Komentár : Spider-Man je mimo MCU. Kto je zodpovedný?

Spider-Man je mimo MCU. Je to chyba Disney? Alebo za to môže Sony? Click-baitové weby v tom majú zväčša jasno, ale nič nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá.

Pred vynášaním akýchkoľvek definitívnych súdov, kto je a kto nie je za túto situáciu zodpovedný, je nutné si uvedomiť, že nikto presne nevie plné znenie novej predkladanej dohody. Nikto tiež nevie, čo presne zaznelo na rokovaniach. To, čo sa dostáva na verejnosť, sú len fragmenty a úplne všetko sa nedozvieme. Často sú to informácie, ktoré PR oddelenia Sony, respektíve Disney využívajú na to, aby si prostredníctvom tlaku fanúšikov vytvorili čo najlepšiu vyjednávaciu pozíciu. Toto budú ešte dlhé vyjednávania a každý tromf sa počíta. Biznis za stovky miliónov sa určite nerozhodne po jednom stretnutí.

Ak sa ešte vrátim k tým vyjednávacím pozíciám, tak nech je pravda o „vine a nevine“ akákoľvek, aktuálne má navrch jasne Disney. Má fungujúci vesmír a plán na roky dopredu, na konte množstvo hitov, fanúšikov, ktorí chcú vidieť Spider-Mana v MCU a pod. Sony síce vlastní práva, ale ich PR oddelenie jasne nestíha. Vyjadrenia o nových projektoch (Amy Pascal už mala mať dávno stand-up) sú minimálne chaotické a posledné samostatné komiksové projekty dopadli, ako dopadli. Disney teda môže búchať do stola a cítiť sa silne, lebo silné vo svojej pozícii je. Či to je využívanie/zneužívanie tejto pozície, či to je nenažranosť alebo pragmatický biznis kalkul, nech už si každý vyberie sám.

Všetci síce hovoria, že rokovania stroskotali na delení zisku, čo je určite dôležitá téma, ale podľa mňa (je to len moja špekulácia) oveľa väčší rozkol nastal ohľadom kreatívnej kontroly (výskyt SM vo Venomovi, prepojenie s MCU, v globále boj o hlavné/definitívne slovo a pod.). Som teda zvedavý, ako bude toto vyjednávanie pokračovať. Sony podľa mňa potrebuje MCU, respektíve ľudí z Marvel Studios. MCU zase potrebuje Spider-Mana. A myslím si, že obe strany sú si vedomé, že z číro finančného hľadiska môžu najväčší úspech dosiahnuť len spolu. Dúfam teda, že sa dohodnú a že čoskoro bude ohlásený Spider-Man 3 (nie s Garfieldom).

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
11 ⁄ 11 =