Marvel News #51

Minulý týždeň odpremiérovala séria, na ktorú sa určite s nádejou upierali zraky mnohých fanúšikov. Ak nerátame rok 2015 a krátku 4-dielnu sériu, mali Runaways vcelku dlhú prestávku. Volume 3 sa skončilo v roku 2009 a odvtedy bola možnosť vidieť iba jednotlivcov v rôznych iných sériách. Teasovanie avizovalo návrat všetkých (aj mŕtvych) postáv, a tak boli očakávania vysoké. Ako teda dopadlo prvé číslo?

 

 

Žiadny veľký štart sa, žiaľ, nekoná. Prvé číslo Runaways bolo na môj vkus príliš komorné. Rozumiem zámeru scenáristky Rainbow Rowell, ktorá si toho nechcela naložiť na prvé číslo zbytočne veľa, ale pre niekoho, kto Runaways pozná, to bolo prakticky zbytočné čítanie. Cieľovou skupinou štartu Runaways sú čitatelia, ktorí o tomto teame absolútne nič nevedia. Rowell sa rozhodla prvý zošit venovať jednému charakteru a tak Nico Minoru predvádzala svoju „one witch show“. Máme tu jemne naťuknutú jej minulosť, vysvetlenie jej rozpoloženia a potom aj to, ako jej Chase rozkopne dvere s polomŕtvou Gert v rukách a zoznamujeme sa aj s jej schopnosťami. Trochu priestoru dostane aj Chase, ale veľmi málo. A Gert? Ako vzkriesili tento charakter? Hlúpo. Neznášam, keď to scenáristi používajú a v tomto prípade je to ten najjednoduchší spôsob ako to mohli urobiť. Žiadna invencia. Ako to urobili, som zakryl do spoileru.

 

Spoiler
CESTOVANIE V ČASE!!! OMG.

 

Ostatných „spoluzakladateľov“ Runaways sme ešte nemali možnosť vidieť, takže asi budeme najbližších pár čísiel sledovať ich predstavovanie. Rozumiem, že pre nových čitateľov je to ideálne a najmä im chcem tento komiks odporučiť, keďže nemusia poznať prakticky nič z histórie a práve preto si možno tento komiks užijú. Dlhoroční čitatelia si však musia počkať, kým sa toto „intro“ skončí a prídu na rad plnohodnotné príbehy.

 

 

Štart Marvel Legacy sa blíži a delia nás od neho už len dni. One-shot od dua Aaron-Ribic, ktorý to všetko rozbehne, príde na pulty predajní 27. septembra. V nedávnom rozhovore pre Entertainment Weekly šéfredaktor Axel Alonso povedal, že Marvel Legacy je Act 3 väčšieho plánu Marvel Univerza. Tzv. druhá fáza, Act 2, bolo vraj obdobie, keď zobrali ikonických hrdinov z ihriska a nahradili ich novými, mladými, ale aj už známymi charaktermi. Ako príklad uviedol Riri Williams, Amadeusa Cho, Jane Foster alebo Sama Wilsona. Návrat klasických postáv bol podľa Alonsových slov neodvratný a Marvel to od začiatku plánoval. A práve o tom má byť Legacy. Uviedol tiež, že je otázne, či bude Marvel Universe pre všetky postavy dostatočne veľké.

 

 

Na jednu stranu tieto vyjadrenia veľmi pripomínajú fázy filmového vesmíru MCU, kde je všetko súčasťou veľkého plánu. Na druhú stranu to ale vyzerá skôr ako aliby, ktoré ospravedlňuje fakt, že Marvel vypočul nariekanie fanúšikov, ktorí sa nevedeli vysporiadať s absenciou svojich obľúbených hrdinov. Nech je to, ako chce, verme, že Legacy sa podarí a pre Marvel sa začne nová, úspešnejšia fáza.

 

 

Svojej definitívnej bodky sa dočkal event Secret Empire. Záverečného čísla sme sa síce dočkali už pred nejakou dobou, avšak posledný sumár sme si mohli prečítať až v komikse Secret Empire Omega, ktorý vyšiel minulý týždeň. Keď sa na event Secret Empire pozrieme zoširoka, je to event dvoch tvárí. Príbehovo to nie je vôbec katastrofa a až na trochu nevyrovnané finále ma dianie vcelku bavilo. Spoločnosť zotročená totalitou, kde sa zlo dostalo k moci legálnymi prostriedkami, bola zobrazená skvele. Zúfalstvo, odboj, zobrazenie propagandy – toto všetko fungovalo. Na druhú stranu však Secret Empire trpel na to, čo sa eventom vyčíta už relatívne dlho. Sú totiž obrovské a nedá sa im vyhnúť. Dvesto tie-inov, nabúranie rozbehnutých príbehov a prakticky iba pohľad na to isté z rôznych uhlov. Verím, že po tomto monster-evente si dá Marvel naozaj pokoj minimálne sľubovaného jeden a pol roka.

