Jukito Kiširo: Bojový anděl Alita

Tento mesiac nám (naše, vaše, ich) obľúbené vydavateľstvo Crew vydalo novú mangu a opäť má nálepku kultová séria. Je taká kultová, že nás budúci rok čaká hollywoodska filmová adaptácia od režiséra Roberta Rodrigueza (Desperado, Spy kids, Machete) a produkovať to bude James Cameron (Terminátor 1, 2). Hlavnou hrdinkou je opäť ženský kyborg a celé sa to odohráva v budúcnosti, nie je to však ďalší diel Ghost in the Shell, ale v našich končinách úplne nová séria – Bojový anděl Alita.

Napriek tomu, že som o tejto sérii nemal potuchy, ako mierne mangou postihnutý som sa tešil. Crew na nás predsa chrlí samé pecky – All you need is Kill , Death note, Ghost in the Shell a pre niektorých aj Naruto, Útok titanů atď. Preto som vedel, že ma nemôžu sklamať, veď téma znela sľubne – ženský terminátor sa mláti s inými terminátormi. A musím uznať, že moju dôveru nesklamali. Bojový anděl Alita je presne to, čo som čakal, ba ešte viac.

Dej knihy sa odohráva v dystopickej budúcnosti, kde je spoločnosť rozdelená na dve skupiny. Na skupinu „vyvolených“ žijúcich v tajomnom levitujúcom nedosiahnuteľnom Saleme, a ten zvyšok – spoločenský odpadlíci a iná chamraď žijúca v gete, sústredenom pri odpadovom výpuste Salemu, výstižne nazvanom Vrakovisko. Tu sledujeme kyberdoktora Ida Daisuke, ako sa poneviera po odpadovej skládke a nachádza funkčnú hibernujúcu hlavu ženského kyborga. Ohúrený svojím objavom sa ju rozhodne dať dokopy a zostrojiť jej telo. A tak sa po jej prebudení zoznamujeme s Alitou, najzlatším stvorením v celom komikse (keď nerátam Myšiu hliadku, tak zo všetkých komiksov, ktoré som čítal). Ale aby to nebolo také jednoduché, Alitka má amnéziu a jediné, čo si pamätá, je len bojové umenie Panzerkunst. Nevyše, svoje tajomstvá má aj náš milý doktor Ido, ako aj samotné Vrakovisko

Kniha obsahuje dva príbehy. Prvý je klasický zoznamujúci a to nielen pre nás, ale aj pre samotnú Alitu. Alita spoznáva okolitý svet a jeho pravidlá, ale aj samú seba – nielen čo dokáže jej nové telo, ale hlavne svoje pocitové spektrum, osobnosť, kým je a kým chce vlastne byť. Samozrejme, je to hlavne akčný komiks, čomu je prvý príbeh prispôsobený – bitka proti záporákovi sa vlečie niekoľkými zošitmi a pripomína Dragonball Z. V tejto časti nemôžeme čakať hlbšie filozofické myšlienky. Problém to však nie je, pretože sa to dobre číta, plynule to odsýpa a Alite to dodáva osobnosť. Azda zamrzí len slabé, alebo skôr do úzadie zatlačené vyobrazenie rodičovského vzťahu IdaAlite, ktorý má voči nej ochranný postoj a plánuje pre Alitku lepší život, ako je ten jeho. Jej rebelský vzdor prekusne a rýchlo sa s ním vyrovná, dokonca ju v tom začne podporovať, skrátka správny podporujúci rodič. Rozhodne sa to mohlo vliecť dlhšie, dodávalo by to trochu korenia do vzťahov medzi postavami.

Čo však chýbalo prvému príbehu, dobehol ten druhý, lepší. Vybalil to na nás v plnej paráde. Alitka pri jednom „výlete“ spoznáva mladého Huga, ktorý sníva o tom, že sa dostane do Salemu. A keďže je sympaťák a tak krásne rozpráva o svojom sne, Alita sa nám zamiluje. Lenže Hugo je pre šancu dostať sa do Salemu ochotný aj zapliesť sa s nesprávnymi ľuďmi. A tak sledujeme Alitu, ako sa trápi pre prvú lásku, pochybuje o sebe a je ochotná urobiť čokoľvek pre Huga. Prežijeme dramatický príbeh o nenaplnených snoch, očakávaniach, zlých rozhodnutiach a mladej láske. Aj tak vyzerá život na Vrakovisku. Nemám čo vytknúť. Tento príbeh bol veľmi pekný (asi starnem a mäkne mi mozog) a nie je tam zbytočná siahodlhá bitka.

Samozrejme, oba príbehy dopĺňa famózna japonská kresba (všetci vieme, že sú to makači), ktorá žije na každom paneli. Je dynamická, detailná, vynikajúco dotvára atmosféru komiksu a nepôsobí rušivo. Občas som však mal problém s tým, čo sa vlastne v paneli deje. Pri bitkách Alita skákala niekam inam, ako napovedala logická postupnosť, ale bolo to len sporadické, takže mi to neprekážalo. Alitkine veľké oči vás dostanú a túto útlu dievčinu si jednoducho zamilujete, a preto jej odpustíte aj tých pár drobných chýb.

Bojový anděl Alita je vynikajúca manga, ktorá vás zabaví. Niekomu môže robiť problém nekonečný súboj v prvom príbehu, ale keď to zvládnete, krásne sa vám odmení. Keďže je to len začiatok série, je to vhodné aj pre ľudí mangou nedotknutých, ktorí chcú vyskúšať aj niečo iné ako západniarske mainstreamové komiksy. V každom prípade odporúčam. Dúfam, že séria bude úspešná a teším sa na ďalšie čísla.

Za recenzný výtlačok ďakujeme Vydavateľstvu Crew.

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Počet strán: 452
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • ISBN: 978-80-7449-495-6
  • Rok vydania: 2017

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Kraken

Ja sa tu len flákam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
1 + 21 =