Marvel News #48

Dnešné Marvel News budú trochu iné. Je to spôsobené tým, že noviniek nie je až tak veľa, a ak aj nejaké sú, točia sa okolo Secret Empire, ktorému by som sa dnes rád vyhol. Tomuto nedávno ukončenému eventu budeme venovať dostatok priestoru v ďalšom čísle Marvel News. O čom si ale budete dnes čítať? Gro dnešných Marvel News budeme venovať legende, ktorá by sa pred pár dňami dožila 100 rokov.

 

(zdroj: wiki)

 

Meno Jack Kirby je známe asi všetkým, ktorí sa o komiks zaujímajú aspoň trochu vážnejšie. Ostatní toto meno nevnímajú skoro vôbec, pritom si to bezpochyby zaslúži. Veď uznajte, že Stana Lee pozná prakticky každý a dokonca aj ten, kto o komiks ani nezakopol. Jack, ktorého dosah na komiks je minimálne rovnaký, ak nie väčší, ostal dodnes v Stanovom tieni. A dovolím si tvrdiť, že neprávom.

 

(zdroj: comicvine.org)

 

Jack Kirby sa narodil 28. augusta 1917 ako Jacob Kurtzberg v rodine židovských emigrantov z Austrálie. Jeho rodina sa presťahovala do New Yorku a rozhodla sa tam usadiť. Jackov otec pracoval v továrni a jeho matka bola ženou v domácnosti. Keďže vyrastal v dosť pofidérnej štvrti, často sa stával súčasťou pouličných bitiek a údajne preto sú bitky z Kirbyho pera tak realisticky nakreslené. Umenie však bolo to, pre čo sa Jack narodil. Keďže pochádzal z chudobných pomerov, začínal ako kreslič-samouk. Dostal síce ako 14-ročný možnosť nastúpiť na Pratt Institute v odbore kresba, ale táto epizóda trvala len týždeň, keďže tam nebol spokojný. Začal preto kresliť krátke stripy pre noviny.

 

Strip The Blue Beetle napísaný pod pseudonymom Charles Nicholas (zdroj: kirbymuseum.org)

 

V roku 1936 sa stal súčasťou Lincoln Newspaper Syndicate a pokračoval v kreslení stripov na objednávku. V roku 1939 začal robiť pre spoločnosť Fleischer Studios ako animátor, ale ani tam nebol spokojný, keďže spoločnosť Fleischer prirovnal k manufaktúre, v akej pracoval jeho otec. Po práci pre Fox Feature Syndicate sa začali diať dnes už legendárne veci. Nástup do Timely Comics (predchodca Marvel Comics) a jeho spolupráca s Joe Simonom vytvorila v roku 1940 legendárnu postavu Captaina Americu. Spolupráca Simon-Kirby znamenala nové postavy nielen pre Timely Comics, ale aj pre National Comics Publications (dnešný DC Comics).

 

 

Potom, ako sa vrátil z II. svetovej vojny, pracoval Kirby pre niekoľko vydavateľov vrátane DC alebo Harvey Comics. V 50. rokoch zakotvil v Atlas Comics, čo je len ďalšie označenie spoločnosti, z ktorej sa neskôr stane Marvel.

Veľké veci sa ale začnú diať v 60. rokoch, keď Kirby a Stan Lee svojimi nápadmi zachránia krachujúcu spoločnosť. Vytvorili charaktery ako Fantastic Four, X-Men alebo Hulk. Spolupráca to ale nebola bezproblémová a niektoré zo sporov nie sú doriešené doteraz a doriešené, logicky, už nikdy nebudú. V roku 1970 sa Jack Kirby rozhodol opustiť Marvel a prejsť ku konkurencii. V DC Comics samozrejme zanechal tiež obrovskú stopu a za všetko sa oplatí spomenúť titul New Gods.

 

 

Jack Kirby zomrel na zlyhanie srdca v roku 1994 vo veku 76 rokov. Od roku 1942 bol ženatý s Rosalind Goldstein, s ktorou mal 4 deti. Ako som už spomínal, doteraz sa vedú spory o to, kto toho vymyslel viac. Či to bol Jack alebo Stan. Nech je to akokoľvek, vplyv Jacka Kirbyho na komiksový priemysel je nepopierateľný a laickej verejnosti nie je známy asi len preto, že nebol taký showman ako Stan Lee.

 

(zdroj: wiki)

 

Ak si chcete pozrieť prehľad tvorby Jacka Kirbyho trochu podrobnejšie, odporúčam stránku CBR, kde vytvorili galériu 100 postáv, na ktorých tvorbe sa podieľal. Nájdete tam Ant-Mana, Black Panthera, Bloba, Groota, Howling Commando a veľa iného.

 

 

Asi najočakávanejšou udalosťou posledných dní bolo uzavretie eventu Secret Empire. Fanúšikov Star Wars určite potešila premiéra sólovky Mace Windu. Pokračovanie Generations už je bežnou súčasťou každého týždňa a tentokrát to bolo v hlavnej úlohe s dvojicou lukostrelcov.

 

America #6
Black Panther And The Crew #6
Black Panther #17
Deadpool #35
Doctor Strange And The Sorcerers Supreme #11
Generations Hawkeye & Hawkeye #1
Guardians Of The Galaxy Telltale Series #2
Infamous Iron Man #11
Jean Grey #6
Mighty Captain Marvel #8
Moon Girl And Devil Dinosaur #22
Secret Empire #10
Spider-Gwen #23
Star Wars Jedi Of The Republic Mace Windu #1
Star Wars #35
Thanos v2 #10
Uncanny Avengers v3 #26
X-Men Blue #10

 

 

Ďalšie, tentokrát špeciálne, Marvel News sú na konci. Pokiaľ nám nezavolá Conor McGregor, že potrebuje parťákov na to, aby zapil prehru, budeme tu aj o týždeň. Dovtedy sledujte Multiverzum na FB a čítajte komiksy!

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
7 + 23 =