Mníška je zlé dievča, ktoré si nezaslúži vašu pozornosť!

Dnes je tak neskutočne moderné budovať veľké a prepojené univerzá. Niektorí to zvládajú s ľahkosťou a eleganciou, iní zas pohnoja všetko, čoho sa chytia, len akurát pritom robia veľké haló do sveta. Nájdu sa však aj takí, ktorí ho budujú v tichosti a v temnote…

V roku 2013 nám režisér James Wan priniesol snímku The Conjuring (V zajatí démonov), ktorá v tom čase zožala celkom solídne hodnotenia. Jej úspechu zrejme dopomohla aj nálepka „natočené podľa skutočných udalostí“, keďže film vyrozprával jeden z príbehov svetovo známych vyšetrovateľov paranormálnych javov Eda (1926 – 2006) a Lorraine Warrenových (1927 -). Prečo som ale začal o prepojenom univerze? Pretože film The Conjuring sa k dnešnému dňu dočkal jedného sequelu (The Conjuring 2) a troch spin-offov, ktoré na seba odkazujú a sú vzájomne prepojené!

(zdroj: continental-film.sk)

Najnovším prírastkom (spin-offom) do série je film The Nun (Mníška). Postava, ktorú sme mali možnosť prvý raz vidieť v snímke The Conjuring 2 (V zajatí démonov 2) z roku 2016 a neskôr v podobe malého camea aj v druhom spin-offe jej filmovej kolegyne, v snímke Annabelle: Creation (Anabelle: Zrodenie Zla). Mníška evidentne natoľko zaujala publikum, že sa tvorcovia rozhodli jej dať priestor v podobe vlastného filmu.

(zdroj: continental-film.sk)

Hneď prvé scény pripomínajú film The Conjuring 2, ide o rýchle strihy za sebou idúcich scén, ktoré slúžia na rýchle rozpamätanie sa. Následne sme už vhodení do diania v kláštore plnom mníšok. Po pár sekundách nám je jasné, že tu nie je všetko s kostolným poriadkom (doslova). No a kto má na starosti poriadok v kostole? No predsa Vatikán! Sledujeme zasadanie akejsi tajnej vatikánskej rady, ktorá posiela kňaza a svätého muža menom Burke do Rumunska, kde sa predmetný kláštor plný mníšok nachádza. Jeho úlohou je preveriť, či je toto miesto naďalej miestom svätým.

(zdroj: continental-film.sk)

Otec Burke je našťastie jedným z tých „iných kňazov“. Nenarážam na orientáciu, aj keď môžem povedať, že sa orientuje na vyšetrovanie rôznych nadprirodzených javov pre Vatikán. Teda aspoň scenáristi sa nás o tom snažili presvedčiť. Nechápte ma zle, nečakal som žiadneho Van Helsinga, ale pokiaľ je postava od začiatku prezentovaná ako ostrieľaný lovec záhad, predpokladáte, že keď príde do tuhého, nebude sa správať ako 10-ročné pochabé decko. Postava ma počas celého filmu doslova vytáčala, nie, priatelia, toto nebol žiadny starý para-harcovník, ale nanajvýš nováčik.

(zdroj: continental-film.sk)

Do Mordoru ani Frodo nedošiel sám! Síce je to možno hlúpe prirovnanie, ale mocný Vatikán rozhodol, že spoločnosť otcovi Burkeovi bude robiť doposiaľ nevysvätená sestra Irene, ktorú stvárnila herečka Taissa Farmiga, známa prevažne zo seriálu American Horror Story. Ach, áno, moje zlatíčko! Taissa Farmiga sa svojej role chopila bravúrne! Mladá, pochabá, neskúsená a hanblivá žena, plne oddaná katolíckej viere. Stvárneniu postavy naozaj nemám čo vytknúť, baviť by sme sa mohli o jej konaniach, ale tie už v týchto moderných akože hororových ľakačkách bývajú nelogické a tento film sa nijakým spôsobom nesnažil vyjsť zo zabehnutej rutiny.

(zdroj: continental-film.sk)

Čo sa však zo zabehnutej rutiny vymykalo a podľa môjho názoru prinieslo do filmu akýsi nový a čerstvý vietor, bola postava menom Frenchie. Pôvodom kanadský Francúz žijúci v Rumunsku a.k.a. najväčší casanova v dedine sa staral o zásobovanie kláštora, čím sa stal tým najlepším adeptom na sprevádzanie našej vatikánskej dvojice. Čím však bola postava zaujímavá? Väčšina divákov v kinosále veľmi rýchlo pochopila, že sme na premietaní podpriemernej hororovej ľakačky a pokiaľ sa nebudeme smiať, pravdepodobne zaplačeme. Lenže Frenchie povedal nahlas to, čo sme si my, diváci, len mysleli. Áno, Frenchie priniesol do hororového filmu značnú dávku humoru. Jeho vsuvky či komentovanie bežných filmových klišé bolo skutočne zábavné. Divák tak nadobudol pocit, že sa film neberie úplne vážne a že nie je jediný, kto si myslí, že niektoré veci sú také strašidelné, až sú smiešne.

(zdroj: continental-film.sk)

Máme tu teda ústrednú trojicu a kláštor, ktorý je dokonale izolovaný od sveta kvôli poverčivému a nedostatočne vzdelanému obyvateľstvu rumunského mestečka. Prácu od svätej inštitúcie, ktorú treba vykonať, čiže postavy po prvej „strašidelnej“ noci nebalia kufre, ale zdržiavajú sa ďalej v priestoroch kláštora (čo je zrejme rozumné, keďže ide o katolíkov, viete si predstaviť, že by zdupkali po prvých neúspešných križiackych výpravách?). Ďalej tu máme obrovské vrece odfláknutých, zle nasnímaných a nezaujímavých „strašidelných“ scén, pri ktorých tvorcovia v postprodukcii len potočili kolieskom volume. Keď už sme pri zvukoch, nad tým, že pekelné entity vydávajú zvuky ako psy s besnotou, som mávol rukou, ale prečo všetky prízraky pri pohybe vydávali zvuky ako pri lámaní chrbtice? Po filme som musel volať svojej fyzioterapeutke a dohodnúť si termín! Mimochodom, okrem seknutých prízrakov, duchov a preludov, sme sa dočkali dokonca aj akéhosi druhu zombie, čo ma v istom bode už ani neprekvapilo. Žiaľ, vtipný Frenchie a bravúrne zahraná sestra Irene film nezachránili.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

 

IntrOvert

"Keď dáš snom priestor, svet sa stane viac farebným."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
9 ⁄ 3 =