Manga Mesiáš

Keď prišla ponuka na túto zvláštne zaujímavú vec, prihlásil som sa na recenzovanie. Manga mesiáš. Očakával som zaujímavé spracovanie biblických príbehov Japoncami. Mám napozeraných pár anime filmov a seriálov a načítané mangy, preto pri pohľade na obálku, kde stálo „Prišiel zachrániť svet… alebo ho zničiť?“, som čakal nejakú šialenosť typu Neon Genesis Evangelion (len nie takú depresívnosť), preštylizovaných anjelov a démonov, ako sa rúbu, a do toho si Ježiš s jeho učeníkmi nasadzuje Gundam oblek a všetko tam vymláti. A samozrejme, obrovské meče, špeciálne útoky a vykrikujúce postavy v berserk móde… No dobre, až takú šialenosť som nečakal, ale jednoducho zábavnú mangu s epickými výjavmi z Biblie.

Na úvod by som rád poznamenal, že mám za sebou kresťanskú výchovu a dokonca som istý čas pôsobil aj ako miništrant (ale to som bol ešte malý a riešil som skôr nindža korytnačky), preto si myslím, že mám asi správne predpoklady. K dielu som pristupoval bez ateistickej predpojatosti a hystérie „Blueeee, eeeh náboženstvo!!!“ (no ofense) a skôr ma zaujalo, ako k západnému náboženstvu pristupujú Japonci s ich folklórom, kultúrou a historickým vývojom spoločnosti. Tak sa teda do toho pusťme.

Odpusť im, Bože, lebo nevedia, čo činia.

Ako častý návštevník nedeľných omší (a bývalý častý pozorovateľ televízie, častý čitateľ Wikipedie a všeobecne priemerne závislý užívateľ internetu…) som dobre oboznámený s biblickými príbehmi zo Svätého písma, a teda aj s príbehom o Ježišovi z Nazaretu. Aby bolo jasné, Manga Mesiáš nie je prvý komiks, kde by sa Ježiško ukázal. Objavil sa v rôznych komiksových karikatúrach (Jesus Christ: In the name of Gun – celkom vtipná vec), náboženských kritikách (Chronicles of Wormwood od Gartha Ennisa – Ennis je najväčší pán) alebo v komiksových adaptáciách a prepisoch Biblie.

A aj táto kniha je, žiaľ, iba adaptácia častí evanjelií zameraných na Ježiša a jeho učeníkov určená pre mladších čitateľov. A, bohužiaľ, nie práve najlepšia. Podotknem, že už od začiatku som s knihou zápasil a od prvých stránok bol pre mňa problém, ako postavy rozprávajú a reagujú. Najprv som to zvaľoval len na preklad a redakciu, ale… akosi som nemohol v knihe nájsť, kto to prekladal a kto bol editorom. Vo všeobecnosti, kto to na Slovensku vydal? Asi mám len zlý výtlačok, možno mi chýba strana a MOŽNO som sa mal obrátiť na našu redakciu. Ja som sa však obrátil na internet a webovú stránku, ktorá je uvedená v knihe, ale tam na mňa svietilo len veľkým písmom UNDER CONSTRUCTION (momentálne už funkčná). Uspokojil som sa s tým, že sa prekladateľ „zabudol“ podpísať alebo to tí Japonci prefrčali Google translátorom.

Spať ku knihe. Postavy rozprávajú veľmi jednoducho, občas neprirodzene, čo sa bilo s podrobným vysvetľovaním podobenstiev od Ježiša. V jednom momente som si myslel, že vytiahnu excelovskú tabuľku. Rozumiem, že je to pravdepodobne určené pre deti, ale to stále neznamená, že nemôžete napísať plynule a realisticky rozprávajúce sa dospelé charaktery, ktoré nebudú mať výrazové prostriedky desaťročného dieťaťa.

Na druhú stranu oceňujem už spomínané vysvetľovanie Ježišových podobenstiev, nech je to aj detská kniha, stále ponúka myšlienky na zamyslenie a pre menšieho čitateľa je to plus, keď vie, o čom Ježiš rozpráva. Ich negatívom však je to, že pre dospelého čitateľa pôsobia až dogmaticky, neposkytujú priestor na premýšľanie. A pre detského čitateľa, odvážim sa tvrdiť, až vymývačsky. To, čo povie Ježiš, je po vysvetlení učeníkmi jediné správne a každý, kto sa toho nedrží, je zlý.

Čo sa týka postáv, okrem Ježiša sú tu aj jeho učeníci, a to prevažne PeterOndrej, Jakub, JánBartolomej. Objaví sa aj zbytok, ale buď nedostanú priestor vôbec, alebo len menší štek. Ježiš je síce superhviezda a všade, kam vkročí, spôsobuje rozruch, ale viac som ho vnímal ako nudného láskavého rodiča, ktorý sa musí starať o partiu deciek – o svojich učeníkov. Tí sú na rozdiel od neho trúbky, ktoré potrebujú viesť za ručičku. Ale práve to je ich plus, pretože pôsobili sympaticky a vytvárajú komickú zložku celého diela.

Ďalším problémom knihy bol príbeh, ktorý je neustále repetitívny. Síce mapuje celý život Ježiša, od jeho narodenia cez ukrižovanie až po jeho vzkriesenie, avšak tieto tri významné udalosti tvoria asi ¼ knihy. Zvyšok tvorí Ježišovo putovanie po krajine a robenie zázrakov, no stále je to to isté. Príklad: Ježiš príde do mesta/osady – veľký rozruch – Ježiš vykoná zázrak – učeníci uveria, že je Boží syn. A práve s učeníkmi je najväčší problém. Už sú ultimátne presvedčení, že Ježiš je Boží syn, keď tu zrazu pri ďalšom zázraku bolo potrebné znova ich presvedčiť, pričom ich pochyby nie sú zreteľne popísané. A o Judášovi ani nehovorím, ten sa lusknutím prstov proste obrátil a zradil.

A kresba. Tak tá je strašne zlá. Pani Kozumi Shinozawa sa asi venuje niečomu inému a toto kreslila pravdepodobne vo voľnom čase. Proste amaterizmus, odfláknuté prostredie, objekty bez detailov, ako aj postavy, využívanie nejakého grafického programu tiež na amatérskej úrovni, čo sa neskutočne bilo s pôvodnou kresbou. Proste to vyzerá ako fan-art nejakého stredoškoláka, čo vie trochu kresliť, ale inak sa tomu viac nevenuje. Oceňujem ale využívanie mangoidných expresívnych prvkov. Či už komediálnych (prevažne), alebo hororových pri posadnutí diablom. Vo výsledku sa ale na to veľmi dobre nepozerá, ale ja som už zmlsaný inými vecami a detským čitateľom to môže byť jedno.

No, nepotěšil jste mě, a ani… ani já vás nepotěším.“

Ďakujeme e-shopu Nekonečno za recenzný výtlačok! Zakúpiť si túto mangu môžete priamu na tomto odkaze.

Základné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: neuvedené
  • Autori: Kozumi Shinozawa a Hidenori Kumai
  • Počet strán: 288
  • Väzba: brožovaná väzba
  • Rozmer: 210 x 140 mm
  • Jazyk: slovenský
  • Rok vydania: 2018

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Kraken

Ja sa tu len flákam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
30 − 2 =