Marvel News #138: Top Marvel 2019

V Marvel News sa zväčša venujeme novinkám a udalostiam, ktoré nás len čakajú. Dnes to však bude inak. Rok 2019 máme za sebou a tak je na čase bilancovať. Čo zaujímavé pre nás Marvel minulý rok priniesol? Aké príbehy a udalosti sa podarili? Čo si treba pripomenúť, ak vám to náhodou ušlo? Všetky odpovede na tieto otázky nájdete v našom rebríčku toho najlepšieho za rok 2019.

 

10. Annihilation: Scrouge

Event, ktorý uzavrel rok 2019, si svojou jednoduchosťou a dobrým spracovaním vyslúžil miesto v našom rebríčku. Odkazujúc sa na kozmickú melu Annihilation sa do problémov pre zmenu dostáva Negatívna zóna. Na scénu sa dostávajú známe postavy ako Silver Surfer, Beta Ray Bill, Nova a Fantastic Four, aby pocítili silu blížiacej sa katastrofy. A spoločný menovateľ všetkých problémov je viac ako zaujímavý.

Annihilation: Scourge

9. Meet the Skrulls

Miniséria Meet the Skrulls sa tak trochu zviezla na „Skrullmánii„, ktorá tento rok vznikla, avšak kvalitu tohto komiksu to ani trochu neznižuje. Dvojica Robbie Thompson a Niko Henrichon vytvorili príbeh, ktorý ide v šľapajách úspešného Visiona od Toma Kinga. Aké je to byť Skrullom a tváriť sa ako bežná rodinka v našom svete? Otec pracuje u Starka, mama v kancelárii senátora a deti Jennifer a Alice navštevujú miestnu školu. A samozrejme problémy na seba nenechajú dlho čakať.

Meet the Skrulls

8. Conan

Rok 2019 znamenal pre Marvel návrat práv na Conana a jeho svet. Už začiatkom roka sme sa tak dočkali rozbehnutia sérií Conan the Barbarian a Savage Sword of Conan. Obe boli veľmi pozitívne prijaté a sú bezpochyby kvalitné. Tu ale Conanovo vyčíňanie neskončilo. Netrvalo dlho a Conan sa stal súčasťou série Savage Avengers a nasledovalo aj množstvo minisérií, ktoré svet založený na práci Roberta E. Howarda ďalej rozširovali. A to samozrejme nie je všetko. Na rok 2020 plánuje Marvel v budovaní tohto sveta pokračovať a fanúšikovia Howardverse si tak určite prídu na svoje.

Conan

7. Thor – War of the Realms

Cesta Jasona Aarona pri Thorovi sa v roku 2019 skončila. A ak túto postavu sledujete dlhšie, musíte uznať, že Jasonova stopa je obrovská. V roku 2019 sa stal Thor ústrednou postavou eventu War of the Realms, ktorý Aaron avizoval v náznakoch už v príbehoch pred pár rokmi. Obrovský súboj svetov a následná miniséria King Thor ukončila jednu éru a ukončila ju vo veľkom štýle. Jason Aaron a jeho práca na Thorovi v roku 2019 si určite zaslúžia mať svoje miesto v našom rebríčku.

War of the Realms

6. Spider-Man Life Story

V zošite Amazing Fantasy #15 mladého Petera Parkera pohrýzol rádioaktívny pavúk a vznikol tak jeden z najpopulárnejších hrdinov histórie komiksu. V reálnom svete od tohto momentu už prešlo 57 rokov. Čo by sa stalo, ak by rovnakú porciu času prežil aj Peter? Spider-Manov príbeh tak trochu inak, reflektujúci na všetko dôležité naprieč dekádami. Šesťdielnu sériu Spider-Man: Life Story napísal Chip Zdarsky a nakreslil Mark Bagley.

Spider-Man – Life Story

5. Marvel #1000

V rámci svojho 80. výročia vzniku sa Marvel rozhodol zrealizovať unikátny projekt. Celú svoju históriu sa rozhodol zrekapitulovať sériou jednostránkových príbehov, na ktorých tvorbe sa spolupodielali desiatky scenáristov, kresličov a ďalších podporných profesií. Celé to mal pod palcom Al Ewing a podarilo sa mu vytvoriť naozaj reprezentatívnu antológiu príbehov, ktoré sa snažili zachytiť všetko podstatné.

Okrem tohto takmer 90-stranového zošita si Marvel svoje výročie pripomínal aj v priebehu roka množstvom špeciálov, one-shotov, návratmi známych tvorcov a podobne. Zošit Marvel #1000 bol skvelou čerešničkou na torte celoročného pripomínania si tohto míľniku.

4. Dawn of X

Táto línia vychádza priamo z udalostí House of X/Powers of X. Ide o šesticu sérií, ktoré odštartovali nové dianie vo svete X-Menov. Všetky už za sebou majú niekoľko čísiel, a tak už môžeme hodnotiť. A či už na základe reakcií fanúšikov, alebo na základe predajov, sa musí Dawn of X hodnotiť pozitívne. Hlavnou sériou je samozrejme séria X-Men. Do portfólia tejto rady však patria aj magický Excalibur, akčný X-Force, atmosferický Fallen Angels, dobrodružný Marauders a suverénne najúspešnejší New Mutants. A to nie je všetko. Už čoskoro sa svojej série dočká Wolverine, Cable, ale aj banda vyvrheľov Helions. Dawn of X je jednoducho skvelá udalosť a keďže si v nej musí nájsť každý fanúšik mutantov niečo zaujímavé, je v rebríčku tak vysoko.

