Na rande s Lady Mechanikou

Napriek tomu, že sa komiksom venujem už nejaký ten rok (15, ak nerátame Káčera Donalda), nie som veľký zberateľ komiksov. Omnibusy ani „ukákáčka“ u mňa nenájdete (možno niekedy časom) a komiksov mám poskromne, lebo kupujem len to, čo ma zaujme. Ako by povedal kamarát: „Niečo, čo má iskru.“ Tak čo, Mechanika, zaiskríš trochu?

Pýcha a predsudok

Na internete som zaregistroval správu o vydaní steampunkového komiksu Lady Mechanika od amerického autora Joa Beniteza. Výtvarný štýl Beniteza mi je veľmi dobre známy a imponuje mi. Krásne štíhle ženy s našpúlenými perami, s neskutočne dlhými mihalnicami a ešte dlhšími nohami (proste 90-kový kreslič pre Top COW a nejaké to DC). Povrchne som bol oboznámený aj s jeho Lady Mechanikou, nejaký ženský sexy „kyborg“ vo svete plnom vzducholodí, lokomotív a pary. Hoci sa mi Benitezova kresba páči a Mechanika je kočka, táto správa ma nechala chladným. Len nejaký ďalší paperback pekného, ale prázdneho komiksu, ktorý sa nebude predávať. OMYL.

Komiks vyšiel pod hlavičkou českého vydavateľstva Argo, ktoré v poslednom čase vydáva hlavne nemainstreamové komiksy. Zaujímavé je, že Mechaniku sa rozhodli vydať vo veľkom formáte (nejaká Library Edition, proste C4 formát) a dokonca sa predáva vo dvoch verziách (líšia sa limitovanou obálkou, cca 500 kusov).

Oba vydané varianty obálok Lady Mechaniky v češtine (zdroj: Argo)

Obálky vyzerajú úžasne a keďže som povrchné hovado (ako všetci), tak sa vo mne niečo zlomilo a musel som si knihu kúpiť (A bach! Rovno limitovaný obal, lebo je krajší). Väzba je bez prebalu, ktorý ale vôbec nechýba (to znamená, že komiks si odložíte na bezpečné miesto a budete sa oň starať). Obálka je matná, nemusíte sa báť mastných fľakov, s jemným parciálnym lakom na Mechanike na prednej strane (tu sa už fľaky nevylučujú). Trochu zamrzí čierny pás na chrbte knihy, ktorý narúša jednoliatosť celého obalu. Ten je ale spravený decentne, v poličke pôsobí slušne, nebije zbytočne do očí a na knihu sa celkovo veľmi dobre pozerá.

„Tak prečo by si taký komiks zaslúžil takúto úpravu?“

Pekná tvárička

Otvoríte knihu a sánka dole. Už len prelistovanie knihy mi vyrazilo dych. Celé to je Benitezova exhibícia, kde ukazuje to najlepšie. Kresba je krásna, príjemne detailná (žiadne panely typu „nájdi xx rozdielov“). Skvelo tu sekunduje Peter Steigerwald, ktorý sa postaral o farby, komiks vďaka nim žiari príjemným dojmom. Celej knihe kraľujú rôzne celostránkové panely, kde oceníte formát knihy a najmä obálky jednotlivých kapitol, na ktorých sa Joe vybúril a predvádza nám Mechaniku ako modelku v rôznych farebných róbach, ale aj v obtiahnutých korzetoch (áno, občas som sa bál, že mi nejaká tá slina vybehne). Sú tu síce menšie chyby, Benitezovi nevyšli zmenšené postavy, ale to je len pár panelov. Na konci príbehu je milý bonus vo forme ďalších obálok – variant coverov, ako napríklad valentínsky a ku dňu svätého Patrika. Zamrzelo, že obálky od iných autorov sa museli pomestiť v zmenšeninách na jednu dvojstránku. Knižka je ale jednoznačne vizuálna chuťovka.

