Judgment Day #1 – Mutantom hrozí vyhladenie

Mutanti sú na vrchole. Majú vlastný ostrov, sú súčasťou medzinárodného obchodu, majú etablované miesto v spoločnosti a kolonizovali Mars. Ak si k tomu pripočítame aj fakt, že sú istým spôsobom nesmrteľní, môžeme svet mutantov pokojne označiť za vysnívanú utópiu. Šéf Eternals to tak ale nevidí. Podľa pravidiel, ktoré sú pre Eternals absolútnym základom a podľa ktorých žijú, sú mutanti nebezpečná anomália. A anomálie treba zničiť. Bez milosti a bez výnimiek. Za každú cenu.

Po predjedle, ktoré nám minulý týždeň Marvel naservíroval v podobe zošita Eve of Jugdment, prichádza čas na hlavný chod. Letný event Judgment Day čerpá najmä zo série Eternals, ktorú napísal Kieron Gillen. Ak ste ju teda nečítali, je takmer isté, že budete v niektorých súvislostiach tápať. Gillen si z nej nepriniesol len základnú zápletku, ale aj vystavaný svet nesmrteľných ochrancov planéty.

Kým príbeh čerpá zo série Eternals a logicky v ňom pokračuje, vizuálne spracovanie sa prenieslo zo sveta X-Menov. Taliansky kreslič Valerio Schiti a najmä kolorista Marte Gracia priniesli všetko, čo je pre mutantov posledné roky typické a čo nás v ich svete baví už prakticky od udalosti House of X / Powers of X. Farby sú krásne a jasné. Vizuálny štýl je nezameniteľný a okamžite vám musí byť jasné, v akom svete sa nachádzate. Jednoducho sa na to veľmi dobre pozerá.

Situácia, v ktorej sa mutanti ocitli, mi na prvý pohľad pripomenula príbeh New X-Men: G for Genocide od Granta Morrisona, avšak v tomto prípade sú X-Meni oveľa lepšie pripravení. Nie sú síce nachystaní na tak brutálny útok, avšak tentoraz aspoň majú šancu reagovať. Ako som už písal v úvode, mutanti sú na vrchole a svoju kožu určite nepredajú lacno.

Pozície X-Menov a Eternals sú presne dané a boli jasné aj pri zverejnení prvých informácií o tomto evente. Nebolo mi však jasné, aká bude úloha Avengers, respektíve, akým spôsobom budú chcieť konfliktu zabrániť. Eternals ich považujú za deti na pieskovisku a X-Meni sa od nich, rovnako ako od zvyšku sveta, zväčša dištancujú. Páčilo sa mi teda, keď vysvitlo, že Avengers podobnú udalosť predvídali a snažia sa ju riešiť. Odpoveďou môže byť dokonca ich základňa, ktorá sa aktuálne nachádza v tele mŕtveho Celestiála.

Prvému zošitu eventu Judgment Day sa podarilo uspieť hneď v niekoľkých rovinách. V prvom rade čitateľa skvele zorientoval v základnej problematike. Stále si síce myslím, že znalosť Gillenových Eternals je nutná, v prípade Avengers a X-Menov však stačia čitateľovi základné informácie. Zároveň sa tvorcom podarilo vytvoriť osudovosť a naliehavosť vzniknutého problému. Mutantom totiž naozaj hrozí súdny deň a zo spoločnosti, ktorá je na vrchole, môžu pokojne ostať len ruiny.

Je ešte nutné poznamenať, že to nie je len o Eternals vs. Mutanti. Do hry vstupujú aj ďalšie záujmové skupiny a konflikt má oveľa viac vrstiev, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Dokonca aj u Eternals sa dá šípiť možný problém a ďalšia hrozba, ktorá konflikt možno úplne redefinuje. Rozohrané je to teda skvele, a aj keď sa veľké letné eventy netešia u majority fanúšikov veľkej popularite, úvod udalosti Judgment Day určite stojí za pozornosť.

Scenár – Kieron Gillen
Kresba – Valerio Schitti
Coloring – Marte Gracia
Obálka – Sabine Rich / Mark Brooks
Lettering – Clayton Cowles
Vydavateľstvo – Marvel
Dátum vydania – 20. júla 2022

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
21 × 7 =