Site icon Multiverzum

Je nový Spider-Man tým najlepším?

Spider-Man v MCU (Marvel Cinematic Universe)! V deň, keď bola táto informácia zverejnená, skoro spadol internet. V deň, keď sa prvýkrát objavil v traileri na film Captain America: Civil War, spadol skoro tiež. Teraz sme sa konečne dočkali jeho novej sólovky. Otázka znie, je tretí Spider-Man za posledných 15 rokov tým najlepším Spider-Manom?

Odpoveď je zložitejšia, než sa na prvý pohľad môže zdať. Dôvodom je aj spomenutá skutočnosť, že Tom Holland je už tretím Spider-Manom za 15 rokov. V srdciach fanúšikov navždy ostane trilógia Sama Raimiho (napriek nie úplne podarenej tretej časti), ktorá je už dnes akousi klasikou superhrdinského filmového žánra. Keď Marc Webb prišiel ako veľká voda s rečami, že nám prinesie úplne iného a moderného Spider-Mana, nebol síce ďaleko od pravdy, akurát výsledný produkt nestál absolútne za nič (vážne, dvojdielna séria Amazing Spider-Man bol bullshit). Prišiel rok 2017 a my sme konečne dostali úplne iného a moderného Spider-Mana! Snímka ale nie je samostatne stojacim filmom v začínajúcej trilógii, naopak, je súčasťou niečoho väčšieho a prepojeného. Niečoho, čoho nebol súčasťou ani Raimiho ani Webbov Spider-Man, práve preto si dovolím tvrdiť, že je porovnanie týchto Spider-Manov skutočne náročné.

(zdroj: imdb.com)

 

Ako však obstál nový Spider-Man ako plnohodnotná snímka MCU? Myslím si, že dokonale. Napriek tomu, že film trpí neduhmi, akými trpia všetky snímky MCU. Akéhosi druhu šablónovitosti sa jednoducho nezbavíte, ak chcete mať prepojený a fungujúci filmový vesmír. Ak ste však fanúšikmi MCU a chápete, prečo sú niektoré veci tak, ako sú, bude pre vás nový Spider-Man ďalšou skvelou snímkou na konte Marvelu. On taký totiž skutočne je.

Tom Holland je perfektný Peter Parker. Ak ste fanúšikmi Spider-Mana v jeho stredoškolských časoch, budete z filmu unesení. Stredoškolský život už nie je len nejaká vedľajšia časť Petrovho života, nie, školopovinný Peter školou žije a Tom Holland stvárnil 15-ročného študenta úžasne. Rieši problémy hodné veku chlapca s primeranou dávkou naivnosti a odhodlania zmeniť svet k lepšiemu. A presne preto sa film drží pri zemi. Nedočkáme sa záchrany sveta či riešenia nejakých globálnych problémov. Po všetkých tých MCU snímkach, kde partia hrdinov lieta v moderných quin-jetoch zo štátu do štátu a rieši celosvetové záležitosti, bola táto zmena príjemná.

(zdroj: imdb.com)

Vo filme sme sa tiež dočkali perfektného prerodu zo Spider-chlapca na Spider-muža. Veta „s veľkou zodpovednosťou prichádza veľká zodpovednosť“ bola perfektne pretavená do deja filmu. Naivná túžba byť súčasťou niečoho veľkého, následná konfrontácia s tvrdou realitou, až po uvedomenie si priorít a svojho skutočného poslania v role hrdinu. Toto sú najsilnejšie aspekty filmu, ktorý je nakoniec predsa len origin príbehom, ale bez uhryznutia pavúkom a smrti strýka Bena. Celé to je, samozrejme, odeté v humornom kabáte, na ktorý sme už pri Marvel filmoch zvyknutí.

Pred premiérou sa objavilo veľa znepokojených názorov na účasť Tonyho Starka a.k.a. Iron Mana vo filme. Jeho minutáž na plátne však nie je dlhá, napriek tomu je Iron Mana vo filme cítiť na každom kroku. Toto však nie je výčitka. Tony Stark od začiatku MCU prechádza asi najväčšou zmenou charakteru a vo filme Spider-Man: Homecoming sa nám ukazuje v pozícii mentora. Niekomu táto jeho rola sedieť nemusí, ale podľa mňa je to prirodzený vývoj jeho postavy. Mimochodom, až na scénu s loďou, ktorú sme videli v traileri, bude väčšinu veci riešiť Spider-Man sám, bez pomoci svojho mentora. Aj keď je toto tvrdenie značne diskutabilné, pretože samotný oblek je veľká výpomoc. Tu vidíme asi najväčší rozdiel medzi prechádzajúcimi filmami. Spider-Manov oblek totiž „prešiel“ značnými vylepšeniami a treba povedať, že si tvorcovia skutočne uleteli. Na druhú stranu, výrobcom obleku vo filme je Tony Stark, ktorý, ako vieme, si ulietava celkom rád.

(zdroj: imdb.com)

Čo sa však skutočne podarilo, a uznať to musia aj odporcovia MCU, je hlavný záporák. Ten bol v podaní herca Michaela Keatona úplne dokonalý. Konečne sme dostali skutočne kvalitného záporáka, ktorého pohnútky a dôvody konania boli perfektne vykreslené. Zrazu tu nie je zvláštna potreba ovládnuť svet či ho nebodaj zničiť pádom meteoritu. Jeho dôvody sú omnoho osobnejšie, divák ich chápe a v istých častiach filmu so záporákom sympatizuje. Film však avizoval viacero záporákov, tí nakoniec slúžili viac-menej ako vata a ani jeden z nich sa nepriblížil kvalitám Vultura.

No a na záver, viete, čo prináša účasť v MCU? Množstvo odkazov na dianie v iných filmoch. Odkazmi bol film preplnený, až ste niekedy mohli nadobudnúť pocit, že je to na škodu. Na druhej strane sa už nachádzame v takom štádiu MCU, kedy to nie je len o zmienke o otvorenom portáli nad New Yorkom. Stalo sa mnoho udalostí, na ktoré filmy odkazujú. Dokonca sa deje aj to, že mnohé vzťahové linky sú vysvetlené až v nasledujúcom filme. Ubližuje to príbehom? To je otázne. Politika Marvelu je, žiaľ, už taká, že je chybou diváka, keď nevidel všetky filmy a nedopínajú mu preto všetky detaily. Snímky ako samostatne stojace filmy pochopíte, no na pochopenie celku je potrebné vidieť ich všetky.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.