Site icon Multiverzum

Monštrum prichádza z bažín

Ľudia sa mu vyhýbajú. Nemajú pochopenie pre monštrum z bažín. Smrdí im, deti sa ho boja, posielajú ho do ZOO a záujem vyvoláva len u lovcov kuriozít. Mnohí z neho majú strach. Oprávnene?

 

Thunderbolts Vol. 1 #154 Zdroj: marvel.com

 

Man-Thing, alebo ak chcete Dr. Theodore, „Ted“ Sallis je výtvorom tímu tvorcov, ktorý pozostával z mien  Stan Lee, Roy Thomas, Gerry Conway a kreslič Gray Morrow. Po prvý raz sme ho mali možnosť vidieť v komikse Savage Tales #1 (05/1971). Neskôr sa vyskytoval v rôznych hororových sériách, ako napríklad Adventure into Fear, aby v roku 1974 dostal aj vlastnú, všeobecne veľmi dobre hodnotenú sériu. Naposledy sa ukázal v roku 2015 v minisérii Howling Comandos of SHIELD. Tento úlet sa však, žiaľ, dočkal iba šiestich dielov.

 

Savage Tales #1 (1971)/The Man-Thing #1 (1974) zdroj: comicvine.com

 

Príbeh nedávno odštartovanej sólovky by sa dal rozdeliť na dve roviny. Prvá sa zaoberá životom Man-Thinga v súčastnosti, kým druhá rieši jeho vznik.  Najskôr by som sa pristavil pri tej druhej, restrospektívnej rovine. Páči sa mi, že retrospektívu nie je cítiť len v príbehu, ale aj v celkovom vyznení stránok. Trochu retro je kresba, spôsob rozprávania, a aj dianie ako také je priam klasické, aké sme mohli vidieť svojho času v už spomenutých hororových Marvel magazínoch. Zároveň táto linka zobrazuje počiatky Man-Thinga aj pre ľudí, ktorí o tejto postave doteraz nemali žiadnu predstavu. Sledujeme totiž aj dianie, ktoré bezprostredne predchádzalo stvoreniu monštra. Je to teda zaujímavý retro akčný origin.

 

Man-Thing #1 (2017) Variant Cover – Ron Lim – Zdroj: marvel.com

 

Druhá línia už taká jednoznačná nie je. Respektíve, jej kvalitatívna úroveň je o niečo nižšie. Zo začiatku síce sledujeme retro akciu, ktorá to hrotí do maxima. V momente, keď už človek rozmýšľa nad tým, čo si to otvoril za divnú záležitosť, ponúka zaujímavý twist. Žiaľ, silné stránky tejto roviny sa tým končia. Sledovať totiž monštrum, ktoré sa prechádza ulicami a je šokované tým, že ho ľudia nechápu, je trochu divné. Man-Thing o sebe tvrdí, že v monštre je stále prítomné ľudské ja, avšak je otázne, či je pri zmysloch. Nechápem, čomu sa po celý čas diví. Vidieť monštrum obrastené rastlinami, ktoré smrdí ako bažina, asi nie je výnimočný zážitok. Fakt nechápe, prečo sa ľudia v lepšom prípade otáčajú, v horšom prípade po ňom pokrikujú a posielajú ho … niekam preč?  Vôbec nerozumiem tejto snahe zaradiť sa. Logiku by to malo, ak by vyšiel čerstvo z bažiny, ale takto? Po množstve rokov na scéne?

 

Man-Thing #1 (2017) Variant Cover – Francesco Francavilla – Zdroj: marvel.com

 

Rovnako rozpačitý je aj záver. Ak berieme do úvahy fakt, koľko toho má Man-Thing za sebou, je zvolený oponent zvláštny. To sa fakt nedalo vybrať niečo vhodnejšie, čo by nespôsobovalo okamžitý facepalm? Je možné, že sa to v nasledujúcich štyroch číslach nejako rozvinie a bude to dávať zmysel, avšak takto na prvý pohľad to skôr odradí od ďalšieho čítania. Je to síce v ostrom kontraste s tým, čo sme sledovali v úvode, ale možno by som viac ocenil niečo takéto, nie však tak hrotené, ako túto snahu byť originálny.

 

Man-Thing #1 (2017) – Tyler Crook – Zdroj: marvel.com

 

Veľmi svieža je backstory, ktorú tiež napísal R. L. Stine (Goosebumps), scenárista celého čísla. Nesie sa vo veľmi príjemnom retro štýle, plus má v sebe dostatok čierneho humoru a krutej irónie. Tak, ako to bolo svojho času zvykom. Môžeme len dúfať, že Man-Thinga Stine v nasledujúcich zošitoch dokáže vmanévrovať do zaujímavejších vôd. Ak by sme však mali sledovať dve tak kvalitatívne rozdielne roviny, bola by to škoda. Najmä ak ide o postavu s tak rozsiahlou mytológiou.

 

 

Ak ste si túto sériu ešte neobjednali, kontaktujte Komiksový raj!

 

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách!