Královská krev – Temná komiksová fantasy sága sa končí Pomstou a vykúpením

Ak sa vám máli krvi a prekliatych osudov, vydavateľstvo CREW zaženie váš smäd súhrnne vydaným tretím a štvrtým zväzkom Královské krve, fantasy projektu Alejandra Jodorowskeho, ktorému kresbou sekunduje čínsky výtvarník Dongzi Liu.

Epická sága o kráľovi Alvarovi plná násilia, sexu (vrátane incestného a medzidruhového) a surovej telesnosti sa uzatvára. Zatiaľ čo prvý dvojzväzok sledoval Alvarov krvavý vzostup na čelo kráľovstva a končil sa temnou predzvesťou osudovej kliatby, ktorá má zničiť každú jeho snahu o večnú slávu, Pomsta a vykúpenie sa odohráva o desať rokov neskôr. Alvar je uznávaným vládcom, ktorý už roky vedie vojnu so susedným kráľovstvom. Nakoniec dôjde aj na mierovú dohodu – a spečatí ju svadba kráľovských potomkov. Že sa majú vziať bezcitná bojovníčka a mrzák, je vedľajšie, ale zároveň aj kameň úrazu.

Hoci sa príbeh primárne točí okolo Alvarových potomkov, v pozadí sa postupne napĺňa prekliatie Alvarovho rodu; lebo to je celé, čím Jodorowskeho kráľovská krv je – symbolom úpadku a nečistoty, kliatbou, ktorá neprinesie nič dobré, pokiaľ sa jej silou-mocou chcete vzoprieť. Práve osudovosť, s ktorou sa prepletajú životy jednotlivých postáv, dodáva druhému zväzku ságy epickú atmosféru a komplexnosť, ktorá prvému zväzku chýbala a mohol pôsobiť relatívne jednoducho. Pri spätnom pohľade je však jasné, že Jodorowsky len rozostavoval figúrky na šachovnici.

Výtvarné spracovanie mal opäť na starosti Dongzhi Liu a je to vidieť. Kresba podtrhuje fantastickosť a dôraz kladie najmä na dynamiku pohybu a hru so svetlom. Liu sa sústredí na atmosféru jednotlivých panelov a nezachádza príliš do podrobností; strieda väčšie celky s menšími detailami a úspešne navodzuje zdanie tapisérie, ktorá sa čitateľovi odvíja pred očami, rozprávajúc príbeh jedného muža.

Jodorowsky ani Liu sa pritom neboja nedokonalostí ľudského tela a špiny – krv, pot či telesné deformácie ukazujú naturalisticky a Královská krev tak v niektorých momentoch pripomína Hru o tróny či netflixovú adaptáciu Castlevanie.

Pomstu a vykúpenie teda môžeme považovať za úspešné pokračovanie a záver komiksovej fantasy ságy. Jodorowsky premyslene prepletá a uzatvára osudy postáv, Liu atmosférickou výtvarnou stránkou pridáva potrebný epický rozmer a výsledkom je dvojzväzkový temný fantasy komiks, ktorého drsný svet vás vtiahne a nepustí.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu CREW.

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Rok vydania: 2020
  • Preklad: Richard Podaný
  • Počet strán: 120
  • Väzba: viazaná

Jozefa "Joja" Pevčíková

"V knihe Čarodejníkov synovec od CS Lewisa je jeden z najkrajších fiktívnych svetov, o akých som kedy čítala; je to svet medzi svetmi, miesto v lese s množstvom jazierok, pričom každé jazierko, do ktorého skočíte, vás vezme do iného sveta. A toto pre mňa vždy bola knižnica." (JK Rowling)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
6 − 2 =