Jedno obyčejný léto – Ranotínedžerská letná melanchólia

Dospievanie, okrem toho, že sa dospelým spája s nostalgickými povzdychmi za jednoduchšími dňami, býva často náročnou záležitosťou. Jedno obyčejný léto od sesterníc Jillian a Mariko Tamakiových je komiksovým rozprávaním práve o tejto tenkej „sivej zóne“ medzi detstvom a dospelosťou. V českom preklade Lenky Bukovskej ho prináša vydavateľstvo Paseka.

Rose a o rok a pol mladšia Windy sú prázdninové kamošky. To znamená, že sa stretnú vždy len raz za rok počas dovolenky, ktorú ich rodiny trávia v chatách pri jazere v Awago Beach. Počas niekoľkých dní tak spolu rekapitulujú zážitky z uplynulého roka, ktorí chlapci sa im páčia a po kom zdedia objem hrudníka. Dni trávia túlaním sa po brehu jazera aj odľahlejších častiach zapadáckeho mestečka, v ktorom je jedna večierka, pizzeria je otvorená len dva dni v týždni a aj tak za veľa nestojí. Tento rok je však atmosféra zvláštna: prispieva k tomu napätie medzi Rosinými rodičmi a mladík Duncan brigádujúci v obchode.

Mariko Tamaki and Jillian Tamaki
Scenáristka Mariko Tamaki (vľavo) a ilustrátorka Jillian Tamaki (vpravo). Zdroj: calgaryherald.com

Jedno obyčejný léto je veľmi atmosférický komiks. Autorky vystihli letnú melanchóliu vďaka hrubej kontúrovanej kresbe v tlmenej fialovej farbe a bohato tieňovaným scénam. Aj napriek tomu, že si dievčatá užívajú slnečné dni, pod korunami stromov či medzi deravými drevenými plotmi stále leží akýsi tieň. Rovnako znepokojujúco pôsobia minimalisticky poňaté dvojstrany s veľkými čiernymi a bielymi plochami. Ošumelosť neluxusného letoviska zase pripomínajú detailné panely zobrazujúce kamienky, odhodené smeti či zaprášené automaty.

Epizodicky napísaný príbeh zachytáva jednotlivé dni – vynárajú sa a miznú zdanlivo bez súvisu tým ospalým spôsobom, ktorý je dovolenkám vlastný. Jediným spojivom sú návštevy večierky, v ktorej baby nakupujú a požičiavajú si hororové filmy. Každé z dievčat pritom obchod i mladého Duncana vníma inak: vyspelejšia Rose sa mu snaží zapáčiť, detinskejšia Windy sa radšej sústredí na sladkosti. Myšlienkové svety hrdiniek sú si však vzdialené len čiastočne.

Hoci to nikde v komikse nezaznie, je zjavné, že Rose a Windy majú ešte väčšinu tínedžerských rokov pred sebou. Podľa toho reagujú aj na svet vôkol seba: hoci na jednej strane túžia odhaľovať tajomstvá -násťročných a dospelákov, na strane druhej sú pre nich rovnako desivé a odpudivé ako horory, ktoré potajomky pozerajú. Tomu zodpovedajú aj ich názory a reakcie založené len na tom, čo začuli, videli alebo čítali tam, kde (ešte) nemali.

Jedno obyčejný léto
Zdroj: paseka.cz

Autorky však neexcelujú len v grafickej stránke knihy. Postavy a dynamika ich vzájomných vzťahov sú vykreslené realisticky, nechýba im jedinečnosť ani psychologická hĺbka. Partnerská kríza, depresia, hnev či pocit odcudzenia skutočne pôsobia na emócie čitateľa. Tento dojem je ešte umocnený skutočnosťou, že to všetko vnímame cez optiku mladého dievčaťa na prahu puberty. Spolu s ňou tak prežívame známe i nové emócie a situácie, s ktorými sa musí popasovať.

Mohlo by sa zdať, že ide o pomerne pochmúrne čítanie, ale nie je to tak. Jedno obyčejný léto skutočne výborne zachytáva nielen atmosféru miesta, ale aj životného obdobia, ktorým prechádza každý človek. Obdobia prechodu od ružového, bezstarostného detstva do dospelejších, emotívnejších i drsnejších rokov puberty a dospelosti. Dievčatá balansujú na tejto hrane – zažívajú príjemné chvíle vo vode či na pláži, s chichotom ukrývajú svoje tajomstvá pred dospelými, no zároveň pochybujú, pýtajú sa a hľadajú odpovede na problémy dospeláckeho sveta, v ktorom sú zatiaľ stále len dočasnými prieskumníčkami. Niekoľko ich v závere aj nachádzajú – a to je dobre. Nielen im, ale aj nám, dospelejším, to pripomína, aká dôležitá je vzájomná komunikácia a snaha o pochopenie.

Čítanie pre dospelých, ale aj násťročných, pretože môže viesť k potrebnej diskusii.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Paseka.

  • Vydavateľstvo: Paseka
  • Rok vydania: 2020
  • Preklad: Lenka Bukovská
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 320
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmery: 160 x 200 mm
  • ISBN: 9788076370784

Jozefa "Joja" Pevčíková

"V knihe Čarodejníkov synovec od CS Lewisa je jeden z najkrajších fiktívnych svetov, o akých som kedy čítala; je to svet medzi svetmi, miesto v lese s množstvom jazierok, pričom každé jazierko, do ktorého skočíte, vás vezme do iného sveta. A toto pre mňa vždy bola knižnica." (JK Rowling)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
3 + 13 =