Dawn of the X

 3. Venom/Absolute Carnage

Donny Cates rozbehol sériu Venom v roku 2018 a prekopal túto postavu od základov. Našli sa síce fanúšikovia, ktorým to nebolo po chuti, ale väčšina hltala jeden zošit Venoma za druhým. Z Catesa sa stala doslova superstar a nič mu teda nebrátilo v tom, aby cez leto tohto roku postaval na základe svojho príbehu veľký event plný symbiontov.

Carnage si zaumienil zlikvidovať všetkých, ktorí kedy boli spojení so symbiontmi. Chce z nich získať fragment, ktorý v hostiteľoch ostáva, a ak sa mu to podarí v dostatočnom množstve, bude to znamenať veľký problém. Príbeh je možno jednoduchý, ale stojí na základoch, ktoré Cates za posledné obdobie vytvoril. Dobré je tiež to, že sa dá naskočiť aj v tomto zošite a nemusíte mať Venoma načítaného (aj keď by to bola určite škoda). Všetko podstatné sa dozviete prakticky v úvodnom zošite. Kresba je tiež skvelá a Carnage a jeho nohsledi vyzerajú parádne. Nechceli by ste ich stretnúť ani v dobre osvetlenej uličke.

Tak ako každý event, aj tento má množstvo tie-inov a minisérií, ktoré ho rozširujú, ale tu už sa dá vyberať podľa chuti. Ak je vám teda Venom, respektíve Carnage sympatický, v rukách Donnyho Catesa sú obaja vo skvelej forme.

Absolute Carnage

2. Immortal Hulk

Séria Immortal Hulk síce začala vychádzať cez leto roka 2018, avšak nevyfučala do prázdna. Skôr naopak. Na pulty sa čoskoro dostane už 27. číslo a aj napriek tomu, že už dávno nejde o novinku, táto séria stále rezonuje. Prečo je to tak?

Scenárista Al Ewing zobral postavu, ktorá bola po udalostiach v Civil War II mŕtva, a tak trochu v exile. Vrátil ju opäť na scénu a vrátil ju tak, ako sme ju mali v minulosti všetci radi. Ewing vrátil Hulkovi hororové prvky a doslova v ňom prebudil monštrum. Zároveň nezabúdol ani na rovinu Brucea Bannera, ktorý má so svojim alteregom nemalé problémy. Séria Immortal Hulk využíva atmosféru starých hororových príbehov a nebojí sa ukázať Hulka ako nemilosrdnú beštiu odtrhnutú z reťaze. Zároveň je to však aj skvelá sonda do psychológie unaveného a utrápeného muža. V mnohých rebríčkoch sa táto séria objavuje na vrchole a aj v našom prehľade to bolo viac ako tesné.

Immortal Hulk

1. House of X/Powers of X

Až na pár výnimiek boli mutanti v poslednej dobe vždy na druhej, niekedy až na tretej koľaji. Chcelo to zásadnú a radikálnu zmenu. Sám C.B. Cebulski sa po svojom nástupe na čelo Marvelu vyjadril, že chce opäť vrátiť mutantov na výslnie. A tak prišiel Jonathan Hickman.

Hickman je scenárista známy svojimi komplikovanými príbehovými konštrukciami, ktoré do seba zapadnú až po desiatkach zošitov. Na svoje vízie potrebuje minimálne dve série, niekoľko príbehových a časových línií – skrátka to nevie robiť jednoducho (super príklad sú série Avengers/New Avengers). A v podobnom duchu sa nesie aj dvojica sérií House of X a Powers of X (nie x, ale ten – desať). V celkovo 12 zošitoch Hickmen úplne prekopal všetko, čo sme kedy o X-Menoch vedeli a predostrel nám nový svet mutantov. Po prvých zošitoch síce mohla menej odolného čitateľa rozbolieť hlava, ale následne do seba všetko krásne zapadlo. Vietor, ktorý Hickman urobil, je natoľko jedinečný, že si jednoznačne zaslúži prvé miesto za rok 2019.

House of X / Powers of X

Je nutné spomenúť aj…

Medzi série, ktoré sa do TOP 10 nedostali, ale určite by si zaslúžili spomenúť, by som zaradil nasledovné:

Guardians of the Galaxy / Silver Surfer Black – Donny Cates sa tu blázni rovnako, ako pri sérii Venom.

Daredevil – túto postavu prebral Chip Zdarsky a tiež sa mu s ňou viac ako darí.

West Coast Avengers – uletená záležitosť, ale ak vám sadne, budete nadšení.

Valkyrie – spin-off udalostí War of the Realms, ktorý sa zameriava na Jane Foster v úplne novej úlohe.

Shuri – samostatná séria postavy známej najme vďaka Black Pantherovi.

 

Nezabúdajte, že Marvel News nájdete aj na Youtube!

 

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
18 ⁄ 6 =