Logan a jeho dôstojná rozlúčka

Osem filmov, sedemnásť rokov, dvaja herci, jedna rozlúčka! Včera sa mi dostalo nádherného finále legendy comicsových filmov. S Hughom Jackmanom a Patrickom Stewartom sme od roku 2000 prešli (niekedy hrboľatú) cestu naprieč X-Men univerzom, ktorá sa končí ich poslednou účasťou vo filme menom – Logan. Veľké „POZOR“ patrí ľudom, ktorí čakajú popkornový akčný film, kde vychádza slniečko a hláškuje sa so sviežim humorom. Nie, nie. Dostanete suché hlášky, ktoré balancujú v hustej atmosfére, takmer westernovej dráme o zachovaní ľudskosti.

 

 

Wolverinových skalných fanúšikov určite bude zaujímať, do akej miery sa režisér James Mangold inšpiroval comicsom (Old Man Logan), o ktorom tvorcovia hovorili, že je to ich zdrojový materiál. Atmosféra – to jediné si z comicsu zobrali a vyžmýkali z toho maximum! Samozrejme, pár odkazov tam je, ale nič viac nečakajte. Keby som mal k niečomu Logana prirovnať, tak to je kombinácia filmov Mad Max: Fury Road (2015), Taxi Driver (1976) od Martina Scorseseseho, ľubovolného filmu od Clinta Eastwooda a survive hry Last Of Us (2013).

 

 

Po pár minútach vytušíte, čo asi predchádzalo deju filmu a ako sme sa do danej situácie dostali. Ak ste sledovali trailery, tak možno tušíte, aká bude rozprávačská kostra filmu, ale autori dokážu stále prekvapovať obe skupiny divákov – čitateľov comicsov a rovnako aj tých comicsom nedotknutých. Nechcem prezrádzať samotný dej filmu, avšak naznačím jeho začiatok.

Zoznamujeme sa s deprimovaným mužom (zo svojej minulosti), ktorý chce od sveta utiecť a dožiť v pokoji posledné chvíle svojho života vo svete bez mutantov. Popri tom sa stará o svojho starého priateľa, ktorému už neslúži jeho hlava tak, ako kedysi. Kvôli tomu pracuje ako šofér limuzíny. Do tohoto života sa pričinením osudu a Charlesa pripletie mladé dievča, ktoré prenasleduje, ako to už býva, zlá organizácia. V tom momente sa začína temný road-trip v dve a štvrť hodinovej stopáži. Počas tejto doby dej udržuje tempo skvelými akčnými, ale hlavne konverzačnými scénami plných sentimentu a nostalgie. Šikovne vymyslená formulka, ako naväzovať na X-Menovskú sériu a zároveň pôsobiť ako samostatný celok!

 

 

Ak sa pýtate, či budete chápať Logana aj bez znalosti X-Men univerza, odpoveď je áno. Ale neprinesie vám to taký zážitok, ako keď budete mať za sebou všetky Wolvieho dobrodružstvá. Musím podotknúť, že R-kový rating sa podaril na jednotku! Dokonca ide tak ďaleko za čiaru, že vám v hlave vzplanie otázka, ako sa mohol doposiaľ zaobísť bez R-kového ratingu. Lietajú hlavy, dorastá mäso, krájajú sa telá, strieľa sa po deťoch… jednoducho, neskutočná nálož! Hovoríte si, že je to super, ale ku koncu som už mal pocit, že mi stačí a bol by som rád, keby kamera párkrát uhla bokom (čo sa samozrejme nestane). Často sa hovorí, že film je taký dobrý, ako jeho záporák. Vo filme Logan to však úplne neplatí, pretože viac ako človek je tu záporákom osud a to je záporák náš každodenný…

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách!

 

One thought on “Logan a jeho dôstojná rozlúčka

  • 3. marca 2017 at 21:01
    Permalink

    Bohužiaľ, tie rozlúčky budú 2. V show Graham Norton, pri propagácii filmu sa Patrik Stewart vyjadril, že si nevie predstaviť veľkolepejší koniec a bola by to urážka tohto filmu ak by naďalej pokračoval ako Prof. X.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
20 − 7 =