Mezi řádky 9 : Mýty medzi řádky

Po strastiplnej ceste podsvetím vo ôsmej knihe sa Tom Taylor prepadáva do ďalšej roviny príbehu či dimenzie. Bol tam vtiahnutý náhodou a určite nie dobrovoľne. A Mezi řádky sa tak pletú Mýty.

Deviata kniha série je, aj keď sa to už pomaly zdá nemožné, opäť celkom iná a inovatívna. Crossover medzi takými významnými komiksovými sériami bol nevyhnutný. Mezi řádky sa považujú za nasledovateľa úspechu Mýtov, ktoré dokázali, že zručne pracovať so silou slova, s obrátením známych príbehov naruby či s prinavrátením naratívov ich pôvodnému účelu – poučiť a varovať pred nebezpečenstvom – môže byť zárukou úspechu. Mezi řádky sa však neopičia, tvorcovia priniesli vlastný uhol pohľadu aj vlastný prístup k problematike.

Preto bolo len otázkou času, kým sa ich príbehové línie pretnú. Tom pristáva na neznámom mieste uprostred neznámych ľudí. Dozvie sa, že sú to mýty, ktoré bojujú o svoje prežitie. O leviatanovi veľa nevedia, ale kto sužuje ich realitu, je Pán temný, svojvoľné zlo, ktoré sa snaží podmaniť si svet a vymazať z neho mýty. Nehovoríme len o kladných postavách, mýty boli nútené sa spojiť a prehodnotiť svoj prístup, aby sa vedeli účinne brániť pred väčším zlom. O ich bezpečie sa starajú čarodeji, medzi ktorými nájdeme aj zlú čarodejnicu z perníkovej chalúpky, pani Totenkinder, po boku dievčatka Ozmo z krajiny Oz.

Tí sa snažia vyvolať najsilnejšieho čarodejníka zo všetkých a pod nohami im pristane… Tom, obyčajný človek. Na účely ich vojny proti Pánovi temnému ho Totenkinder premení na Tomyho Taylora, mocného príbehového čarodejníka, dokonca mu na pomoc privedie aj priateľov Peta a Sue.

Na druhej strane sledujeme plány Pána temného, ktorý si za ženu vzal Snehulienku a jej sedem detí prijal za svoje. Ich pravý tatko – Vlk – je totiž spútaný reťazami v kobke. Nečakajte Snehulienku, ako ju poznáte, ani príbeh, aký poznáte. To ani zďaleka nie. A tak v deviatej knihe série Mezi řádky sledujeme vojnu medzi mýtmi a zlom, pričom máme možnosť pozorovať motivácie jednej aj druhej strany.

Táto kniha poskytne pointu, ktorá otvorí opäť nové obzory ponímania príbehov. Často sa v nej narába s myšlienkou, že to, čo je skutočné na danom mieste, môže byť mýtom na inom. Nejde ani tak o multiverzum – nekonečné množstvo podobných realít s vývojom nezávislým od seba – ako skôr o rôzne svety, ktoré na seba vplývajú prostredníctvom naratívu. A táto informácia by sa nemala dostať do nesprávnych uší.

Čo mi na deviatej knihe série Mezi řádky prekážalo, bolo, že ten, kto nečítal Mýty, ale plánoval to, dostal ohromné množstvo zásadných spoilerov, z ktorých sa mi pretáčali kukučky. Je pravda, že to môže pôsobiť dvojako – buď odradiť, alebo naopak navnadiť na čítanie, pokiaľ chce človek zistiť, čo Mýty do tohto nesmierne žalostného stavu dostalo. Týmto však tvorcovia ukázali svoje karty a niekomu, kto o potenciáli Mýtov nemal predstavu, jasne ukázal, akým spôsobom príbehy ohýbajú. Čitateľ tiež musí najmä na základe domýšľavosti rozumieť jednotlivým vzťahom, ktoré medzi mýtmi panujú.

Ako pri všetkých predchádzajúcich častiach, aj tu platí, že násilím a nepríjemnými scénami sa nešetrí, v deviatej knihe si z nich môžete brať celé priehrštia a zasiahnu vás o to viac, ak nie ste zvyknutí na iný pohľad na klasické rozprávky.

Ťažko však povedať, či je táto kniha organická súčasť príbehu Mezi řádkov alebo chvíľková odbočka, ktorá bude opäť viesť na pôvodnú hlavnú cestu. Dozvieme sa to v desiatej knihe!

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Scenár: Mike Carey, Bill Willingham
  • Kresba: Peter Gross, Mark Buckingham
  • Preklad: Pert Kotrle
  • Počet strán: 144
  • Väzba: brožovaná väzba
  • Rozmer: 258 x 168 mm
  • Jazyk: český
  • Rok vydania: 2019
  • ISBN: 978-80-7449-758-2
Komiks si kúpiš tu!

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
10 + 19 =