Josef Blažek, Karel Zeman: Pět neděl v baloně

1862. Trojica mužov vyráža na najväčšie dobrodružstvo svojich životov. Chcú v balóne obletieť africký kontinent. Hoci by sa mohlo zdať, že ide o neskutočný hazard so životmi, logika hovorí, že po zemi by to bolo stokrát nebezpečnejšie. Nakoniec sa však ukáže, že ani balón trojicu priateľov nedokáže ochrániť pred hrozbami rôzneho druhu. Tie preveria tak ich statočnosť a pripravenosť na nečakané, ako aj silu ich priateľstva.

Josef Blažek a české nakladateľstvo Josef Vybíral si zjavne rozumejú. Minulý rok spoločnými silami stvorili Hlavolam ze Stínadel (patriaci do Foglarovho slávneho a kultového univerza) a tento rok ho uzavreli do trilógie zošitovkami Povstání Vontů a Synové stínadelští. A to bol začiatok nového komiksového priateľstva. Blažek zostal Vybíralovi verný, Vybíral zostal verný Blažekovi a vrhli sa na opätovnú spoluprácu. Stínadlovského ilustrátora Jiřího Filípka vymenili za Karela Zemana a tentoraz sa rozhodli, že zadaptujú iné legendárne literárne dielo. Konkrétne román Julesa Vernea, ktorý u nás kedysi vyšiel pod názvom Päť týždňov v balóne. Ide o uzavretú „jednodielku“, ak ale všetko pôjde podľa plánov, v dohľadnej budúcnosti by sme sa mali dočkať ďalšej komiksovej adaptácie Verneho románu, Ľadovej sfingy.

„Stovky knižných strán naprataných len do 36 strán komiksu?“ pýtate sa zrejme. Odpoviem vám, že sa to nielenže dá, ale že výsledok je dokonca možno ešte lepší, ako u trilógie zo Stínadel. Tá mala isté známky začiatočníctva, a hoci bola roztiahnutá na tri diely, čitateľ si občas myslel, že by sa to dalo vtesnať aj do jedného, maximálne dvoch. Až tak veľa sa tam napriek akčnému deju nedialo. Hoci Pět neděl v baloně môže pôsobiť až prehnane „rýchlo“, v skutočnosti je to v pohode. Verneho román ma ako dieťa svojho času minul, čiže mi neprekážalo, že sa z neho v komikse stal zrýchlený sled udalostí. Balón, nebezpeční domorodci, džugľa, vyprahnutá Sahara, útočné opice, ešte útočnejšie supy, púštna búrka, levy, kanibali… Všetko sa odvíja v rýchlom, svižnom tempe.

Prekážali mi len radikálne strihy. Tie by som prijal prehľadnejšie. Napr. hrdinovia pred kanibalmi zachránia muža, naložia ho do balóna, STRIH – stoja nad jeho hrobom. Alebo sú v džungli, pijú vodu, nečakane na nich vyskočí lev, zastrelia ho, STRIH – letia v balóne. Je mi jasné, že chlap v balóne zomrel, a preto ho pochovávali. A jasné, viem, že po zastrelení leva nasadli do balóna a vzlietli. Ale aj tak mi skrátka takéto skoky pripadajú rušivé, na pár miestach je to naozaj až prehnane skratkovité. Ale to sú len také drobnosti, nie sú to žiadne zásadné chyby. Nejde o nedorozumenia, ktoré by vám pokazili celkový dojem zo zošita, to určite nie.

Komiks má úžasnú kresbu, vrátane dokonalej obálky. Tá je zhmotnením tajných chlapčenských dobrodružných snov. Vôbec by som sa nečudoval, ak by si zošit niektorí kúpili len kvôli geniálnej obálke. Scenár je vcelku jednoduchý, ale postavy si obľúbite, stále sa niečo deje a poteší hŕstka hlášok a vtipných dialógov („A ty bys ho klidně následoval i do pekla, co?“ – „Samozřejmě. Co kdyby mě tam potřeboval?“). A dozviete sa aj Joeov recept na vynikajúcu kávu.

Značné zlepšenie oproti stínadlovskej trilógii pre mňa predstavuje výmena kresliča, napriek tomu, že som jej veľký fanúšik. Kresba Jiřího Filípka sa mi páčila, bola však dosť detská, ale práve aj v tom bolo jej čaro. Karel Zeman je niekde inde. Zošitu dominuje viacero parádnych nápadov, ako sú horiace holuby (krásna, no zároveň obludná pasáž) alebo zrkadlenie vzduchu. A k tomu plno namakaných panelov, ohromujúcich svojou vizuálnou veľkoleposťou (slon, púštna dvojstrana alebo baobab, zapadajúce slnko a v ústrety mu letiaci balón).

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Josef Vybíral

Základné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Nakladatelství Josef Vybíral
  • Počet strán: 36
  • Väzba: brožovaná, kriedový papier
  • Rozmer: 210 x 297 mm
  • Jazyk: český jazyk
  • Rok vydania: 2018
  • ISBN: 9788088098317

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Ivan "tron" Kučera

Autor knihy Obchádza nás temnota. Životné krédo: Noc býva najtemnejšia pred úsvitom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
25 × 1 =