Jack Black verzus Tajomstvo domu s hodinami

Kto sa bojí najradšej? Deti. Jednoznačne. Deti a tínedžeri. Druhí spomínaní majú slashery, čo však majú deti? Koralínu, Továrne na čokoládu, Mŕtve nevesty a… Dom s hodinami.

V kinách beží film určený mladším divákom. To by bolo fajn, ibaže na režisérskej stoličke sedel Eli Roth. TEN Eli Roth, ktorý natočil Hostel, Cabin Fever a Green Inferno. TEN Eli Roth, ktorého očividne baví robiť krváky.

(zdroj: imdb.com)

Tajomstvo domu s hodinami je film, v ktorom sa snúbia desivá štylizácia a hravý príbeh. Dej sa odohráva v päťdesiatych rokoch, keď sa čerstvo osirotený Lewis (Owen Vaccaro) presťahuje k svojmu strýkovi Jonathanovi (Jack Black), ktorý je čarodejník. Žije vo veľmi zvláštnom dome preplnenom hodinami a očividne musí riešiť problém apokalyptických rozmerov, do ktorého Lewisa nechce zatiahnuť. No Lewisovi to neprekáža a zatiahne sa do neho sám. Ten neporiadok budú musieť potom za pomoci bosorky Florence Zimmerman (Cate Blanchett) upratať.

Možno práve preto Eli Roth. Snaha o akúsi hravú „desivosť“ je vo filme viditeľná. Domom sa mihajú tiene, čarodejníci pracujú s pentagramami a krvou, dôjde aj na izbu plnú desivých bábik. No zároveň ostávame v hravom príbehu o priateľstve a rodine.

(zdroj: imdb.com)

Jack Black už v niečom podobnom hral – Goosebumps (u nás ako Husia koža). Oba tieto filmy tematizujú strašidelno, oba sú určené mladšiemu divákovi a oba sú natočené podľa americkej detskej klasiky. Lenže Dom s hodinami je štýlovo omnoho prepracovanejší.

To je jeho silná i slabá stránka. Desivá štylizácia je dokonalá. Výrazné farby v sýtych tmavých odtieňoch, upravené kostýmy, tekvice, každý jeden záber kričí, že sme v horore pre deti. Štýl vyšperkovaný na dokonalosť. Avšak akýsi povedomý a obohratý. Roth tu, zdá sa, nebol sám sebou, ale akoby sa snažil napodobňovať raného Tima Burtona. Nožnicovoruký Edward, Beetlejuice či Ospalá diera. To všetko Dom s hodinami pripomína. Všetko je čisté, uhladené i napriek tomu, že to má byť desivé. To je trochu na škodu, lebo namiesto vlastného prístupu dostanem fakeovú burtonovku.

(zdroj: imdb.com)

Problematický je i humor. Roth vie točiť desivé scény. Tie vo filme fungujú na jednotku. Ale keď dôjde na vtipy, je to hrôza v tom nepríjemnom slova zmysle. Prdiace kríky, smradľavé tekvice, zlé časovanie. Deti sa možno rozosmejú, starší však určite nie.

A to nespomínam slabé efekty. Film ťahajú herci. Jack Black a Cate Blanchett sú výborní a medzi ich postavami je neuveriteľná chémia. Mladučké chlapča vedľa nich však pôsobí ako drevo.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
14 + 30 =