Obálky ďalších príbehov Lady Mechaniky (zdroj: girlsgunszombies.wordpress.com)

„Hmm, dobre, Kraken. Že je Mechanika sexy kosť, je jasné, ale to je všetko stále len fasáda. Povedz, aká je? Čo rada číta, čo rada je, akú hudbu počúva…?“

Pod pozlátkom

Ako sa píše na obale knihy „Najslávnejšia komiksová hrdinka steampunku…“ (ja sám žiadnu inú nepoznám) je autorským projektom Beniteza, ktorý si sám vymyslel (inšpiroval sa steampunkovou modelkou Kato 😉 ), napísal a nakreslil. Dej sa odohráva v 19. storočí v Británii, vo vymyslenom meste Mechanika (áno, naša Lady sa volá podľa tohto mesta). Ako v každom typickom steampunku, aj tu sa premávajú samé vzducholode a rôzne vyčačkané stroje (A, samozrejme, dizajnovo nelogicky zavesené okuliare na cylindroch, akože WTF? Ako si ich dajú na oči?). Technológia je dokonca na takom stupni, že tu vidíme rôzne protézy nahrádzajúce končatiny. A tu na scénu vstupuje Lady Mechanika, mladá slečna s robotickými rukami zrastenými s telom a očami s červenou dúhovkou a s čiernym beľmom. Kto je to? Alebo ČO je to? To nevie ani ona sama, vie len, že nikto iný taký nie je. Odkedy sa prebudila s rukami ako terminátor a amnéziou, ubehlo už veľa času a slečna si vybudovala reputáciu lovkyne príšer a mestskej legendy, o ktorej píšu romány.

Príbeh začína lovom na príšeru, ktorá je údajne mechanická a vraždí ľudí (meeeh, klišé). Avšak Mechanika stretáva čudesné stvorenie, ktoré sčasti mechanické je, dokonca je použitá tá istá, len staršia technológia ako na nej samej. Popri love sa dostane do konfliktu s bohatým vynálezcom Blackpoolom, ktorý prejaví násilný záujem o túto technológiu. O rok neskôr na vlakovom nádraží umiera mladé dievča s podobnými protézami namiesto rúk a očami ako Mechanika. Náhoda? Kto to vyrobil? Je za tým Blackpool? Zistí Mechanika konečne, kde má svoj pôvod?

Príbeh je jednoduchý, ale obsahuje niekoľko dobrých zvratov. Je to hlavne dobrodružný komiks, v ktorom o akciu nie je núdza, a má príjemne svižné tempo a skvelo sa číta. Mechanika nie je zrovna typ veselej hrdinky a po vtipnú hlášku chodí veľmi ďaleko. Je chladná, zadumaná. Na verejnosti je vždy zahalená až po krk v nevýrazných šatách a čo najmenej na seba púta pozornosť. Je vlastne suchár, ale zato profesionál. Svojím spôsobom je osamelá, pretože na ňu hľadia ako na atrakciu. Jej jediným priateľom je vynálezca Lewis, ktorý plní komickú úlohu, pretože je často pod vplyvom alkoholu, ale Mechanike sekunduje svojimi vynálezmi. Lewis je ale tiež tragický hrdina a v alkohole utápa bolestné spomienky. Aj napriek svojím problémom je pre Mechaniku neoceniteľnou oporou a dokonca je ochotný sa postaviť vlastnému strachu.

Čo sa týka záporakov, je tu ctižiadostivý Blackpool, bažiaci po moci, klasický „bondovský“ záporák. S ním spojí sily sexy červenovláska, veliteľka Wintersová, ktorá má spoločnú históriu s Mechanikou. A tak keď sa tie dve stretnú, vždy sa dozvieme niečo o minulosti Mechaniky. V komikse sa ešte objaví niekoľko vedľajších postáv, ktoré hýbu dejom, a tajomný Kain, o ktorom sa dozvieme len málo. Vzhľadom na to, že je to prvý príbeh zo série, tak je poriadne ukončený, ale zanecháva aj mnoho otázok, ktoré by mali byť vyriešené v ďalších dieloch. Dúfam, že sa Argo hecne a vydá ich v rovnakej kvalite. Príbeh nie je žiadna bomba, ale funguje a baví. Trochu škoda, že charaktery nie sú výraznejšie a zapamätateľnejšie.

Čo mi dosť chýba, je absencia bonusov vo forme autorových poznámok a concept artov. Ale to neprekáža. Nakoniec som rád, že som majiteľ tohto komiksu, a teším sa na ďalšie diely. Snáď budú rovnako zábavné ako tento.

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Argo, 2017
  • Počet strán: 168
  • Väzba: pevná
  • Rozmer: 229×325 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN: 978-80-2572-172-8
  • Rok vydania: 2017

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Kraken

Ja sa tu len flákam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
6 × 23 =