Mezi řádky 8 : Orfeus v podsvětí

Séria Mezi řádky ma naučila najmä to, že príbehy sú často pravdivejšie ako skutočnosť. A skutočnosť je tiež len jeden veľký príbeh, ktorý vieme ovplyvňovať svojimi myšlienkami. Niekto viac a niekto menej. No najobľúbenejšia Leviatanova postava − či človek, rozhodnite sa sami −, Tom, má túto schopnosť najsilnejšiu.

Po tom, čo bola Didge rozpustená do príbehu a znova sa vrátila, porozprávala Tomovi, ako stretla Lizzie. Všetka Tomova nádej sa vrátila a spolu s Ritchiem, ktorý sa k nemu vrátil, policajtkou, ktorá doteraz neverila v nič nadprirodzené, a nadšencom Dannym sa vydávajú na neprebádané príbehové územie − do Austrálie. Tom dúfa, že tam bude mať možnosť vrátiť sa do príbehov napriek tomu, že Leviatan umiera.

Vďaka Didge, ktorá mu rozpovie miestnu legendu o tom, ako vznikla prvá veľryba na svete, sa Tom vydáva do útrob Leviatana. Nájsť Lizzie však nebude vôbec ľahké. Musí sa za ňou vydať do podsvetia. On sa však ocitol v krajine, do ktorej sa zliali všetky ostatné príbehy a tam chátrajú. Vidieť cnostnú Elizabeth Bennetovú, ako je ochotná za kus jedla predať svoje telo, je pre Toma rana. Nik v Leviatanovi neprosperuje, práve naopak, a môže za to vlna, ktorá postavy zmietla, keď bol Leviatan zranený. Naporúdzi je však barón Munchhausen − áno, barón Prášil −, ktorý sa rozhodol Tomovi pomôcť, nech jeho plán znie akokoľvek šialene.

Paralelne Didge s Ritchiem , ktorého donútila, riešia zvláštne prípady vrážd. (Odmietli na Toma čakať na mieste, jeho návrat môže trvať celé mesiace či roky.) V okolí malého chlapca, ktorý píše fikciu, zomierajú ľudia. Jeho príbehy majú väčšiu silu, než by sám chcel.

Prostredie podsvetia, do ktorého sa Tom vydáva, poskytlo priestor pre nový naratív a zaujímavé motívy. Tom prechádza vrstvami príbehovej reality často násilím − na sebe samom. V podsvetí však stráca pamäť. Stretáva mnohých ľudí zo svojej minulosti a čitateľa náramne zaujíma, čo mu môžu povedať, no on ich ignoruje, okrem súrodencov Cosi a Leona Chardonovcov, za ktorých smrť sa Tom vinil, aj keď sa v podstate stali tiež len súčasťou príbehu. Aj kvôli nim sa snaží vymyslieť, ako sa z podsvetia dostať. Oklamú prievozníka, berú jedlo mučeníkom, plašia valkýry. A chystajú sa za Hádom.

Tento diel je najmä o prelínaní príbehových realít. Či už je to chlapec, ktorému stačí myšlienka na to, aby zabil blízkeho človeka (má obrovskú moc a istí vyšší predstavitelia príbehov po nej náramne túžia), alebo zlievanie príbehových realít dokopy. Čo sa stane, ak sa zrazu všetky príbehové postavy ocitnú v jedinej realite (alebo príbehu)? Aj na to nám odpovedá Orfeus v podsvetí. Existuje však iba jedno peklo? A aké sú vlastne zákonitosti príbehu? Na mnohé z týchto otázok, ktoré nám trápia hlavy už počas niekoľkých kníh, konečne dostaneme odpoveď. Sledujeme Tomov prerod na sebavedomého rozprávača, ktorý pochopil, aké sú pravidlá hry, a naplno to využíva. Po všetkých udalostiach je však aj znechutenejší, cynickejší a odťažitejší. Veď ak sa človek zmieri s tým, že je súčasťou príbehu, máločo „reálne“ ho dokáže rozhodiť.

Využíva však všetky svoje vedomosti a schopnosti, čo dáva ôsmemu dielu nové grády, nie je už len bábkou v rukách iných. Teraz je to on, kto ovláda príbeh. Bude vystavený mnohým skúškam a pokušeniam a on sa nimi sebavedomo prehryzáva. Tento Tom mi je sympatický, no zdá sa, že sa rúti do osobnej tragédie. Je však pevne rozhodnutý prísť na koreň tomu, ako zachrániť Leviatana, a preto sa musí vydať do najhlbšej príbehovej vrstvy, tam, kde sa skrýva pravda. To sľubuje ďalšiu ohromne napínavú a nepredvídateľnú knihu.

Kresba mi je stále veľmi proti srsti, pokiaľ sa nad tým zamýšľam, ale naozaj na to nie je čas. Príbeh ma zakaždým pohltí tak, že sa mi s ním kresba zleje a ja mám pocit, že pozerám film. Ešte sa zďaleka nič nekončí a ôsma kniha je ďalším schodom v úžasnom príbehu o všetkých príbehoch.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Kresba a scenár: Mike Carey a Peter Gross
  • Coloring: Chris Chuckry
  • Preklad: Pert Kotrle
  • Počet strán: 176
  • Väzba: brožovaná väzba
  • Rozmer: 258 x 168 mm
  • Jazyk: český
  • Rok vydania: 2019
  • ISBN: 978-80-7449-688-2
Sériu Mezi řádky si zakúpite tu!

 

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
24 × 10 =