, kto toho nie je hodný. Beta Ray Billa v MCU síce nemáme, ale to nebráni tomu, aby Thor dostal svoj Stormbreaker. Či?

Stormbreaker (zdroj: Marvel Comics)

Mimochodom, Hasbro nedávno predstavil novú hračku, ktorá sa vola Stormbreaker, ktorý vyzerá tak, že jeho rukoväť je tvorená z Groota! Robí si z nás Hasbro srandu alebo ide o najpravdepodobnejšiu možnosť Thorovej novej maličkosti?

Stormbreaker v MCU? ( zdroj: Hasbro)
Ultimate Hammer (Ultimate Mjolnir)

Ako je už z názvu zrejmé, ide o Mjolnir, ktorého pôvodným nositeľom bol Ultimate Thor (Earth-1610). Je viac-menej úplne rovnaký ako Mjolnir zo základného vesmíru (Earth-616), akurát navyše dokáže teleportovať objekty a osoby, no zároveň jeho užívanie nie je podmienené potrebou ho byť hodný. V komiksovej predlohe bolo kladivo kované samotným Odinom, ktorý doň vložil kus Asgardu, aby sa tak po Ragnaroku mohol opätovne zrodiť (celkom zaujímavá myšlienka, ktorá by sa dala pretaviť aj do filmu). Mimochodom, prečo som v prvej vete napísal „pôvodným nositeľom“? Dôvodom je, že po spojení realít v posledných Secret Wars bolo kladivo v centre záujmu mnohých postáv. Nakoniec však v čísle The Mighty Thor vol. 2 #20 (2017) získal kladivo jeden z Thorovej vernej skupiny menom Volstagg, ktorého kladivo transformovalo na War Thora.

Ultimate Hammer (zdroj: Marvel Comics)

 

Tak schválne? Ako to bude s Thorom a jeho novým kladivom? Určite nejaké dostane, nasvedčujú tomu trailery. Bude podľa vás na jeho tvorbu použitý aj nejaký Infinity Stone (Kameň nekonečna)?

BONUS – postavy, ktoré zdvihli Mjolnir:

 • Conan (What if vol. 1 #39)
 • Captain America (Mighty Thor #390, Fear Itself #7, Secret Empire #10)
 • Thunder Strike (The Mighty Thor #408)
 • Wonder Woman (Marvel vs DC #2)
 • Superman (JLA/Avengers #4)
 • Awesome Andy (She-Hulk vol. 2 #14)
 • Magneto (The Ultimates 3 #5)
 • Red Hulk (Hulk vol. 2 #5)
 • Bor – Odinov otec (Thor #600)
 • Jane Foster (Thor #1)
 • Black Widow (What If: Age of Ultron #3)

 

Avengers: Infinity War vstupuje do kín už 26. apríla 2018 (SR) / 26. dubna 2018 (ČR).

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

IntrOvert

"Keď dáš snom priestor, svet sa stane viac farebným."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
1 × 30 =