Kaiju Score #1 – Dannyho jedenástka s Godzillou

Kaiju Score od Aftershock Comics je príbeh o skupinke, ktorá plánuje veľkú lúpež s tým najlepším krytím – obrovským kaiju monštrom. Dostaneme teda to najlepšie z oboch svetov, alebo pôjde o chabý pokus okoreniť už stokrát napísaný príbeh?

*Poznámka autora: kaiju je označenie, ktoré môže znamenať obrovské obludy alá Godzilla, ale aj filmy o týchto obludách

Prvý diel komiksu nám predstavuje našu partiu protagonistov, ako sa na každý správny úvod lúpeže patrí. Do jedného ide o tie najklasickejšie stereotypy s malým zvratom. Máme tu geniálneho plánovača, ktorému nejdú detaily. Chlapíka, čo všetko zoženie, avšak má neskutočnú smolu. Špecialistku na bezpečnosť, ktorá však nie je tým, kým sa zdá…

O príbehu prvého dielu sa dá povedať to isté, čo o postavách. Úplná klasika s malým zvratom. Teda, veľkým, tísíctonovým zvratom, ktorý je však v kontexte príbehu len maličkosťou. Pretože prvý diel jasne ukazuje, že Kaiju Score je primárne príbeh o lúpeži, do ktorého je pridaný obrovský jašter na spestrenie. Sám o sebe však komiks nie je zlý, avšak nie je ani úžasne originálny. Zobrazuje postavy dostatočne zrozumiteľne a dodáva nám predstavu o tom, prečo robia to, čo robia. Dokonca spraví dosť aj s naznačením konfliktov, ktoré medzi postavami vzniknú. Avšak slušne zvládnutý komiks o lúpeži by asi neprilákal fanúšikov kaiju, však?

Po vizuálnej stránke je komiks zaujímavejší, avšak nie až tak v smeroch, ktoré by sme predpokladali. Dizajn kaiju je… fajn… neurazí, nenadchne. Ani deštrukcia, ktorej zábery vidíme, nevyzerá zle. Keďže sa však jedná o komiks o lúpeži, pozornosť je venovaná najmä postavám a prostrediam, v ktorých sa nachádzajú. Aj keď sa nejedná o štýl, ktorý by mňa osobne nadchol, veľmi dobre pracuje s farbami, je veľmi ostrý a postavy sú mimikou i dizajnom veľmi expresívne. Asi najlepšou časťou vizuálu je práca so svetlom. Na takmer každom paneli je nejaký zaujímavý prvok. Jedna z hlavných konverzácií v komikse sa napríklad odohráva počas západu slnka a jemné zmeny farieb a osvetlenia naozaj dobre naznačujú časový posun. Nehovoriac o tom, ako dobre to pomáha vcítiť sa do scény.

Máme teda pekne nakreslený komiks o lúpeži, kde je zhodou okolností obrovská morská obluda. Aj keď väčšiu časť utiahla vizuálna stránka, nedá sa povedať, že Kaiju Score je napísaný zle. A aj keď štýl kresby postáv nie je pre každého a kaiju je skôr naznačené ako použité, komiks stále robí to absolútne minimum na to, aby sa radil medzi zaujímavé. Len veľmi tesne mu uchádza horšie hodnotenie.

  • Vydavateľstvo: Aftershock Comics
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: James Patrick
  • Kresba: Rem Broo
  • Dátum vydania: 11/2020
  • Dátum vydania pokračovania: 12/2020

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
14 ⁄ 7 =