Modrá Crew 11: Hrobař 1 + 2

Funebrák je postava, ktorá k westernovej atmosfére neodmysliteľne patrí. Nikto si ju väčšinou nevšíma, ľudia ju často odháňajú, lebo majú pocit, že s ňou ide ruka v ruke smrť. Funebrákove služby bude ale časom potrebovať každý. Hlavný hrdina tohto komiksu však nie je obyčajný funebrák a jeho najnovší klient je tiež veľkou záhadou – je totiž ešte stále živý.

Séria Modrá Crew už funguje od roku 2016. Za ten čas nám priniesla žánrovú pestrosť, ktorú reprezentuje napríklad sci-fi Orbital, fantasy Ekho, alebo dobrodružný Dlouhý John Silver. V už jedenástej knihe z tejto edície sa po prvý raz pozrieme na divoký západ. O scenár sa postaral Xavier Dorison, ktorého tvorba zabezpečila takmer polovicu tejto edície a u nás mu vyšli napríklad aj komiksy Asgard alebo Mistr meče.

Príbeh je na prvý pohľad jednoduchý, ale už od začiatku sa dá tušiť, že sa bude postupne komplikovať. Bohatý majiteľ bane si najme hlavného hrdinu, aby mu po jeho smrti poskytol svoje služby. Funebrák s vidinou zaujímavého zisku príliš neváha a s excentrickým boháčom sa dohodne. Boháč umiera a odštartuje tak kolotoč, ktorý stihol ešte za života naplánovať. Zaujímavé skutočnosti sa dozvedá jeho asistentka, ktorá je nútená funebrákovi pomáhať. Ako supy sa po smrti zamestnávateľa zletia robotníci z bane, ktorí majú pocit, že im je po smrti niečo dlžný. Štartujú tak preteky o čas, v ktorom ide o zlato, a vzduchom budú lietať guľky.

Veľkým pozitívom tohto príbehu je vykreslenie postáv. Pri funebrákovi asi príliš neprekvapí, že nie je tým, čím sa na prvý pohľad zdá – teda obyčajným funebrákom. Boháčova asistentka, ktorá sa stane jeho spoločníčkou, má tiež tajuplnú minulosť. A niečo podobné by sme mohli skonštatovať prakticky o každej postave, ktorá sa v príbehu vyskytne. Každá má nejakú jazvu alebo tajomstvo z minulosti. Každá sleduje svoje sebecké záujmy. Zo zlých sa stávajú ešte horší a z najväčších dobrákov sa aj napriek cnostným motívom stávajú banditi. Žiadna postava nie je vyslovene dobrá a žiadna nemá problém si zašpiniť ruky. A práve tieto tajomstvá a skryté motívy dávajú veľký priestor na zvraty a šokujúce odhalenia.

Hrobař prináša všetko, čo by sme od westernového príbehu čakali. Ponurý, nebezpečný a špinavý svet, ktorý chyby neodpúšťa a zaváhanie vám garantuje, že sa na vás vrhnú zo všetkých strán mrchožrúti. A nemyslím tým len zvieratá. Funebrák je skvelý hlavný hrdina a vo víre akcie sa správa tak, že mu jednoducho musíte fandiť. Nechýbajú prestrelky, bitky, naháňačky, ale aj komornejšie rozhovory, kde dianie trochu spomalí. V rozsahu dvoch kníh je príbeh uzatvorený, takže sa netreba báť, že po prečítaní ostane niečo nedopovedané. Ak vám ale príbeh Hrobařa sadne, garantujem vám, že okolo pokračovania nebudete chodiť v predajni dlho a siahnete po ňom okamžite. Westernov totiž v našich končinách veľa nevychádza a tento je mimoriadne kvalitný.

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Scenár: Xavier Dorison
  • Kresba: Ralph Meyer
  • Preklad: Richard Podaný
  • Počet strán: 116
  • Obálka: brožovaná
  • Rozmery: 190 x 260 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN: 978-80-7449-652-3

 

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
10 + 3 =