Jurassic World – Recenzia

Vízia úžasného dinosaurieho parku Johna Hammonda padla až na samé dno, aby sa po dlhšej prestávke vznešene vzchopila a opäť prosperovala. Na ničom sa nešetrilo a bezpečnosť je vyšperkovaná k dokonalosti, aspoň na oko.

Samozrejme, že genetické oddelenie pracuje na plné obrátky a neustále špekuluje, ako vytvoriť čoraz viac desivejšie dinosaurie príšery, aby sa návštevníci parku mali na čom baviť a hlavne desiť. Až sa to podarí, a to tak úspešne, že ostanú všetci na okolo, čo riadia park nemilo prekvapení z toho, čo za tvora sa im podarilo stvoriť. Počiatočná ľahkovážnosť sa premení na boj o život…

(zdroj: Universal Pictures)

Filmový rok 2015 mal hneď niekoľko želiezok v ohni, ktoré mali zlomiť miliardovú hranicu v rámci tržieb. Ale asi len málokto počítal, že tým čo bude lámať túto hranicu a prekonávať vysoké rekordy, bude práve po dlhej prestávke prebúdzajúci sa Jurský Svet. Projekt, ktorému dal dôveru producent a krstný otec prvých dvoch Jurských Parkov, Steven Spielberg, prekvapivo vsadil na neznámeho Colina Trevorrowa. Režisér, ktorý mal za sebou len jeden menší projekt, dostal veľkú dôveru a na prvý pohľad aj o niečo skromnejší „len“ $150 miliónový rozpočet. Teda v porovnaní menší, než sa investuje do iných očakávaných letných blockbustrov, kde prevažne neklesá suma rozpočtu pod $200 miliónov.

(zdroj: Universal Pictures)

K tomu tu máme herecké obsadenie postavené na menej známych hviezdach ako Chris Pratt (ten len nedávno zabodoval v Strážcoch Galaxie a už pomaly začína žiariť ako Robert Downey Jr.) a taktiež tu máme skoro zabudnutú herečku Bryce Dallas Howard, ktorá mala svoje lepšie obdobie asi tak pred desiatimi rokmi. Tieto vybrané herecké proporcie nakoniec stačili k tomu, aby ožil Jurský Park v plnej kráse a zaplnil kiná do prasknutia. Jediné filmy, čo ešte v komerčnom rebríčku tržieb odolávajú, sú už len megahity Jamesa Camerona Avatar (2009) a Titanic (1997).

(zdroj: Universal Pictures)

Takže čo sa týka štvrtého „jurského“ dielu, ide až o nečakané prekvapenie, aspoň čo sa týka komerčného úspechu. Film v USA totiž odštartoval s rekordnou víkendovou tržbou $208,806,270!  A to kvalitatívne, či už po príbehovej stránke alebo trikovej, nie je o moc ďalej než prvé dva diely od Spielberga. V nich bolo ale výhodou, že sa tu dosť využívali aj prepracované polyfunkčné makety dinosaurov vyrobené v trikovom štúdiu Stana Winstona. Tie dávali týmto dielom úplne hlbší živelnejší nádych. V novom pokračovaní sa prevažne vsádza na digitálne počítačové triky, čo je o poznanie cítiť. Pokiaľ ide o dej, tak v tomto Jurskom svete trvá asi pol hodinku, kým to začne troška zaujímavejšie odsýpať. Svoje urobí hlavne nástup postavy krotiteľa velociraptorov Owena (Chris Pratt), ktorý si dosť kradne pozornosť. Narozdiel od rozmaznaných chalanov Zacha a Graya, putujúcich po atrakciách v parku. Tieto dve mladistvé postavy skôr vyznejú otravne pre dej, nestrhnú pozornosť, neobľúbite si ich, ale ide o vec názoru. V podstate v každom pokračovaní boli medzi hlavnými postavami deti, ale v deji boli zafixované prevažne tak, aby ho nenarúšali. Tobolo plusom. V tomto diely som z nich až taký dobrý pocit nemal.

