Krampus – Recenzia

Ako vyplniť čas medzi sviatkami obžerstva a oslavami nového roku? Väčšina ľudí siaha po svojich restoch v podobe nedočítaných kníh, komiksov či nedopozeraných filmov a seriálov. Značná časť ľudí to riskne s novinkami v kine. Nemám vo zvyku písať recenzie, lenže ako sa vraví: „ak má človek možnosť pomôcť, je jeho morálna povinnosť to spraviť!“

Krampus03
(zdroj: legendary.com)

Ak sa medzi vami našli jedinci, ktorí by sa rozhodli vyplniť voľný časť návštevou kina a z ponúkaných snímok im padla do oka „vianočne-hororová-komédiaKrampus, zbystrite! Snímka Krampus, ktorá z neznámych dôvodov dostala v slovenských kinách podtitul „Choď do čerta“ a v Čechách „Táhni k čertu“, klame divákov trailerom aj reklamou! Ide o snímku, ktorej trailer pôsobí celkom prijateľne, avšak po odchode z kina sa cítite neuveriteľne hlúpo a oklamaný.

Krampus01
(zdroj: legendary.com)

Pred návštevou kina som bol presvedčený, že dostanem snímku podobnú  filmom A Christmas Horror Story (2015), alebo Haloweenska noc (Trick ‚r Treat, 2007). Jedná sa o filmy, ktoré sa naozaj neberú vážne a tým sú dokonalé. Lenže snímka Krampus na mňa celý čas pôsobila, že sami tvorcovia nevedeli o čo im ide. Chceli natočiť vážnu hororovú snímku alebo film, ktorý sa neberie vážne a hrá skôr na humornú nôtu? Nakoniec, sme dostali akýsi „zlepenec“ oboch aspektov a to, na mňa vôbec nepôsobilo príjemne.

Celé to začalo spomalenými zábermi na nákupnú horúčku len pár dní pred Vianocami. Pôsobilo to naozaj efektne a donútilo zamyslieť sa, o čom tie Vianoce naozaj sú. Mimochodom, to bola prvá a posledná scéna, ktorá diváka nútila vôbec myslieť, alebo byť svojprávnym. Dej sa odohrával zrejme v Amerike (usudzujem podľa Santa Clausov). V neznámom meste a v neznámej obytnej zóne plnej rovnako vyzerajúcich domov. Boli nám predstavení hlavní hrdinovia, formou rodiny, ktorá hostila zvyšnú časť svojich „milovaných“ príbuzných. Úprimne išlo o skupinu ľudí, ktorí mi neboli ani trošku sympatickí. Myslím si, že tvorcovia nezvládli obsadenie. Možno to bol zámer! Vyzdvihol by som komediálneho herca Davida Koechnera, z ktorého som však mal pocit, že sa vôbec nesnažil. Veľmi milo potešila herečka Conchata „BERTA“ Ferrell, známa zo seriálu Dva a pol chlapa. Conchata Ferrell mala počas filmu nejednu kvalitnú a vtipnú repliku, ktorá film držala na pozerateľnej úrovni.

Krampus02
(zdroj: legendary.com)

Nesmiem zabudnúť na šedivú starú mamu, ktorá bola pôvodom z Nemecka. Pekné, že sa Amíci aspoň snažili odkazovať na korene legendy o Krampusovi. Ak si myslíte, že za návštevou Krampusa môžu Nemci, tak ako aj za druhú svetovú vojnu, nie ste ďaleko od pravdy. Úlohou starej mamy bolo: mystifikovať, tváriť sa neskutočne dôležito a keď už všetkým bolo jasné, že zomrú hrozivou smrťou, vyzradiť pozadie dávnej pohanskej legendy. Vážne? Ale áno!

Ide o ďalší film, ktorý je typický tým, že je plný nezmyselného správania. Chápem, že pod stresom je ťažké si zachovať chladnú hlavu, ale úplne tupé rozhodnutia a nezmyselne správanie ma vytáča!  Mám rád keď sa postavy správajú aspoň trošku racionálne. Čiže dostaneme tupé názory, rozhodnutia, plány a nezmyselné obetovanie sa pre väčšie dobro. Prečo to tie postavy robia? Lebo to bolo v scenári! Veď to poznáte…

Krampus04
(zdroj: legendary.com)

Tento film naozaj neodporúčam. Počkal by som pár rokov, kým ho niektorá z našich televízií kúpi a zaradí do vysielania ako „kino premiéru“ či „film mesiaca„. Čiže, ak sa vás slečna na druhej strane stolíka spýta: „na aký film to bude?“ odpovedajte čokoľvek iné  než Krampus, alebo choďte druhýkrát na Star Wars.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách!

 

IntrOvert

"Keď dáš snom priestor, svet sa stane viac farebným."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
30 ⁄ 3 =