Modrá Crew 10: Orbital 3 + 4

V Kuala Lumpure sa má konať slávnosť, na ktorej bude symbolicky spečatený mier medzi ľudstvom a Sandžarmi. To by ale nebolo ono, aby zrazu nebolo všetko ohrozené a aby každému nehrozila smrť.

Nedávno sme sa pozreli detailnejšie na motor Orbitalu 1 + 2, čo je zaujímavé a originálne sci-fi z európskej dielne, odohrávajúce sa vo veľmi vzdialenej budúcnosti, keď vo vesmíre existuje ohromné množstvo rôznych rás. Nielen ľudská, ale napríklad aj sandžarská. Ako na potvoru, práve zástupcovia týchto dvoch – človek Caleb a Sandžaranka Mézoké – sa stávajú parťákmi v organizácii majúcej za úlohu zachovávať mier vo vesmírnych diaľavách prostredníctvom diplomacie (ako keď skombinujete Jediov s mediátormi).

Ako na potvoru z toho dôvodu, že to nie je zas až tak dávno, čo medzi oboma rasami iskril krvavý konflikt. Také veci sa nezabúdajú, čiže nikto nevie, akým smerom sa vzťah dvoch nových kolegov bude vyvíjať. Na riešenie týchto otázok ale ani jeden z nich nebude mať čas, lebo ich to okamžite zavedie do epicentra ťažkých problémov, v ktorých pôjde o život. Inak tomu nie je ani v pokračovaní, ktoré našu dvojicu vrhne do nových malérov.

Začnime pozitívne. Počas prvej polovice Orbitalu 3 + 4 som bol príjemne zaskočený. Z recenzií, reakcií a komentárov čitateľov som totiž nadobudol dojem, že pokračovanie je značne slabšie ako prvý zošit. V mojich očiach to spočiatku bolo presne naopak. Prvý zošit bol exotický. Možno až príliš. Odohrával sa vo vesmíre, na cudzích planétach. To je mi trošku vzdialené. Druhý diel sa vracia na Zem, síce na Zem budúcnosti, ale stále je to Zem. A nie len tak do hocijakých miest, ale do fajnových močaristých oblastí. To je prostredie, ktoré vo filmoch, knihách a komiksoch zbožňujem. Je to prostredie nebezpečné, dusné, drsné a často až mierne (alebo i viac) hororové.

Moje hororové srdce zaplesalo i nad prítomnosťou novej mimozemskej rasy. Kočovní Rapakhunovia sú totiž tak trochu, nuž… kanibali. Detailný pohľad na to, ako praktizujú toto svoje obľúbené hoby (oni tomu ale hovoria inak), patrí k najfascinujúcejším okamihom Orbitalu 3 + 4. Tak prvý zošit, ako aj druhý je plný zákulisných sprisahaní, zrád a politických intríg, ale vďaka umiestneniu na Modrú planétu mi to prišlo atraktívnejšie, živšie a v dobrom obyčajnejšie než prvý diel.

Vítaná zmena prostredia umožnila kresličovi Sergemu Pellému pohrať sa s prostredím. Je zaujímavé sledovať jeho kombináciu vyslovene sci-fi prvkov (ako sú rôzne „vznešené“ a „nebeské“ vesmírne koráby a iné zariadenia) s pozemskou výpravou akoby nekonečných močiarov, v ktorých na každom kroku číha primitívna smrť. Vizuálna stránka (kostýmy, postavy alebo tváre + interiéry a exteriéry budov atď.) rozhodne majú svoj vlastný, poriadne výrazný charakter.

Ukážka z práce tvorcu (2dgalleries.com)

Ďalšími plusmi sú zaujímavé flashbacky do Calebovej puberty a výskyt plukovníka Hektora Ulricha. Nepoznáte? Ale poznáte. Teda, ak ste čítali prvý zošit. Spomínate si na toho bradatého chlapa z úvodu? No tak práve tento pán sa vracia na scénu. Starší a šedivejší, ale pekný vzťah s Calebom ho umiestňuje do príjemne mentorskej pozície, čo mám v príbehoch rád. Našinca by mali potešiť zmienky o Prahe, pričom v príbehu sa dokonca vyskytuje postava s českým pôvodom.

A teraz to horšie. Prvá polovica Orbitalu 3 + 4 je síce možno skvelá, nanešťastie v druhej sa to celé (dejom, výpravou i atmosférou) zvrtne iným smerom a stane sa z toho séria na pozornosť náročných dialógových a iných scén. V nich vystupuje plno povedomých postáv, z nich niektoré hrajú rafinovanú hru a iné sú úprimné, tak či onak zrejme budete mať problém zorientovať sa v tom, kto je kto a o čo presne mu ide. Negatívne vnímam i pomerne otvorený koniec.

Som rád, že som to s Orbitalom skúsil. Bolo to niečo iné, než na čo som zvyknutý. Prajem mu len to najlepšie, avšak pravdou je, že napriek snahe a viacerým plusom sa mu nikdy nepodarilo nájsť si cestu do môjho srdca.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Scenár: Sylvain Runberg
  • Kresba: Serge Pellé
  • Počet strán: 120
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 191 x 260 mm
  • Jazyk: český
  • Rok vydania: 2019

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Ivan "tron" Kučera

Autor knihy Obchádza nás temnota. Životné krédo: Noc býva najtemnejšia pred úsvitom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
29 × 27 =