Knižná sešn s Valentínou Sedilekovou

Utorok 6. 3. 2018 sa Knižná sešn v Storme niesla v znamení fantasy a dobrej nálady. Mohla za to predovšetkým naša hostka Valentína, ktorá je autorkou knihy Venile. Je to revidovaná prvá časť trilógie Pokrvní a na besede sme sa okrem iného dozvedeli, že už sa pilne pracuje na druhej časti. Tú môžeme očakávať, ak pôjde všetko dobre, už v druhej polovici tohto roka na Istrocone 2018.

Valentína nám rozpovedala, o čom je jej príbeh, kedy a prečo ho napísala, a aké posolstvo ním chcela zanechať – že dobro by malo, tak vo fantasy, ako aj v skutočnom živote, vždy zvíťaziť nad zlom, čo môžeme brať ako posolstvo nádeje. Valentína je totiž presvedčená, že najmä to je úlohou literatúry – aby mala výpovednú hodnotu. Verí tiež, že sa literatúrou dá meniť svet, čo je jej snom, pretvoriť ho k lepšiemu. Dozvedeli sme sa, že v knihe môžeme nájsť množstvo odkazov na súčasné politické a spoločenské dianie, ktorému sa Valentína veľmi rada venuje a aktívne sa do neho zapája, a že v reflektovaní skutočnosti bude pokračovať aj v ďalších častiach Pokrvných. Viac sa o knihe Venile môžete dočítať v našej recenzii.

Valentína sa nám tiež zdôverila s tým, aké je pre autora prijímanie kritiky, z ktorej sa ona sama snaží vždy vyťažiť čo najviac do budúcej tvorby, aké je to prepisovať svoj text už po niekoľký raz, no tiež opísala výnimočný pocit, aký zažíva človek, ktorému vyjde text vo skvelom vydavateľstve, čo je v tomto prípade Artis Omnis.

Valentína sa venuje aj mnohým ďalším projektom, no povedala, že písať neprestane, našla v tom svoju veľkú záľubu. Rada sa tiež venuje publicistickým textom, píše napríklad pre Trend. Zabavili sme sa na tom, ako si pri písaní svojho prvého rukopisu, keď mala približne 12 či 13 rokov, vymyslela v deji kriminálny čin, ktorému hlavná hrdinka zabránila, takmer len preto, aby mohla do knihy zaradiť článok pomyselných novín, ktorý o týchto udalostiach informoval.

Isté je však jedno – Valentína Sedileková je skvelá, naozaj šikovná stvora, ktorá má veľký autorský a spoločenský potenciál, a nám neostáva nič iné, len sa tešiť na jej ďalšie texty, ktoré, ako sama povedala, chce čo najviac vyšperkovať a prepracovať.

Na sešnu na našu radosť prišla aj vydavateľka a redaktorka Andrea Harmanová z Artis Omnis. Po besede a viacerých otázkach od zúčastnených, na ktoré Valentína rada odpovedala, sme sa rozhodli niekomu venovať knižku Venile. Vyšlo to na Silviu, Valentíninu (aj moju) spolurodáčku z Banskej Bystrice, a zdalo sa, že sa z toho naozaj teší, čo bol presne náš zámer. 🙂 Dúfame, že si knihu užije. A poviem vám, Valentína píše ozaj pekné venovania, ak si vypýtate podpis, tak smelo do toho, keď budete mať tú možnosť.

Valentínu budete môcť najbližšie zastihnúť na týchto akciách:

AnimeShow 2018 23. 3. 2018, Bratislava

Beseda v Martinuse 27. 3. 2018, Nitra

Ak chcete vedieť, aké ďalšie akcie chystáme, nezabudnite sledovať FB stránku Storm Game Baru. Najbližšie nás čaká Knižná sešn s Erikom Fazekašom a Komiksový kvíz vol. 3.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

 

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
4 ⁄ 1 =