Joker vtrhol do kín
Nie je to tak dávno, odkedy sme legendárneho Jokera videli na strieborných plátnach v podaní Jareda Leta. Diskusiu o tom, ako sa mu podarilo Batmanovho arcinepriateľa stvárniť, nechajme bokom. Režisér, spoluautor scenára a producent Todd Phillips totiž vzal veci do vlastných rúk, obsadil Joaquina Phoenixa a rozbehol nový kolotoč temného smiechu a šialenstva.
Skrachovaný komediant Arthur Fleck (Joaquin Phoenix) sa dlho pohybuje na tenkej hranici medzi realitou a šialenstvom. V jeden deň sa potuluje vo svojom obleku klauna po uliciach Gotham City a dostáva sa do konfliktu s brutálnymi zlodejmi. Pomaly sa roztáča špirála udalostí, ktorá vyústi do hrozivých rozmerov. Opustený Fleck začne čoraz viac prepadať do hlbín šialenstva a postupne sa mení v ikonického zločinca, ktorého už čoskoro bude svet poznať pod menom Joker.
Podľa slov Todda Philipsa sa tvorcovia rozhodli zbaviť tradičných predstáv spojených s mytológiou a vznikom tohto záporáka. „Milujem komplexnosť Jokera a mal som pocit, že by stálo za to ju rozobrať vo filme, keďže to ešte nikto neurobil a v zásade ani nemá formalizovaný začiatok. Takže Scott Silver a ja sme napísali verziu komplexnej a komplikovanej postavy a ako by sa mohla vyvinúť… a potom sa opustiť. To je to, čo ma zaujímalo – nie príbeh o Jokerovi, ale príbeh, ako sa stal Jokerom.“
Phillips, známy aj režírovaním či spoluprácou na filmoch ako Borat, trilógia Vo štvorici po opici či Zrodila sa hviezda, priznal inšpiráciu charakterovými štúdiami – filmami zo 70. a 80. rokov dvadsiateho storočia ako napríklad Taxikár a Serpico, ako aj snahu odhaliť to, čo sa skrýva pod špičkou ľadovca. Rozhodol sa preto film zasadiť do obdobia okolo roku 1981, ktoré charakterizovala okrem iného aj nefunkčnosť úradov a množstvo štrajkov verejných služieb. Joker by sa teda mal niesť v civilnejšom duchu s dôrazom na snahu stand-upového komika Arthura Flecka zapadnúť do toxickej spoločnosti v Gothame. „Žiaľbohu, to, ako vidí svet a čo úprimne považuje za vtipné, skutočne nefunguje,“ popisuje predstaviteľ Jokera Joaquin Phoenix. „Nerozumie humoru a nie je schopný ho ani napodobniť.“
Ten Arthur, ktorého stvorili Phillips a Silver, je uväznený v cyklickej existencii nepochopených podnetov. Ani jeho nekontrolovateľný a nevhodný smiech nezožne veľa sympatií od tých, ktorých stretáva vo svojom každodennom živote, čo ho vystavuje ďalšiemu výsmechu a odcudzeniu zo strany spoločnosti. „Dnes je to, čím trpí, už uznávaný syndróm, no v čase, v ktorom sa odohráva náš príbeh, ešte nebol skutočne diagnostikovaný, napriek tomu, že to bola reálna choroba,“ vysvetľuje tvorca filmu.
Práve pre Phoenixa vraj rolu pôvodne písal. Hoci herec doteraz v žiadnom žánrovom filme nehral, scenár Phillipsa a Silvera ho nadchol a súhlasil. Dokonca kvôli postave schudol 23,5 kilogramov, a to tým, že jedol len o málo viac než jedno jablko denne.
Film bol natáčaný vo viacerých newyorských a newjerseyských lokalitách – v Newarku, Bronxe i Brooklyne, kam tvorcovia museli odísť z moderného centra, aby našli budovy a prostredie zodpovedajúce filmovým predstavám. Rovnako bola časovému obdobiu podriadená aj tvorba kostýmov či dokonca klaunského mejkapu.
Tvorivý tím doplnila aj islandská skladateľka Hildur Guðnadóttir. Jej práca je vo svete filmovej a seriálovej hudby známa a oceňovaná – má na svedomí soundtrack k dvojici filmov Sicario, ale aj k ďalším dielam ako The Revenant či Arrival. A nesmieme zabudnúť ani na hudbu k seriálu Černobyl.
Nech sa už na to pozeráme z ktorejkoľvek stránky, Joker nám sľubuje silný zážitok a ďalšie kvalitné spracovanie komiksového šialenca od čias Heatha Ledgera. Sympatie filmových kritikov potvrdilo získanie Zlatého leva, najvyššieho ocenenia na Benátskom filmovom festivale. Snáď si Joker získa aj sympatie fanúšikov DC.
Zdroj: PR Continental film
Zasúťažte si s nami o lístky na Jokera na našom Facebooku!