Mirka Andolfo’s Mercy – drsné ženy, drsný horor

Mirka Andolfo’s Mercy od Image Comics rozpráva príbeh baníckeho mestečka, ktoré si musí poradiť s neopísateľnými hrôzami. Čo sa dozvieme o ľuďoch z tohto mestečka a ich najnovšej návštevníčke, tajomnej Lady Hellaine?

Príbeh nás zavedie do 19. storočia, do Woodsburgh, malého, izolovaného amerického mestečka. Povedať však, že „nakoniec“ sa dozvieme, že v mestečku je čosi v neporiadku, by nebolo správne. Mercy totižto od prvej do poslednej stránky dáva jasne najavo, o aký komiks ide – brutálny príbeh o kozmických i pozemských hororoch.

Najskôr vizuálna stránka – komiks je nádherný. Áno, krása je subjektívna, ale Mercy sa naozaj nemá za čo hanbiť. Žiaden panel nepôsobí, že sa na ňom šetrilo, popredie i pozadie sú plné detailov a spolupracujú na celkovom obraze. Nielen postavy a prostredia sú kvalitne vykreslené, komiks zvláda i akciu a pohyb, jemné náznaky a dokonca i to, čo býva často kameň úrazu pri takýchto príbehoch – krásne, desivé a originálne monštrum.

O príbehu treba povedať, že Mercy toho zvláda prekvapivo veľa. Komiks používa radšej menej panelov s viacerými dialógmi, nepôsobí však príliš uponáhľane. Každá postava, o ktorej môžeme predpokladať, že bude hrať dôležitú úlohu, má dostatok času, aby sa čitateľovi predstavila. Nejde však o nijaké strohé vymenovávanie motivácií, informácie sú do obrazu i dialógu zapracované organicky a nenásilne.

Dá sa teda Mercy niečo vytknúť? Možno len to, že sa snaží byť až príliš vecí naraz. Postáv je veľa, udalostí je veľa, a aj keď komiks budí dôveru, že nakoniec sa ukáže, prečo boli všetci dôležití, je pravda, že na začiatok je toho veľa. Autor tohto článku pri druhom čítaní zistil, že na tri postavy za dva dni jednoducho úplne zabudol, pretože aj keď sa predstavili poriadne, neboli pri ďalších 5 významných udalostiach v rozmedzí 30 strán.

Aj napriek tomu je Mirka Andolfo’s Mercy krásny, štýlový a sľubný horor. Postavy sú na svojich miestach a čitateľ je pripravený a dychtivý ponoriť sa ďalej do záhady, ktorá číha pod Woodsburghom.

  • Vydavateľstvo: Image Comics
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Mirka Andolfo
  • Kresba: Mirka Andolfo
  • Dátum vydania: 3/2020
  • Dátum vydania pokračovania: 4/2020

Hlasujte na našom Facebooku, ktorú komiksovú novinku si rozoberieme budúci týždeň!

Rozhodnite, čo budeme čítať!Decorum #1Vo vesmíre je množstvo nájomných vrahov. Tento príbeh hovorí o vrahovi s…

Uverejnil používateľ Multiverzum Pondelok 9. marca 2020

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
20 ⁄ 10 =