Ladislav Csurma: Tajemství starého domu

Peter, Kubo a Zuzka sa počas úteku pred staršou bandou dostanú do starého, dávno opusteného domu. V ňom objavia dvere, ktorými keď prejdú, ocitnú sa mimo svojho času a priestoru. Najskôr medzi zbojníkmi, potom medzi pirátmi a nakoniec medzi dinosaurami. Všade im hrozí nebezpečenstvo, ale ako správni kamaráti držia pri sebe aj v najhorších chvíľach a navzájom si pomáhajú. A vlastnia čarovný batoh, do ktorého sa zmestí viac vecí, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Ten nápad je jednoduchý, ale rovnako ako v kuchyni, i tu platí, že jednoduché veci fungujú často (hoci nie vždy) najlepšie.

Keď som sa nedávno dostal k prvotným informáciám o komiksovej knižke Tajemství starého domu, ku ktorým boli priložené aj fotky, okamžite to vo mne vyvolalo silnú emóciu. Mimoriadne nostalgickú. Len som si, ako na potvoru, nedokázal ani za Thora spomenúť, odkiaľ je mi to tak strašne, príšerne, no proste hrozne povedomé. A tak som po vzore Dr. Strangea odpútal myseľ od svojho fyzického tela… no dobre, to už je moc. Skrátka som sa nad celou vzniknutou situáciou zamyslel (!) a dospel som k jednoznačného záveru. Ty idiot, veď je to predsa kus tvojho detstva. Ako si mohol zabudnúť?

Áno, je to tak. Tajemství starého domu je totiž v skutočnosti slovenský komiks od Ladislava Csurmu. Začiatky trojice dobrých kamarátov síce siahajú do časopisu Kamarát, ale dôležitý je skôr rok 1988. Vtedy totiž ich dobrodružstvá vyšli prvý raz v zošitovej podobe, ktorú ste si mohli kúpiť vo vtedajších PNS (hyperaktívne šteniatko možno pošlem tomu, kto vie, čo to bolo). Na spresnenie treba dodať, že Tajomstvo starého domu bol názov série, nie príbehu. Príbeh sa volal Strašidelný hrad a bol o zbojníkoch, lesoch a, nuž, strašidelnom hrade. O rok neskôr sa k nemu pridala Planéta dinosaurov (tipujem, že uhádnete, do akej doby sa v nej naši obľúbení hrdinovia dostali). Séria bola ukončená príbehom Severné kovbojisko, ktoré však už nevyšlo samostatne, ale v rámci komiksového magazínu MixComics.

Bohužiaľ, občas som sa šialene zbavil vecí, ktoré dnes hodnotím ako kultové klenoty a niežeby som ich nevyhodil – ja by som ich ani nepredal. A Tajomstvo starého domu patrilo jednoznačne medzi ne (ďalej napr. Kometa alebo Rork).

Našťastie, v roku 2018 sa na trhu objavila útecha. Svetlo na konci temného, ponurého tunela. Albatros tento jedinečný a krásny komiks vydal v českom preklade, aby nezapadol do zabudnutia, čo by bola nesmierna škoda. Ak by sme mali použiť filmovú terminológiu, tak tento projekt je skôr remake než kópia. Ladislav Csurma totiž svoje staršie príbehy prekreslil nanovo a je dosť zaujímavé porovnávať starú a novú verziu.

Už po vizuálnej stránke to vyzerá nádherne. Nič proti paperbackom, mám ich rád. Ale pevná väzba je pevná väzba. Vnútri na vás čaká 112 fajnových strán, s ktorými sa túžite DOBROVOĽNE podeliť o svoju čokoládu (čo hovorí za všetko, lebo na každého, kto chce vašu čokoládu, brutálne vrčíte). Farby, tie sú tiež na jednotku. Parádne farebný, kvalitný papier, vynikajúca kresba a v neposlednom rade zjavná chuť vyhrať sa s detailmi. Na každej strane je silueta kľúčovej veci súvisiacej s daným príbehom. Čiže najskôr hrad, potom loď a nakoniec dinosaurus. Plus čísla stránok sú ozvláštnené zaujímavým motívom, veď uvidíte.

Stretol som sa s názorom, že ide o úplne zbytočný remake, ktorý dnešné deti (pre deti je primárne určený) neosloví. Ťažko povedať. Tento na prvý pohľad drsný názor by som nehádzal do priepasti. Niečo na ňom je. Ale mne sa to proste páčilo. Bolo to tým, že nie som schopný objektivity, keďže som na origináli vyrastal? Pokrčia nad tým dnešné deti nos a radšej si prečítajú Strážcov Galaxie? Neviem. Niekto povie, že je to zastarané. Ja poviem, že je to báječné a že chcem nové časti. Podľa mňa je to celé ozaj pekná, poctivá záležitosť. Keby to bolo na mne, navrhoval by som viac podobne kvalitných komiksov pre deti. Je to dôležité. Je to naša budúcnosť. Mali by sme do nej investovať.

A príbeh? Tak jasné, ak od rána do hlbokej noci (a ešte dlhšie) frčíte čisto na Batmanovi a nič iné za komiks nepokladáte, tak to ozaj nebude vaša šálka kávy. Ale pochybujem, že ste až takí extrémisti. Viete, že komiks má mnoho podôb. A toto je jedna z nich. Dej je určený predsa len mladším čitateľom, to áno (oficiálne sa na obale dokonca uvádza, že je to určené pre deti od 7 rokov). Ale určite nie je hlúpy ani nič podobné. Naopak, je čarovný, magický a šikovný. Hravý a vynaliezavý.

V neposlednom rade je plný sympatických postáv. Podobne ako vizuálna stránka, i scenár je niečo, čo určite zaujme aj dospelého čitateľa, ktorý nezabudol na detstvo. Myslím si, že ak sa tento komiks náhodou dostane dnes do rúk nejakého 10-ročného dieťaťa, je pomerne vysoká šanca, že si ho zamiluje a bude sa mu venovať a vyhľadávať ho aj v dospelosti. Príbeh je vzrušujúci, plný vecí, po ktorých deti (asi…?) túžia. Teda dobrodružstvo, záhady, dinosaury, zbojníci, hlboké lesy, tajomné ostrovy.

Oceňujem nielen kvalitné technické spracovanie, na ktorom sa nešetrilo a ktoré evidentne dostali do rúk ľudia, ktorých to bavilo a ktorí vedia, ako na to, ale tiež na informácie bohatý 6-stranový doslov, ktorý nás uvádza do témy, minulosti tohto skvelého komiksu i do života a diela autora.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Albatros Media

Podrobné informácie o knihe:

  • Vydavateľstvo: Edika
  • Počet strán: 112
  • Väzba: pevná
  • Rozmer: 170 × 243 mm
  • Jazyk: český
  • Vekové odporúčanie: 7+
  • ISBN: 9788026612599
  • Rok vydania: 2018

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Ivan "tron" Kučera

Autor knihy Obchádza nás temnota. Životné krédo: Noc býva najtemnejšia pred úsvitom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
12 × 21 =