Locke & Key – Moderná Narnia alebo niečo úplne iné?

Komiksová predloha tohto seriálu patrí medzi moje obľúbené série. A nielen moje. Zámok a Kľúč je všeobecne obľúbený, o čom svedčia aj vydania doplnkových poviedok v angličtine a pripravovaný crossover so Sandmanom, ale aj české vydanie, ktoré má viac verzií a neustále sa dotláča. Joe Hill a Gabriel Rodríguez vytvorili jednoducho hit.

Dať mu televíznu podobu trvalo skoro desať rokov, pričom sa v projekte vystriedalo viacero tvorcov a produkčných spoločností. Najbližšie tomu bola stanica FOX, ktorá projekt, samozrejme, zrušila hneď po testovacom premietaní prvej časti. Nakoniec sa do toho oprel Netflix a na túto jar priniesol prvú sériu dlho očakávaného seriálu. Dnes je isté, že Locke & key dostane dve série, napriek tomu, že prvá veľmi nezvírila hladinu. Hlavne keď to porovnáme s inými mysterióznymi titulmi s deťmi – napríklad Stranger Things. Robím to síce nerád, ale môže za to Netflix. Zámok a Kľúč totiž uvádzali ako mix Stranger Things s Narniou. Ani jedno nakoniec nepripomína.

(zdroj: netflix)

Locke & Key je príbeh rodiny Kľúčových. Po tragickej smrti jej hlavy sa ovdovená matka a jej tri deti – Taylor, Bode a ich sestra Kinsey – presťahujú do starého rodinného sídla Keyhouse, ktoré je plné zázračných kľúčov a dverí. Po nich túži aj tajomná entita zo studne a z minulosti ich otca. Hlavne po jednom – kľúči Omega od čiernych dvier, pochovaných hlboko v jaskyniach…

Pokiaľ ste nečítali predlohu, môžete mať dva problémy. Prvým je občasná nelogickosť v správaní postáv. To k žánru akosi patrí – tínedžeri musia robiť hlúposti, aby sa dej hýbal. Otázne je, či postavy dodržujú svoje charakteristiky. Druhým problémom je pomalý rozbeh. V prvých pár dieloch je hlavná zápletka skôr v úzadí a dostávame poriadnu porciu tínedžerskej vzťahovky. Dobre napísanej, chytrej, ale ak na takéto veci nie ste, seriál pre vás bude zaujímavý až v druhej polke, keď sa to konečne trochu rozbehne.

(zdroj: netflix)

Ak však predlohu poznáte, je tu problémov viac. Príbehový odklon od nej neprekáža, aspoň nás má čo prekvapiť. Skôr ide o odklon od žánra. Komiksy balansujú na hrane medzi hororom a temnou rozprávkou. Oboje je tu potlačené. Niežeby seriál nemal v sebe dosť fantastiky, ale akosi hrá druhé husle. To je to, čo zamrzí. Svet Joa Hilla a Gabriela Rodrigeza je totiž plný kúzel, mágie a predstavivosti. Hlavne to posledné je v seriáli mierne tlmené. Čo je najväčšia škoda.

Na druhej strane prinesené zmeny sú vítané. Hlavné rozuzlenie príde už v prvej sérii a zdá sa, že pri druhej majú tvorcovia voľnú ruku, aby sa s prvkami Zámku a Kľúča pohrali a priniesli nám tak naozaj napínavý a nečakaný príbeh. Prvá séria preto vyzerá skôr ako povinná jazda, v ktorej sa odbavia hlavné príbehové body predlohy, aby nám Netflix mohol naservírovať to, čo naozaj chce.

O seriáli a komikse Locke and Key sme sa viac pobavili v našej podcastovej relácii POPkast.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
19 + 21 =