Modrá Crew 9: Orbital 1 + 2

Vzdialená budúcnosť. Ľudstvo bolo prijaté do špeciálnej kozmickej organizácie, ktorá už tridsať storočí dohliada na svetový vesmírny mier. Hoci pozostáva z bojovo skúsených osôb a entít, jej prioritou je riešiť konflikty rôzneho charakteru diplomatickou, tichou, pokojnou cestou.

Na problém sa zdá byť úspešne zamiesené po tom, čo je pozemšťan Caleb nakombinovaný do dvojky s Mézoké – zástupkyňou mimozemskej rasy, s ktorou si to ľudstvo v minulosti pekne pohnojilo. Nesúrodá dvojica je promptne vyslaná na planétu Upsall a jeden z jej mesiacov Senestam na okraji sústavy Mefross. Tam to medzi dvoma rasami škrípe natoľko, že to môže viesť až ku krviprelievaniu.

Poviem na rovinu, že európske sci-fi komiksy nie je niečo, čo by ma extrémne lákalo. Ak vyhľadávam „Európu“, tak dobrodružstvo (skvelý Dlouhý John Silver) a fantasy (báječný Thorgal). Našťastie, Orbital nie je devätnástym pokračovaním kultovej ságy, ale začiatkom. Začiatkom pôsobivým a kvalitným. Nie je to rýchlik, do ktorého treba naskočiť uprostred jazdy. Vidno, že tvorcovia to mali dôkladne premyslené. Svet, ktorý stvorili, funguje tak v detailoch, ako aj v širších súvislostiach. Má sympatický ústredný pár a ten sympatický ústredný pár sa pohybuje v univerze rovnakou mierou komplikovanom, ako prepracovanom.

Ale pozor, je to svet značne špecifický! Svet budúcnosti a vesmíru, kde vedľa seba existuje množstvo rôznych vesmírnych rás. A aj pozemšťania. Tvorcovia (francúzsky kreslič Serge Pellé a belgický scenárista Sylvian Runberg) tvrdia, že sa inšpirovali legendárnymi filmami Brazil, Votrelec a Blade Runner. Mne to však pripadalo skôr ako výrazná inšpirácia Piatym elementom a Babylonom 5. Je to svet miestami až politický, taktický, mediátorský a diplomatický, musíte opatrne našľapovať, aby ste neurazili rasu alebo jej zástupcu. Nemôžete si byť nikdy na 100 % istí tým, či vám opačná strana hovorí pravdu alebo klame a zavádza, sledujúc svoje vlastné záujmy a ciele.

Čosi také určite nesadne každému. Aj čitateľovi, ktorý sa tomu rozhodne dať šancu, bude dosť dlho trvať, kým sa začne v takto nastolených pravidlách, vzťahoch (nielen medzi jednotlivými postavami, ale i národmi) a zákonoch orientovať. Je tu obrovské množstvo rás, ešte viac postáv, sú tu planéty, vesmírne lode, plno exotických a čudných mien a nechýbajú ťažkotonážne vety typu „nebezpečí interkonfederačního konfliktu pominulo“ a „morfovegetální tvorové“. Mne sa to každopádne páčilo, som rád, že som sa nebál a riskol som to s Orbitalom. Príbeh, ktorý ponúka, je nanešťastie v mnohom smutne aktuálny, hoci sa odohráva vo vzdialenej budúcnosti (rasizmus, xenofóbia).

Palec hore za premakaný vizuál. Všetky tie lode, vesmírne mestá, telesá, planetárne vozidlá a lietajúce koráby majú bez debaty niečo do seba. A nie len tak niečo. Veľa. Kresby sú úžasne prepracované, krásne, epické a pritom plné detailov. Tých je tak veľa, že ich naplno doceníte asi až pri opakovanom čítaní.

Čitateľov v našich končinách určite poteší úvod nečakane zasadený do Prahy. Pobavil ma i Angus – živá loď, ktorej pilotovanie je viazané na DNA a srdečný tep prideleného pilota. Tak ak máte chuť skúsiť v komikse niečo iné, nové a svieže, choďte do toho. A pripútajte sa.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Preklad: Richard Podaný
  • Počet strán: 100
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 191 x 206 mm
  • Jazyk: český
  • Rok vydania: 2018

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Ivan "tron" Kučera

Autor knihy Obchádza nás temnota. Životné krédo: Noc býva najtemnejšia pred úsvitom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
8 + 6 =