(zdroj: Universal Pictures)

Samotný príbeh už v podstate ani nemá čo nové ponúknuť a ide v zaužívanej tradícii predchádzajúcich dielov, keď proste niečo nevyjde tak, ako má a vzniká jeden problém za druhým. V pätách máte dravé obludy, ktoré musia byť len čoraz väčšie a strašidelnejšie. Pokiaľ ide o bezprostrednú atmosféru a akciu pri naháňačkách, únikoch alebo nejakých tých dino súbojoch, tak ide o dosť slušný zážitok. Svoje urobí aj 3D efekt. Hudobná doprovodná znelka a téma Jurského parku je len okopírovaná a nemusí vždy pri danej situácii úplne zapadnúť k ponúkaným obrázkom. Takže, aj keď nejde o úplne dokonalé dielo, dá sa povedať že film má svoje plusy a prinesie zážitok. Nehovoriac už pre tých mladších nadšencov, ktorí po prvý raz vstúpia do tohto filmového parku.

(zdroj: Universal Pictures)

Originálny názov: Jurassic World
Rozpočet: $150 miliónov
Otvárací víkend v USA: $208,806,270 (rekordný otvárací víkend)
Tržby v USA: $652,099,921
Tržby mimo USA: $1,016,714,301
Tržby Celosvetovo:  $1,668,814,222(historicky komerčne 3. najúspešnejší film)

V Slovenských kinách od: 11.06.2015
Na DVD a Blu-ray od: 14.10.2015

 

maximusfilm

 

 

4 thoughts on “Jurassic World – Recenzia

 • 30. marca 2018 at 21:28
  Permalink

  Kdo tomuhle mohl dát 80%??? Měla jsem problém to dokoukat i čistě ze srandy pro pobavení nad tím, jaká je to blbost.
  Většina postav neskutečně otravná, vede manažerka-nebo-co-to-bylo Claire, která mi byla odporná vzhledem anemické zmalované mrtvoly i bezohledným chováním „prachy, prachy, prachy a nic jiného“. Ale z nějakého nepochopitelného důvodu neměla být záporačka, nýbrž jsme jí měli fandit. LOL! Kdyby umřela místo té druhé, co byla tak „pěkně“ snědená tím předimenzovaným mosasaurem či co to bylo za tvora, tak by aspoň došlo k nějakému zadostiučinění.
  Tvůrci sami neví, co vlastně ti jejich dinosauři umí, protože jednou tvrdí, že indominus vyrostl v izolaci a neumí komunikovat s nikým, následně ale komunikuje s raptory, protože nějaký „génius“ do něj mimojiné vpravil i raptoří DNA.
  Jediný celkem ucházející nápad byl clicker training raptorů. Docela věřím, že jakékoli inteligentní zvíře by se dalo do určité míry vycvičit a byl to aspoň nějaký pokus o originalitu, když už zbytek filmu byl hlavně vykradačka prvního Jurského parku obohacený o otravnou Claire a otravné haranty, kterým přejete po celou dobu pomalou smrt.
  CGI umělohmotnější než u prvního JP z devadesátek. Jak je to možné?

  Reply
  • 2. apríla 2018 at 10:55
   Permalink

   80% tomu dal recenzent a väčšina redakcie s hodnotením súhlasí. 🙂

   Reply
  • 4. mája 2018 at 13:53
   Permalink

   Myslím, že úprava DNA je v určitom ohľade logický krok(ak predpokladáme, že Jurský park už existuje pár rokov). Pretože na začiatku, keď park vznikol, to bolo: WOW dinosaury, lenže po rokoch je to: Jeeej…dinosaury(to isté platí aj pre zoologické záhrady, teraz už fascinujú len malé deti)
   A keďže ľudia si predstavujú dinosaury ako krvilačné tvory, prečo nepristúpiť na toto riešenie?
   Ďalej to, že jej ide len o prachy je prirodzené, asi nie je ľahké udržiavať park s dinosaurami…
   To, že žil v izolácií znamená, že sa s raptormi nikdy nestýkal a teda nikto nemohol vedieť, že s nimi vie komunikovať.
   Takže myslím, že to hodnotenie je odôvodnené.

   Reply
   • 19. júla 2018 at 12:43
    Permalink

    Kravina. ZOO zajímá jen malé děti? 😀 Spíš naopak. Malé děti jsou hned unavené a ztrácí pozornost a starší děcka nebo dospělí spíš víc ocení, že můžou pozorovat chování živočichů v dnešních moderních ZOO v relativně přirozeném a pěkném prostředí připomínajícím jejich biotop.
    To, že by za chvíli nikoho nezajímali normální dinosauři je prostě blbost, ale když to tvůrcům ta vaše redakce složená z 13letých puberťáků žere… Nikdo soudný starší 20 let by tomuhle paskvilu nedal nad 50 %. Ten film je prostě špatný a nefunguje po žádné stránce. Je to urážka původního filmu.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
29 − 19 =