Mezi řádky alebo Čo to znamená ponoriť sa do príbehu

Ako vám sprostredkujem zážitok z niečoho takého komplexného, viacvrstvového a úžasne nápaditého, fenoménu, ktorý pravidelne obsadzuje prvé miesta v rebríčkoch čítanosti aj ľúbivosti, dojmy z komiksovej série Mezi řádky? Vydavateľstvo Crew nám opäť dokazuje, že do našich končín prináša tie najlepšie diela, no ak chcete zistiť viac predtým, ako po sérii Mezi řádky siahnete, jednoducho vám o tom porozprávam, lebo slová a príbehy majú oveľa väčšiu silu, ako si myslíme.

Čitatelia vo svete, v ktorom sa ocitáme, podľahli najväčšiemu fenoménu v dejinách literatúry – príbehom o Tommym Taylorovi, mladom čarodejníkovi, ktorého autorom je už roky nezvestný Wilson Taylor (podobnosť s Harrym Potterom je u Tommyho čiste… jasná). Tommy si podmanil nielen detské publikum, ale aj to dospelé, na jeho základe sa vytvorilo mnoho fanúšikovských hnutí, spolkov, ale dokonca aj náboženstiev, Tommy Taylor je súčasťou každodenného života väčšiny rodín na svete. A to, že sa Wilsonov syn volá Tom a nápadne sa na Tommyho podobá, Taylorovi mladšiemu prihralo nechcenú slávu. Ale on predsa nie je tým malým chlapcom z kníh. Netuší, prečo mu to otec urobil, no snaží sa s tým žiť, ako vie, v tom lepšom prípade to využiť vo svoj prospech. Voči otcovi, s ktorým mal vždy špecifický vzťah, aj po rokoch prechováva hnev. Celý život tlačil Tomovi do hlavy najrôznejšie a na prvý pohľad úplne nepodstatné fakty o príbehoch, ktoré najviac ovplyvnili históriu. Nevenoval mu však toľko rodičovskej pozornosti a lásky, koľko by si dieťa zaslúžilo.

Veci sa dajú do pohybu, keď sa Tom vydá do vily Diodati (kde sa zrodil, okrem iného, príbehový Frankenstein, no bývali tu aj Taylorovci) na stretnutie spisovateľov. Spoznáva tam tajomnú Lizzie, ktorá vie viac, než prezrádza, no Tom to nemôže overiť, lebo vstup do otcovej starej pracovne spustí udalosti, o ktorých nemal ani tušenie. Celkom príjemný pobyt sa zmení na masaker. No ako to, že zahliadol Mingusa, lietajúcu mačku patriacu Tommymu Taylorovi v knihách? A prečo vrah nechal jeho jediného nažive? No predsa, aby hodil vinu na neho. Tom Taylor putuje do väzenia a zo symbolu, ktorému patria všetky detské srdcia, sa stáva ich nočná mora – Tommy predsa nemôže byť vrah, on je dobrý čarodejník! („Tom, volám sa Tom, nie Tommy.“) Napriek tomu, že sa proti nemu obracia celý svet, Tom získava vzácnych spojencov – Richieho Savoya, ktorý sa k nemu pridá ako novinár v utajení, a Lizzie, ktorej sa podarilo masakru ujsť, na neho tiež nezabudla. Veď existuje práve preto, aby Tommymu… ehm, Tomovi pomohla (podobnosť s Tommym a jeho dvoma mladými priateľmi z kníh, ktoré napísal Tomov otec, čisto… jasná).

Mašinéria intríg však funguje ako dobre namazaný stroj a Tom zisťuje, že ho má v zuboch istá tajná organizácia a usiluje mu o život. Jeho osud však vplýva aj na mnohých ďalších a tak jedno nešťastie vedie k druhému… V Tomových šľapajach padajú mŕtvoly, aj keď sa tomu snaží zabrániť. Začína chápať, že niečo na fungovaní sveta sa radikálne zmenilo. Tento príbeh sa formuje ináč, než by čakal. To, že o realite, v ktorej žije, skoro nič nevie, zisťuje, keď prejde pomocou Tommyho čarovnej dverovej gule do príbehu. To by predsa nemalo byť možné. A napriek tomu je Lizzie nesmierne pokojná. Kto to vlastne je? Je skutočná alebo vytvorená Wilsonom? A je skutočný Tom?

Spolu sa táto trojica vydáva po stopách významných príbehov, na miesta, kde vznikli, a všade tam, kam im Tomov stratený otec (rôznymi tajuplnými spôsobmi) nakáže ísť. Dobre. Tak sa Tom musel zmieriť s tým, že existuje istý druh mágie a on je zrazu súčasťou takejto reality. No príbehy sú mocné a hrozí, že ho premôžu. Musí sa naučiť ovládať to, na čo ho otec pripravoval celý život. Ale ako? A je Wilson naozaj mŕtvy? Tom bude musieť nahliadnuť Mezi řádky (a veď chápete, nie?).