 

Čo nám ale priniesol Secret Empire Omega? Spoiler čítajte na vlastné riziko.

Spoiler
Celý komiks sa nesie v duchu rozhovoru zlého a dobrého Captaina Americu. Vďaka tomuto rozhovoru máme možnosť sledovať rekapituláciu postojov a zásadných zvratov, ktorým spoločnosť čelila. Myslím, že sa vcelku podarilo vystihnúť moment, keď dobrý Cap hovoril o tom, že na symbole, ktorý predstavuje, bude vždy jazva, na ktorú ľudia nezabudnú. Do budúcnosti zaujímavý bol aj moment, ktorý veľmi pripomínal film Captain America 2: Winter Soldier. Hail Hydra povedané nenápadne do ucha Hydra Capa dáva jasne najavo, že nie všetkým sa v totalitnej spoločnosti žilo zle a nie všetci sú šťastní z porazenia Hydry. Do budúcnosti teda s Hydrou a zlým Captainom bude nutné počítať. Fanúšikovia Black Widow určite ocenili to, že im bola prezentovaná možnosť, že by Natasha nemusela byť tak úplne mŕtva (aký to šok) a že Punisher sa po tomto evente vydal na novú „krížovú výpravu“ proti Hydre, ktorou sa cíti oklamaný. Secret Empire: Omega nie je zásadný komiks, ale určite nebol prázdny alebo nepotrebný. Mnohé veci, ktoré tu zazneli, sa nám v budúcnosti ešte určite pripomenú.

 

 

Tak ako sme avizovali, uplynulý víkend sa konal v Bratislave ďalší ročník akcie Comics Salón & Istrocon. A Multiverzum tam samozrejme nemohlo chýbať. Na tému Marvel odzneli dve prednášky a obe v našej réžii. V sobotu som sa venoval začiatočníkom, ktorým som vysvetlil základné pravidlá Marvel Univerza a že sa ho vôbec netreba báť. V nedeľu sme si porozprávali o tom, čo sa v poslednej dobre v tomto komiksovom svete udialo a čo všetko sa plánuje. Všetkým zúčastneným, ktorí naplnili kapacitu prednáškovej miestnosti v sobotu do prasknutia a v nedeľu prišli aj skrz zlé počasie a skorú rannú hodinu, ďakujem. Diskusie po prednáške na chodbách festivalu boli už len čerešničkou na torte. Určite vás všetkých rád uvidím na ďalších prednáškach a akciách tohto druhu.

 

 

Tak ako každý týždeň, aj tento raz tu máme nové komiksy. Pokračovanie Generations je už klasika, graduje event Venomverse a do druhej polovice sa prehuplo aj stretko pavučích mužov Spider-Men II. Špeciálneho rozšíreného čísla sa dočká Doctor Strange. Určite je teda z čoho vyberať.

 

All-New Guardians Of The Galaxy #10
America #7
Amazing Spider-Man Renew Your Vows #11
Avengers #11
Doctor Strange #25
Generations Ms Marvel & Ms Marvel #1
Invincible Iron Man #11
Jean Grey #7
Journey To Star Wars The Last Jedi Captain Phasma #2
Luke Cage #5
Monsters Unleashed #6
Peter Parker Spectacular Spider-Man #4
Royals #8
Spider-Men II #3
Star Wars Poe Dameron #19
Star Wars v4 Annual #3
Thor vs. Hulk – Champions of the Universe #2
Totally Awesome Hulk #23
U.S.Avengers #10
Venom #154
Venomverse #3
X-Men Gold #12

 

 

Ďalšie Marvel News sú na konci. Pokiaľ sa redakcia nevydá na púť do Anglicka, aby sme sa stali Kingsmanmi, budeme tu aj o týždeň. Dovtedy sledujte Multiverzum na FB a čítajte komiksy!

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
13 × 26 =