Kingdom : Zombie v kórejskej dynastii

Boj o trón kórejskej dynastie v časoch Stredoveku na pozadí zombie apokalypsy.

Živí mŕtvi, zombie, sú s nami už 87 rokov (od White Zombie s Belom Lugosim). Za ten čas sa predstavili v stovkách filmov a seriálov. Niektoré boli originálne, iné čertovsky veľké klišé. Ďalšie si z toho robili srandu a tie, čo prišli po nich, sa pre zmenu brali smrteľne vážne. Výraznou mierou si ich privlastnila brutálna hororová talianska kinematografia, ale nezmazateľné odtlačky v tejto téme zanechal bez debaty i Američan George A. Romero vo svojej legendárnej sérii.

Základná inšpirácia sa priplazila z Haiti, resp. z Afriky, ako dôsledok tamojšieho obľúbeného mystického procesu voodoo. Postupne vo filmoch a seriáloch mŕtvych k životu prebúdzali vedecko-armádne experimenty, prípadne mnohí režiséri s obľubou natáčali zombie horory bez vysvetlenia nákazy; proste sa „to“ dialo (aj taký prístup má niečo do seba). Chcem tým povedať hlavne to, že od 30. rokov 20. storočia tu bolo fakt ohromné množstvo zombíčin. V 90. rokoch si dali prestávku, ale od roku 2002 (keď mali premiéru hity O 28 dní… a Resident Evil) sú opäť v móde a zjavne sa nechystanú odšuchtať na cintorín a dať nám pokoj.

Prísť v tomto podžánri s niečím originálnym je ťažké, no občas sa to podarí. Zombie vo vlaku (Vlak do Pusanu). Zombie na Marse (The Last Days on Mars). Zombie s Arnoldom Schwarzeneggerom (Maggie). A najnovšie zombie v stredovekej Kórei.

(zdroj: imdb.com)

Stalo sa tak v Kingdom – v novom seriáli z dielne Netflix. Veľkým plusom je, že má len 6 ani nie hodinových epizód. Nie preto, že by bol taký zlý, že vydržať s ním o dve tri epizódy viac by sa rovnalo pokusu o harakiri. To nie. Skôr naopak, ide o fakt dobrý, vydarený projekt. Ako už ale ukázal v praxi nejeden seriál, Netflix to rád preháňa s nadbytočným počtom dielov. Vinou toho sa riedi atmosféra aj dej a zo seriálu, ktorý mohol byť perfektný, sa stáva nuda, a to iba preto, že sa vo vedení nenašla jediná chladná a pragmatická hlava, ktorá by to zastavila. V prípade tohto seriálu sa našťastie našla, vďaka čomu sa to ešte ani poriadne nezačne a už sa to končí. Seriál náramne odsýpa a rozvláčnosť nemá šancu.

(zdroj: imdb.com)

Prvé udrie do očí prostredie prastarého kráľovského dvora dynastie, parádne kostýmy, zbrane, exteriéry, interiéry, krásna lesnatá krajina, honosné kráľovské paláce chránené desiatkami vojakov, ako i chudobné dediny plné zavšiveného blata. Slovami Johna Hammonda, na ničom sme nešetrili. Vidieť v takomto jedinečnom prostredí malátne sa pohybovať ľudožravé zombie je už z princípu pôsobivé. Možno by ma viac potešilo, ak by bola krajina letne rozkvitnutá a nie jesenná, ale určite aj ponurosť jesene, ktorej zvuky postupne začínajú utíchať pred príchodom zimy, má niečo do seba.

(zdroj: imdb.com)

Po pozvoľnom úvode sa so zombiami a akčnými scénami roztrhne zakrvavené vrece. Gore si servítky pred čeľuste nedáva, ale závisí to aj od toho, aké máte s podobnými záležitosťami skúsenosti; ak bohaté, na konci určite skonštatujete, že ste videli už brutálnejšie labúža. Ale jasné, pre fanúšikov večerníčkov to ozaj nie je. Nečakaným (ale v konečnom efekte vítaným a zaujímavým) oživením a spestrením sú politické intrigy, sprisahania, zrady a iné machinácie vedúce k boju o trón. Prekvapivo to v kombinácii so zombiami funguje.

(zdroj: imdb.com)

Zombie sú spracované kvalitne, nechutne a odporne. Cez obrazovku cítite mŕtvolný zápach rozkladajúcich sa, napriek tomu extrémne nebezpečných tiel. Nezastavia sa, kým vás nedostanú. Alebo kým im neodpadnú nohy. Ale vlastne ani vtedy sa nezastavia, stále sa za vami môžu aspoň plaziť. Oceňujem ich zaujímavú vlastnosť ovplyvňujúcu dej – počas dňa spia, zalezení v príšernej skrýši, a prebúdzajú sa a vyliezajú až s príchodom tmy (teraz som chcel niečo špeciálne dodať, ale nedodám, lebo by šlo o spoiler, ale keď si pozriete poslednú epizódu, tak sa pri tejto zátvorke určite pousmejete). Celé je to nechutné a samotné zombie sú spracované nadštandardne, nielen čo sa týka masiek a otrhaného oblečenia, ale i neprirodzených, trhaných pohybov. Zombie v tomto seriáli sa nepotácajú, ale patria do skupiny tzv. bežcov.

(zdroj: imdb.com)

Okrem mŕtvych postáv potešia aj živé. Spočiatku sa tvária strašne chladne, ale rýchlo zistíme, že pod pokerovými tvárami sa ukrývajú sympaťáci. Najviac boduje ústredná dvojka korunný princ a jeho strašne ukecaný a vtipný, ale v boji prekvapivo schopný bodyguard. Určite by som sa ani v podnapitom stave neodvážil Kingdom označiť za komediálny seriál. To v žiadnom prípade. Napriek tomu JE občas aj humorný, a to predovšetkým vďaka niekoľkým konkrétnym postavám, ktoré majú zmysel pre humor. Toto je presne ten šikovný spôsob, ktorý mám v hororoch rád a keď sa dá vážna hororová atmosféra odľahčiť humorom bez toho, aby ju to narušilo a zničilo.

Zaujal tě tenhle článek? Staň se fanouškem naší facebookové stránky a buď pravidelně informovaný o všech novinkách. Pokud chceš nahlédnout do zákulisí, sleduj nás na Instagramu.

Ivan "tron" Kučera

Autor knihy Obchádza nás temnota. Životné krédo: Noc býva najtemnejšia pred úsvitom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
24 − 5 =