Lucifer #1 – Recenzia

Lucifer je späť. Gabriel je nebom povolaný do služby, aby vyriešil vraždu. Vraždu Boha. A prvý podozrivý je samozrejme Lucifer Morningstar!

Postava Lucifera zažila svoj debut na stránkach legendárnej série Sandman, aby následne žila svojim životom vo vlastnej sérii. Tá sa celkovo dočkala 75 čísiel a bývalý pán pekla tu vcelku kvalitne miešal karty vo svete medzi nebom a zemou. Môžeme len špekulovať o tom, prečo sa práve teraz rozhodlo vydavateľstvo Vertigo túto sériu oprášiť, ale určite to bude mať niečo dočinenia s pripravovaným seriálom.

Od začiatku máme možnosť sledovať, ako sa Lucifer vracia na Zem a ako si tu znovu vybuduje nočný podnik. Avšak len veľmi skratkovito. Nevieme, čo sa dialo pred jeho príchodom, kde vlastne poriadne bol a iba vidíme, ako sa pomaly rozbiehajú udalosti, ktorých epicentrom je práve táto charizmatická postava. Hlavným dejateľom, teda aspoň z úvodu, totiž nie je priamo Lucifer. Oveľa zaujímavejší je padlý anjel Gabriel, ktorého nám predstavia ako zbedačenú trosku spiacu na podlahe uprostred feťáckeho brlohu. Prichádzajú za ním anjeli, aby ho opäť povolali do služby. Má možnosť získať späť svoj status a krídla. Musí však vyriešiť záhadu, ktorá už nejakú dobu intenzívne zamestnáva vysokých nebeských hodnostárov. Kde je Boh? Ak je mŕtvy, kto ho zabil?

Celkovo sa mi veľmi páčili postavy anjelov a aj spracovanie nebeských priestorov. Jeden anjel má krídla z pávích pier, ďalší ako by ich mal zo zlata. Najzaujímavejší bol ale Metatron, nebeský kancelár, alebo ak chcete, hlas boží. Vyzerá ako anjel, ktorého by ste asi nechceli naštvať a je to práve on, kto odovzdáva Gabrielovi dôležité poslanie.

Práve toto poslanie zvedie dokopy cesty Lucifera a Gabriela, keďže ako som už spomenul v úvode, prevádzkovateľ baru Ex Lux je hlavný podozrivý. V tomto momente začína to pravé iskrenie, ktoré sa dalo tušiť už od úvodu a tešil som sa naň už od ohlásenia komiksu, keď bola prezradená hlavná synopsa. Lucifer je totiž presne taký, akého si ho obľúbilo veľké množstvo fanúšikov v pôvodnej sérii. Je flegmatický a má istú diabolskú charizmu. Zároveň si nemôžete byť istý, aké myšlienky a pohnútky sú za jeho úsmevmi a gestami. Strach zo zbabranej ústrednej postavy teda opadol už po pár stránkach a dúfam, že sa na tom nič nezmení ani v ďalších číslach.

Scenáristka Holly Black to v prvom čísle rozbehla kvalitne. Bol som, čo sa jej mena týka, trochu skeptický, predsa len, známa je najmä vďaka detskej sérii The Spiderwick Chronicles, čo nie je práve ideálne odporúčanie pre písanie Lucifera. Príbeh funguje aj vďaka kvalitnej kresbe Lee Garbetta, ktorého prácu môžete poznať najmä vďaka veľmi zaujímavej Marvel sérii Loki: Agent of Asgard.

Ak túto postavu príliš nepoznáte, respektíve ak nemáte načítanú pôvodnú sériu, nemusíte sa báť. Na „naskočenie“ je táto séria ako stvorená. Vyskytnú sa tu síce odkazy a postavy, ktoré si znalci pôvodného Lucifera užijú asi viac ako tí noví, ale nejde o nič výrazné a zásadné.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách!

 

(zdroj: comicbookresources.com)

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
28 ⁄ 14 =