Medzitým na inom mieste a Jaromír 99

Nedávno sa konalo prvé stretnutie Komiksového klubu, a keďže sme chceli túto akciu vyplniť čo najzaujímavejším programom, navštívili sme dve výstavy, ktoré boli pred pár dňami otvorené v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave.

V priestoroch Barokového nádvoria knižnice na Ventúrskej ulici je umiestnená výstava Medzitým na inom mieste. Ide o rekapituláciu českých komiksových dejín cez historické a spoločenské súvislosti, skrátka cez to, čo sa dialo medzitým na inom mieste. Výstava je zameraná na rôzne žánre, dôležité historické momenty a udalosti a návštevník má tak šancu spoznať „prvé storočie“ moderného komiksu. Na výstave je vidieť, že český komiks toho už má za sebou dosť. Pestrosť žánrov, postupov a prístupov je tak široká, že je viac ako isté, že si tu nájde každý niečo zaujímavé. Usporiadateľmi tejto výstavy sú České centrum a Univerzitná knižnica v Bratislave.

O kúsok vedľa, vo výstavnej sále knižnice na Michalskej ulici, bola nainštalovaná výstava Jaromír 99. Celá je venovaná vydaniu grafickej novely, ktorá vznikla na základe slávneho nedokončeného románu Franza Kafku – Zámok. Kreslič a hudobník Jaromír Švejdík alias Jaromír 99 predstavil svoj špecifický štýl, ktorý sa k tomuto absurdnému, grotesknému dielu, ktoré je plné čierneho humoru, naozaj hodí. Pre fanúšikov tohto umelca ide o povinnosť. Ak jeho prácu nepoznáte, určite sa zastavte a možno vás osloví.

Obe výstavy boli súčasťou otvorenia Bratislavského knižného festivalu 2019 a potrvajú až do 14. 6. 2019. Vstup bol voľný. Viac informácií nájdete na stránke Univerzitnej knižnice.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
1 × 28 =