Mad Max: Fury Road – Recenzia

Post-apokalyptický vyprahnutý svet plný prachu a rozľahlých púští. Svet, kde padol a zanikol mocenský ekonomický systém, má už svoje zaužívané tradície. Žije sa tam v biede, pod útlakom mocných a zvrhlých vodcov. Vzniknuté klany, na čele s oplzlými vodcami, držia ostatných na dištanc od potrebných nevyhnutných vecí pre život.

Zvrhlé tradície, založené na výmennom obchode medzi susediacimi kmeňovými vodcami, sa pokúsi prekaziť rebelka Furiosa (Charlize Theron). Tá odkloní konvoj prevážajúci vzácnosti vodcu Immortana Joa. V tej chvíli sa spustí zbesilá jazda a boj o život. Našťastie sa Furiose do cesty pripletie nevyspytateľný šialený Max (Tom Hardy).

(zdroj: Warner Bros.)

Na staré kolená sa režisér George Miller prekonáva a ponúka nám ABNORMÁLNE NESKUTOČNÉ ŠIALENSTVO!!! Nie že by doteraz jeho filmografia nemala nejaké tie klenoty, ale to, čo predviedol teraz, vyráža dych! George Miller, tvorca kultovej série Šialený Max (Mad Max, 1979/ Mad Max 2: The Road Warrior, 1981/ Mad Max Beyond Thunderdome, 1985) s vtedy začínajúcou hereckou hviezdou Melom Gibsonom, stvoril bizarný post-apokalyptický svet, ktorý zanechal v kinematografii razantnú stopu a doteraz má svoje neotrasiteľné miesto. Po tomto úspechu ale diametrálne zmenil svoje filmové portfólio a venoval sa skôr uvoľnenej rodinnej zábave. Ponúkol svetu filmy ako Prasiatko Babe v meste (Babe: Pig in the City, 1998) alebo úspešný animovaný film Happy Feet (2006) ocenený aj Oscarom. Našťastie sa ale po dosť dlhej prestávke k tejto post-apokalyptickej téme vrátil. Asi nikto nečakal, že bude prekonávať sam seba, aj keď už samotné ukážky na film dokázali výdatne navnadiť.

(zdroj: Warner Bros.)

V tomto novom pokračovaní s veľmi štedrým rozpočtom vsadil na niekoľkých známych hercov, ale nikto z nich nebol až takým veľkým ťahákom, ktorý by len vďaka svojmu menu pritiahol davy filmových fanúšikov. Skôr išlo o hercov, ktorí sa dokážu svojim úlohám naplno odovzdať tak, ako to kedysi predvádzal Mel Gibson. Tentokrát ho nahradil výborný Tom Hardy.

(zdroj: Warner Bros.)

A aj keď dialógovo to nie je z jeho strany žiadna smršť, tak nám to po celý čas vynahrádza pri svojej zádumčivej postave obratnou gestikuláciou a fyzickým zápalom pre danú postavu. A veru má sa čo oháňať. Okrem iných postáv tu vynikne hlavne vodcovská Furiousa v podaní Charlize Theron a uletený Nicholas Hoult. Obaja, tak ako plejáda ďalších postáv, si viditeľne slušný čas odbili u maskérov. A nevyhneme sa tu ani množstvu doslova bizarných postáv v podobe nechutne pokrútených tvárí alebo ohyzdných tiel či iných ponúknutých úchylných nechutností. Je to špinavé do mrku kosti. Ale všetko toto zhnusenie tu zapadá tak, ako má a dotvára ten správny podmaz.

(zdroj: Warner Bros.)

Pravda, na nudu tu nie je priestor. Aj keď príbehovo to nemá žiadne veľké odbočky, ide prevažne o nadmerne dynamickú jazdu v doprovode s burácajúcou hudbou od skladateľa Junkie XL. Neskutočnú atmosféru spravia kaskadérske kúsky, naháňačky na tých najčudnejších autách, veľkolepé výbuchy a úžasná, dravá a účelová kamera. Obrazovo to ešte efektne dokresľuje 3D rozmer a celkovo film oplýva výpravnosťou, aká sa už v dnešnej dobe často nevidí. V podstate tu nie je čo vytknúť. Mad Max je pedantne vyšperkovaný film po všetkých stránkach. Počítačové triky sú pre tento film skôr len vedľajšou kulisou. Doplnkom, ktorý nebije do očí tak, ako v novodobých vysokorozpočtových filmoch. Stará poctivá filmárčina tu má svoje čaro a je pre tento film veľkým plusom. Najradšej by som videl Oscara za réžiu v rukách George Millera. Za to, čo predviedol, by si ju jednoznačne zaslúžil!

(zdroj: Warner Bros.)


Originálny názov filmu:
Mad Max: Fury Road
Rozpočet:
$150 miliónov
Otvárací víkend v USA:
$45,428,128
Tržby v USA:
$153,636,354
Tržby mimo USA:
$221,100,000
Tržby Celosvetovo:
$374,736,354

V Slovenských kinách od: 14.05.2015

Na DVD a Blu-ray od:  16.09.2015

maximusfilm

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
21 − 14 =