Komiksový reštart Buffy, postrachu všetkých upírov

Buffy the Vampire Slayer je legenda. Nebudeme si klamať. Nebudeme to skrývať. Scooby gang a Angelova detektívna kancelária (zo spin-offu Angel) sú televízne ikony, míľniky a hlavne geniálny produkt mysle Jossa Whedona, ktorý ho vyniesol medzi scenáristickú špičku.

Zároveň je Buffy ikonou deväťdesiatych rokov. Seriál bežal od roku 1997 do roku 2003. Potom sa presunul na stránky komiksov, kde zotrval do roku 2018. Vychádzal pod hlavičkou Dark Horse Comics, avšak vlani im vypršala licencia. Tú vzápätí odkúpilo vydavateľstvo Boom! Comics – spolu s Angelom alebo Firefly.

A všetky série reštartovalo na jar 2019. Vonku je už osem čísel hlavnej série – Buffy The Vampire Slayer – a pár čísel spin-offu. Ja mám prečítané prvé štyri čísla. A som spokojný.

Boom! Prenieslo Buffy naspäť na štart a do modernej doby. Je to tínedžerka, ktorá prestúpila z L. A. na strednú školu v Sunnydayle. Nemá žiadnych kamošov a jej jedinou náplňou voľného času je lovenie upírov. A pritom chce od života omnoho viac. Jedného večera zachráni dvojicu outsiderov – Xandera a Willov. A to jej dá šancu na plnší a pestrejší život. No a okrem toho sa po Sunnydayle potuluje tajomná upíria pani Drusila, ktorá nemá v úmysle nič dobré.

Prvé čísla sú postavené tak, aby nás nanovo zoznámili so známymi postavami. Nerobia to násilne, hoci miestami to pripomína akúsi šou. „A teraz na scénu prichádza Cordelia.“ „A táto stránka zobrazuje Spikea, ako sa vynára z tieňov.“ A tak podobne. Avšak nenarušuje to plynulosť deja.

Samozrejme, postavy sú patrične upravené. Nie je to dookola to isté, staré. Naozaj máte dojem, že sa s nimi zoznamujete nanovo. Willov je od začiatku lesba a má záujem o čarodejníctvo. Xander má nejaké osobné tajomstvo. Anya už nie je pomstychtivá démonka, ale obchodníčka s magickými artefaktmi. Niektoré vzťahové dynamiky sú mierne upravené. A nechýbajú ani nové postavy.

Nie je to len rekapitulácia známeho. Tvorcovia zobrali zadefinované postavy, mierne ich upravili a zasadili ich do nového príbehu a nových kontextov, bez toho, aby narušili čaro originálu. Môžeme teda hovoriť o ďalšom vydarenom reštarte. Hoci… Niečo predsa len spomeniem. Scooby gang sa dá dokopy akosi rýchlo a bezproblémovo. Viem, že komiksové médium si to vyžaduje, ale prirodzený rast priateľstva medzi Xnaderom, Willov a Buffy je akýsi zrýchlený a nie úplne uveriteľný. A krátko nato tvorcovia vytasia aj prvú veľkú stratu.

Ja viem, že tie postavy poznám, a to, že sú kamaráti, je prirodzené. Aj strata sa ma – ako dlhoročného fanúšika – dotkla. Ale skúšam sa na to dívať očami niekoho mladšieho, kto seriál nevidel. A v tom momente vyznievajú niektoré udalosti ako zbytočne urýchlené a nasilu. Whedon nechal svoje postavy dýchať a prirodzene sa vyvíjať. Tu ich tvorcovia za pár čísel dotlačili na požadovaný status a hneď vytasili ťažké karty.

Zaujímavejšia otázka je, či Buffy potrebovala reštart. A myslím, že áno. Niektoré prvky seriálu prudko zostarli. Avšak samotná idea a postava sú nadčasové. Obyčajná umrnčaná a povrchná tínka, čo má zachraňovať svet a popritom dospieva a učí sa byť zodpovedná. To sa ujme v každom veku. Whedonove postavy sú živé a skutočné, a práve preto univerzálne. Či v deväťdesiatkach, alebo teraz. Stále sa s nimi dá stotožniť a držať im palce. Stále sa s nimi dajú rozprávať nové príbehy.

Takže komiksovú sériu od Boom! Budem naďalej sledovať. A už mám objednaného aj ich Angela.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
20 − 18 =