Mad Max zvalcoval Oscarov, Ex Machina prekvapila

Tak sme sa dočkali. A aj Leo sa dočkal. Akadémia rozdala ďalšiu sadu zlatých plešatých chlapíkov a je skvelé, že neobišli ani nám žánrovo blízke filmy.

Najviac nádejí sme vkladali do adrenalínovej jazdy Mad Max: Fury Road, ktorá si vyslúžila desať nominácií. Dá sa povedať, že Mad Max sa stal víťazom večera, aspoň čo sa týka získaného počtu Oscarov. Celkovo premenil šesť nominácií – najlepší mix zvuku, najlepší strih zvuku, najlepšie kostýmy, najlepšie masky, najlepšia výprava, najlepší strih. Z čisto technických nominácií nepremenil už iba najlepšie vizuálne efekty a kameru. Zo vzácnejších nominácií, ako najlepšia réžia a najlepší film, síce nepremenil ani jednu, ale aj tak šesť Oscarov je pre tento film úžasný výsledok.

Jedno z prekvapení večera bolo sci-fi Ex Machina a jeho víťazstvo v kategórii najlepšie vizuálne efekty. V tejto kategórii porazilo aj také ťažké váhy ako už spomínaný Mad Max, Star Wars: The Force Awakens, Martian alebo The Revenant. Filmu sa síce nepodarilo premeniť nomináciu za najlepší pôvodný scenár, ale ak by v tejto kategórii porazil víťazný Spotlight, bolo by to už asi veľa prekvapení.

Víťaz Zlatého Glóbusu, BAFTA a najväčší favorit v kategórii najlepší animovaný film – Inside Out obhájil svoju nomináciu a potvrdil tak očakávania. Nepremenil nomináciu za najlepší pôvodný scenár, ale tu sa víťazstvo ani príliš neočakávalo.

Úplne vyhoreli Star Wars: The Force Awakens, ktoré nepremenili ani jednu zo svojich štyroch nominácií v technických kategóriách. Okrem toho Star Wars bojovali aj v kategórii najlepšia hudba, ale John Williams ďalšieho Oscara nezískal. Vyfúkla mu ho ďalšia legenda Ennio Morricone, ktorý získal svojho vôbec prvého Oscara.

Marťan však skončil ešte horšie. Nepremenil ani jedinú zo siedmich nominácií. Matt Damon nemal pri DiCapriovi šancu v kategórii najlepší herecký výkon a rovnako film nepochodil ani v kategórii adaptovaný scenár. Rovnaké fiasko to bolo aj vo všetkých technických kategóriách.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách!

 

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
17 − 9 =