Z príbehu som vám práve prezradila viac, než som chcela, no dúfam, že zároveň dosť na to, aby ste si nedopovedané zistili sami. Tento komiks búra žánrové štruktúry a to je vždy dobre. Keď už má človek pocit, že sa nič nové vymyslieť nedá, je skvelé, ak ho niečo pomyselne a v tom najlepšom zmysle slova prefacká. Od čísla k číslu sa s odhaľovaním príbehu dvíha aj kvalita komiksu, alebo je to jednoducho len preto, že veci do seba tak bravúrne zapadajú, až vás to niekedy prinúti len pozerať chvíľu doblba a veľmi silno premýšľať, ako sa toto mohlo podariť. Príbeh v príbehu, ktorý je zakódovaný do života osoby, ktorá verí, že je príbehom? Príbeh v komikse v komikse, ktorý sa premietne do reálneho života autora celkom inak, než by čakal? Vrstvenie príbehu nemá konca a okrem milióna odkazov, ktoré vieme nájsť na existujúce literárne i iné reálie, odkazuje príbeh aj na príbeh, na ktorý sám v sebe odkazuje a to niekoľkonásobne.

Prvé knihy som zhltla v relatívne veľmi krátkych časových rozostupoch, za čo som rada, lebo vnímať všetky udalosti a ich komplexnosť je náročné, no na druhú stranu táto séria je presne tá, ktorú budete musieť a chcieť čítať stále dookola, pretože tam zakaždým, nech po druhý či stý raz, nájdete niečo nové. Toto je jednoducho scenáristický klenot.

Aj napriek tomu, že som vždy zastávala názor, že v komikse nestačí len dobrý scenár, musí byť tomu úmerný aj vizuál (a možno je niekedy aj dôležitejší), pri tomto komikse som to mierne prehodnotila. Kresba je pre mňa proste zlá, ak by som sa na to pozerala klasickou optikou. Naozaj mi v mnohých ohľadoch nesadla, no napriek tomu to nič neznamená. Dokonale dopĺňa príbeh, sú v nej vynikajúce nápady a nakoniec na tom, či je pekná tvárička, naozaj vôbec nezáleží. To, čo je Mezi řádky, vás strhne do seba. Doslova. Po niekoľkých knihách si budete istí, že aj vy ste súčasťou príbehu. A, samozrejme, ste. Všetci sme.

Ja nemôžem inak, len pred tvorivým duom Mike Carey  Peter Gross, ktorí riešia takmer všetky aspekty komiksu spoločne (okrem iného sú aj tvorcami komiksov Lucifer), zložiť svoj klobúk. Sú to veľkí, veľkí páni. Nemyslím si, že by som našla nejaké slabé miesto. Prvá časť série je síce veľmi light a neprezradí veľa, no dám ruku do ohňa za to, že od dvojky sa s každým ďalším dielom viac a viac zamilujete. Komiksy zo série Mezi řádky nám často ponúkajú tiež odbočky a iné krátke príbehy, s ktorými vedia autori aj na malom priestore ohúriť, no, samozrejme, nič nie je samoúčelné a príbehy sú presne na tých miestach, kde patria. Krásne obálky pre túto sériu tvorí umelkyňa Juko Šimizuová, ktorá je tiež autorkou obálky knihy Planeta Nippon, ktorú nedávno vydalo vydavateľstvo Crew. Určite príde tejto sérii na chuť každý fanúšik Fables (Mýtov) a podobných počinov. Teraz vám neostáva už nič iné, než kliknúť na „Objednať“ .

A čo zatiaľ posledná, 5. kniha série s názvom Mezi řádky: Zrození? SPOILER ALERT! 

Zatiaľ posledné piate číslo nie je žiadnou výnimkou z kvalitatívneho pravidla série, práve naopak. Dočkáme sa zrodenia toho Toma Taylora, na ktorého sme sa tešili od začiatku, aj keď k tomu bude musieť dôjsť opäť pomocou veľmi drastických prostriedkov. No po tom, ako sa Tomovi, Richiemu a Lizzie poradilo aj s miernymi komplikáciami získať Wilsonove denníky (a Tomovi ešte predtým bezpečne sa vrátiť z príbehov, v ktorých uviazol, aby objavil zdroj moci, ktorý mu otec chcel prenechať), sa Tom konečne môže viac ponoriť do otcovho života a zistiť tak, akú mal minulosť, prečo spolupracoval so spolkom a, to najdôležitejšie, či je Tom skutočný alebo nie. Richie je však stále nervóznejší z toho, že musí celú partiu ukrývať, a o to viac po tom, ako vyšiel Tom s pravdou na svetlo internetu, Lizzie ešte nemusí byť celkom zotavená zo svojho posledného kolapsu a začína ich tlačiť čas. Pullman stratil trpezlivosť a rozhodol sa pristúpiť k radikálnym riešeniam. Tom a Lizzie skúmajú denníky a skladajú tak fragmenty z chaotických denníkov do celku, ktorý by im niečo napovedal. Na záver nás opäť čaká niekoľko veľkých prekvapení, ako sme už pri sérii Mezi řádky zvyknutí.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
14 × 21 =