Júnová hra mesiaca – letná všehochuť

Zdravím vás pri ďalšej hre mesiaca. Tentoraz to celé pojmem trochu inak. Na herný priemysel totiž dopadlo klasické letné sucho a za celý jún nevyšla žiadna hra, ktorá by nad ostatnými vyčnievala, či už kvalitou, odozvou hráčov, či očakávaniami. Preto sa namiesto obsiahleho pohľadu na jedinú hru pozrieme v tomto článku na viaceré hry, nech si môže každý vybrať.

Začneme s troma hrami, ktoré sú úplne nové. Prvou bude Vampyr od francúzskeho štúdia Dontnod Entertainment. Môžete ich poznať ako tvorcov Life is Strange, ale na tejto hre pracoval v rámci štúdia iný tím, autori Remember Me z roku 2013. Ide o príbehové RPG z pohľadu tretej osoby, v ktorom je dôraz kladený najmä na dialógy a niekoľko rozličných možností, ako prejsť celým príbehom. A podľa recenzií to tak aj vyzerá. Príbeh, postavy, dialógy sú skutočne výborné, ale akčná časť hry trochu zaostáva. Preto aj tie nižšie hodnotenia, podľa OpenCritic „iba“ 72/100. Všetky recenzie sa ale zhodujú na tom, že čím viac vás zaujíma príbeh a čím menej dbáte na ostatné aspekty hry, prípadne ste ochotní odpustiť nejaké tie bugy, tým viac sa vám bude Vampyr páčiť. Písal o nej aj kolega IntrOvert, určite si prečítajte aj jeho názor. 

Ďalšou hrou na zozname je pekná plošinovka Unravel 2. Pokiaľ ste čítali naše články z E3, viete, že hra bola oznámená a zároveň aj vydaná počas Microsoft konferencie. A že to bola vlastne jediná dobrá vec, ktorá sa na tej konferencii objavila. Preto nikoho neprekvapilo, že bola pomerne dobre aj prijatá. Vlastne má zo všetkých dnešných hier najvyššie priemerné hodnotenie. Kto ste hrali prvý diel, pravdepodobne viete, o čo ide. Inteligentné klbko vlny sa snažíte dostať cez mnohé prekážky na koniec levelov. Hra je hlavne skákačka, spojená s trochou logických hádaniek. Vyniká najmä atmosférou, štylizáciou, grafikou a ozvučením. V druhom dieli je navyše aj možnosť hrať hru v koop móde s kamarátom. Pokiaľ máte niečo takéto radi, určite sa na Unravel 2 pozrite.

Poslednou novou hrou v tomto článku je Mario Tennis Aces. Táto exkluzivka na Switch je veľká zábava najmä v lokálnom multiplayeri. Rovnako ako Mario Kart a podobné Nintendo párty hry. Zároveň ale ponúka aj online multiplayer, adventure mód pre jedného hráča a tak ďalej. Bohužiaľ, napriek tomu, že samotná hra je skutočne zábavná, recenzenti ju nehodnotili príliš dobre. Osobne som si myslel, že práve táto hra bude tou hrou mesiaca, o ktorej by som mohol napísať celý článok. Nie je to tak hlavne preto, že jednoducho nemá dosť obsahu. Mód pre jedného hráča je veľmi krátky a nie je žiadny dôvod hrať ho opakovane. Multiplayer na online báze zas nemá žiadny dôvod na časté opakované hranie. Turnaje sú viac-menej stále rovnaké, človek si nič neodomyká, a teda jediný dôvod hrania je vylepšovanie svojho umiestnenia v globálnej tabuľke. To síce nie je málo, ale v poslednej dobe to už samo o sebe nestačí. Stále ale ostáva ten lokálny multiplayer a to, v čom je Mario Tennis najlepší. Hrať s kamarátmi je neskutočná zábava a hru sa oplatí spomenúť už len kvôli tomu.

To ale nie je všetko. Netvrdím totiž, že v júni nevyšli žiadne skutočne dobré hry. Len neboli úplne nové. Mám v zálohe ešte dva tituly, ktoré ale z rôznych dôvodov takisto nemôžu byť titulnou hrou tohoto článku. Prvý z nich totiž ani nie je samostatná hra. Ide o DLC k minuloročnej sci-fi pecke Prey s podtitulom Mooncrash. Pokiaľ ste čítali náš článok s konferenciou Bethesdy z E3, určite už o ňom všetko viete. Je to prídavok k originálnej hre, ktorý vás za pomoci roguelike elementov nechá prechádzať náhodne generované levely. A tak ako v správnom roguelike, život máte iba jeden, žiadna možnosť ukladať svoj postup nie je. Teda ak zomriete, idete pekne od začiatku s novou postavou a nanovo vygenerovanými úrovňami. To pridáva tomuto sci-fi s prvkami survival hororu veľkú dávku doposiaľ nepoznaného strachu o svoju postavu. Takisto vás to núti experimentovať s postupmi, ktoré by ste v základnej hre neskúšali.

Možno ste základ celý prešli ako hacker, to, samozrejme, môžete aj tu, ale prečo neskúsiť po prvej smrti aj niečo iné? Napríklad postavu vybudovanú na priamy boj či naopak tiché zakrádanie sa tmavými chodbami. Možností máte vďaka RPG systému z originálneho Prey dostatok a náhodné generovanie úrovní zaručuje, že Mooncrash vás len tak neomrzí. To nakoniec aj označujú mnohí recenzenti ako najväčší tromf tohoto DLC, takže pokiaľ vlastníte pôvodný Prey, s chuťou do toho. A pokiaľ nevlastníte, rovno si ho zaobstarajte a zahráte si aj jednu z najlepších hier minulého roka.

A nakoniec si nechám tú najväčšiu pecku. Znova sa ide o hru z minulého roka, ktorá ale práve v júni po prvýkrát vychádza aj na konzolu Xbox One. NieR: Automata Become as Gods Edition obsahuje všetky DLC, je upravená pre Xbox One X a tak ďalej, obsahuje všetky klasické aspekty hry vychádzajúcej po roku na novú platformu. Prečo ju tu vôbec spomínam? Hlavne preto, že chcem na Nier opäť upozorniť. Je to určite jedna z najlepších hier minulého roka, mnohí hráči sa dokonca odvážili tvrdiť, že je to vôbec najlepšia hra, akú kedy hrali. Hodnotenie je, samozrejme, výborné, a aj keď recenzenti nesiahali často po ultimátnom hodnotení, verím že svojich priaznivcov si hra určite nájde. Majitelia Xboxov by určite nemali váhať a po tejto hre siahnuť. PC a PS4 hráči, pokiaľ ju ešte nehrali, tiež.

Júnová hra mesiaca je za nami. Letné sucho bude pravdepodobne pokračovať aj o mesiac, ale tam už sú v kalendári niektoré tituly, ktoré by si mohli opäť vybojovať vlastný článok. Alebo vám viac vyhovuje skôr takýto krátky prehľad? Dajte nám vedieť v komentároch na Facebooku.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Tayshren

Kallor shrugged. ' I have walked this land when the T'lan Imass were but children. I have commanded armies a hundred thousand strong. I have spread the fire of my wrath across entire continents, and sat alone upon tall thrones. Do you grasp the meaning of this?' 'Yes,' said Caladan Brood. 'You never learn.'

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
33 ⁄ 11 =