Kůstek: Útěk z Kůstkova

Situácia – premýšľate, o čom by ste napísali knihu alebo presnejšie komiks. Dobre, bude to fantasy, ale nechcete aby to bol Pán prsteňov, tak škrtáte elfov, trpaslíkov a iné divne bytosti. Hm, stále nič, nuda čo? Čím to urobiť zaujímavejšie. Hm, hm, hm. A potom vás osvieti. Najlepší nápad na svete. Hlavní hrdinovia budú kosti… počkať čo? Kosti? Akože myslíš kostry, nie? Nie, nie. Proste kosti… A prečo nie pečeň a obličky? To je dobrá volovina… Áno je to idiotsky nápad, ale keď uspel Flamming Carrot, prečo nie.

Asi takto si predstavujem vznik komiksu Bone, v českom preklade Kůstek od Jeffa Smitha. Ktorého hlavný hrdinovia sú kosti. Teda, nehľadajte tu žiadnu kľúčnu kosť ako rozdáva vtipy, čaruje a podobne.  Ale hrdinovia sú kosťami inšpirovaný volajú sa Kůstci a sú z Kůstkova.

Dôvod, prečo Kůstka spomíname, je, že (naše, vaše, ich) obľúbené vydavateľstvo Crew (konečne) znovu vydalo prvý diel pod hlavičkou edície Crew Kids. A to znamená aj novú úpravu. Oproti starému vydaniu je tu niekoľko výrazných zmien. Tými najhlavnejšími do oka bijúcimi je pevná obálka a vyfarbené stránky. Vzhľadom na zmenu obálky na pevné dosky dostal komiks aj kvalitnejšiu väzbu a tak nehrozí vypadávanie stránok ako v predchádzajúcich vydaniach (ojedinelé prípady spôsobené zaobchádzaním, mne dodnes držia všetky diely pokope, až na jeden). Obálka je matná, po čase je na nej vidieť jemné škrabance, ale to hádam nikomu nevadí snáď iba nejakým fanatikom. Kůstek tentoraz vyšiel v menšom formáte, ale rozdiel je zanedbateľný.

Čo sa týka farby, mal som trochu obavy. Originálny komiks vyšiel čiernobielo, čo sa aj naplno využilo pri hre svetiel (napríklad ožiarenie priestoru bleskom). Ale môžem s pokojom na duši povedať, že vo farbe vyzerá vynikajúco. Možno zamrzí, že farebná verzia sa dočkala výraznej chyby (všimol som si ju a doteraz ma štve), keď prehodili farbu dvom charakterom, ale na príbeh to nemá žiaden vplyv. Knižka ešte obsahuje malý bonus vo forme mapy Údolia, kde sa príbeh odohráva, a tak čitateľ môže sledovať putovanie našich hrdinov podrobnejšie.

A o čom to vlastne celé je? Ako som už spomínal, hlavnými hrdinami sú Kůstci, postavičky pripomínajúce svojím zjavom kosti. Ale nenechajte sa tým odradiť. Už z obálky je jasné, že sú dosť poľudštení a nielen anatómiou, ale aj správaním. Ústrednou trojicou komiksu sú bratranci Ferdo, PodfoŠvanda, ktorí sú vyhnaní z mesta Kůstkov pre Podfove podvodné praktiky. Pri úteku sa stratia a dostanú sa do krajiny plnej hovoriacich zvierat, drakov a ľudí.

Tu stretávajú dobrosrdečné dievča Trnku a jej neohrozenú babču Ben. Kůstci v komikse prezentujú v Údoli cudzí prvok, ktorý narúša pokojný život jeho obyvateľov, prebúdza draky a nebezpečných krysákov vedených záhadnou postavou zahalenou v plášti, ktorá sa snaží z neznámeho dôvodu zajať Podfa a zabiť Ferdu. A tak sa spúšťa kolobeh udalostí, ktorý je rozpísaný na niekoľko kníh. V prvej knihe Útěk z Kůstkova sa len zoznamujeme s hrdinami a hlavne sledujeme znovunájdenie stratených bratrancov po úteku z rodného kraja.

Z rozprávania kůstkov vieme, že žijú v inom svete  podobnom tomu nášmu a dostavajú sa do konfliktu s inou kultúrou s inými zvykmi. A práve ich humorná interakcia s okolím je hybným motorom komiksu. Humor všeobecne vládne tejto knihe. Či už ide o hlášky odkazujúce na Kůstkovo (sirotinec na skládke odpadu), zamilovaný Ferda alebo komické situácie s obyvateľmi Údolia, pri čítaní komiksu som mal neustále na tvári hlúpy úsmev. Mnohé stránky sami o sebe pôsobia stripovým dojmom na štýl Garfielda alebo Calvina a Hobbsa, kde je rozpísaný nejaký krátky vtip alebo situácia (prevažne tie s krysákmi) a vyzerali by skvelo v rámčeku niekde na stene. Aj by som spomenul nejaké negatíva komiksu, ale som (fanúšik) žiadne nenašiel, možno azda pomalší rozbeh a že musíme čakať na ďalšiu knihu (ja nie lebo mám prvé vydanie 😛 ). Pretože prvá knižka je oproti prvému čiernobielemu vydaniu ukrátená o príbeh Velké kraví dostihy, ktorý vyjde tentoraz samostatne.

 

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Počet strán: 144
  • Väzba: pevná
  • Rozmer: 230 × 152 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN: 978-80-7449-569-4
  • Rok vydania: 2018

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Kraken

Ja sa tu len flákam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
30 − 10 =